1. 5. 2015 18:21
Pražskou skupinu světového šampionátu v hokeji zahájili Kanaďané ve velkém stylu.
Tyler Seguin v akci. Kanaďané přehráli Lotyšsko.
Tyler Seguin v akci. Kanaďané přehráli Lotyšsko. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kanaďané si v úvodním zápase pražské skupiny světového šampionátu v hokeji připsali jasné vítězství. Crosbyho squadra v pohodě přehrála Lotyšsko 6:1. Třemi kanadskými body se blýskli Spezza a MacKinnon.

Utkání jsme sledovali živě ZDE

Javorové listy rozhodli o první výhře v podstatě už úvodní třetině. Barrie ještě na začátku zápasu minul po dobré přihrávce prázdnou klec, ale v 10. minutě už MacKinnon dělovkou z kruhu vymetl horní roh brány. Lotyši mohli srovnat, ale Kanadu držel pozorný Smith.

Favorit zápasu tak dál tlačil a přišly i další góly. Nejprve byl včas na správném místě Spezza, když z dorážky zvýšil a pak Duchene předvedl skvělou individuální akci.

Skóre se nezastavilo ani ve druhém dějství. Trefy Toffoliho a Spezzy už ve 24. minutě vyhnaly brankáře Muštukovse na střídačku a mezi tři tyče se postavil Masalskis. Ten dlouho držel osobní čisté konto. Vychytal velké šance Crosbyho, Girouxe i Halla.

Podobně se činil i Smith, ale i jeho nakonec Lotyši v závěru odčarovali, když využili laxního přístupu Kanaďanů a prosadil se nepokrytý Daugavinš. Definitivní tečku za utkáním udělal Crosby, který proměnil trestné střílení.

Lotyši budou v sobotu od 20:15 druhým soupeřem českých hokejistů na turnaji.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Kanada - Lotyšsko 6:1 (3:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (Hall, Barrie), 23. Toffoli (Hamhuis, Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby z trestného střílení - 53. Daugavinš (Darzinš, Džerinš). Rozhodčí: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Kilian (Nor.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 16.013.

Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Giroux, Ennis - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O'Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.

Lotyšsko: Muštukovs (24. Masalskis) - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - Bukarts, Sprukts, M. Redlihs - Darzinš, Džerinš, Daugavinš - Saulietis, Berzinš, Cipulis - K. Jass, Abols, Skvorcovs. Trenér: Aleksandrs Belavskis.