Kanada se natrápila s Francií, Švédové zase se Švýcarskem

Aktualizováno 9. 5. 2015 22:51
Favorizovaná Kanada porazila na mistrovství světa bojovnou Francii jen o branku.
Hokejisté Kanady
Hokejisté Kanady | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kanadští hokejisté zdolali na mistrovství světa v Praze Francii 4:3, zůstávají jediným týmem na turnaji bez ztráty bodu a jako první postoupili do čtvrtfinále.

V nedělním utkání proti Švýcarsku si mohou zajistit vítězství ve skupině A. Francouzi sice dokázali ve 47. minutě smazat během 35 sekund ztrátu 1:3, ale v 50. minutě rozhodl v třetí využité přesilovce Javorových listů Jordan Eberle. Stejně jako Tyler Seguin se trefil v utkání dvakrát.

Druhé sobotní utkání skupiny A zvládli Lotyši, když v prodloužení přetlačili Rakousko 2:1. Prodloužení museli hrát i Švédové, kteří nakonec 2:1 přehráli Švýcarsko a udrželi druhé místo ve skupině. Zápas rozhodl v čase 63:49 při přesilové hře útočník Filip Forsberg.

Ve čtvrté minutě měl velkou možnost poslat Švédy do vedení Ericsson, puk po jeho zakončení zůstal ležet v brankovišti za zády Genoniho, ten však nakonec situaci za pomoci útočníka Almonda vyřešil. V osmé minutě šli Seveřané do vedení, když jejich rychlou souhru na malém prostoru zakončil střelou mezi betony Lindholm.

Švédy zachránila tyčka

Švýcaři pak sice ve 13. minutě slavili vyrovnání, když dostal v signalizované výhodě puk do branky Streit, ale Švédové nakonec po déle trvajícím přemlouvání přinutili sudí ke kontrole na videu, a protože kotouč patrně nepřekročil brankovou čáru, gól nemohl být uznán. V závěru hry ve čtyřech na obou stranách pak ještě Forsberg rozezvučel tyč.

Ve druhé části minul Blum v obrovské příležitosti kotouč prakticky před prázdnou brankou, v končící 28. minutě pak zaváhal na útočné modré čáře Klingberg, čehož využil Fiala, tváří v tvář Enrothovi provedl sice skvěle blafák do bekhendu, jenže po ledě zakončil jen do tyče. Na druhé straně trefil brankovou konstrukci i Lindholm.

Už po 34 vteřinách třetí části bylo vyrovnáno. Blum bombou od modré čáry trefil clonícího Bodenmanna a od něho se puk odrazil mimo Enrothův dosah. Na plný průchod své radosti z vyrovnání si však museli Švýcaři dlouhé chvíle počkat, než platnost gólu posvětil sudí u videa.

Švédy jako kdyby povedený nástup jejich soupeře na chvíli paralyzoval. Po chvilce hodně nebezpečně vypálil Josi, vzápětí nabil Trachsler při přečíslení dvou na jednoho Fialovi, jenž však ranou bez přípravy trefil pouze Enrotha.

Švýcaři v polovině třetího dějství favorizovaného soupeře hodně zmáčkli při přesilovce, Enroth se měl co ohánět a stálo při něm i štěstí, když ho po Josiho tvrdé ráně zachránila tyč. Seveřané se pak přece jen probrali, jenže Ahnelöv z dobré pozice minul a Klefbomovu ránu zastavila tyč. V závěru mohl rozhodnout Bieber, ale Enroth byl proti.

V prodloužení měl další možnost Ahnelöv, Genoni však Švýcary zachránil. Ale jen dočasně. Poté, co se nechal zbytečně vyloučit Trachsler za posunutí ležící hole, rozhodl už po 17 vteřinách přesilovky snadno Forsberg.

Francouzi začali lépe

Do první velké příležitosti se proti Kanadě dostali v páté minutě Francouzi, ale útočník Dallasu Roussel minul. V polovině utkání Hecquefeuille faulem rozhodil v šanci Toffoliho a v následné přesilové hře už Kanada otevřela skóre. Spezza místo střely uvolnil Seguina, který zakončil pohotově do odkryté branky.

Za 66 sekund kapituloval gólman Quemener podruhé, když jej překonal bekhendem z levého kruhu Eberle. Francouzi ale v 17. minutě snížili. Také na levém kruhu dostal prostor k zakončení Desrosiers a střelou pod lapačku ukončil Jonesovu neprůstřelnost na turnaji. Gólman Los Angeles dosud nastoupil jen při výhře nad Německem 10:0.

Ve druhém dějství si připsal Jones jediný zákrok. Kanada z tlaku vytěžila dvoubrankové vedení až ve 38. minutě. Předtím neproměnil únik Giroux a Hamhuis trefil tyč. Úřadující olympijští vítězové udeřili až v přesilovce, když spolupráci útočníků Dallasu zakončil opět po Spezzově přihrávce z levého kruhu Seguin.

Outsider dokázal srovnat

Francie měla v závěrečném dějství převahu a dokázala vyrovnat. Nejdříve Yorick Treille usměrnil za Jonesova záda Meunierovu přihrávku a vzápětí se teč Fleuryho odrazila do kanadské branky ještě od Eberleho. Necelých jedenáct minut před koncem se ale z další teče už mohl útočník Edmontonu radovat, protože při Trabichetově trestu po Burnsově střele rozhodl.

Dovršit hattrick mohl Seguin, který trefil tyč. Francouzi už přes snahu nedokázali vyrovnat a nenapodobili překvapení z loňského šampionátu v Minsku, kde porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech.

Lotyši to opět přehnali s agresivitou

Už ve třetí minutě obdržel trest na 2+10 minut lotyšský zadák Jerofejevs, gólman Masalskis však v následném oslabení příliš práce neměl. V šesté minutě se naopak vytáhl jeho protějšek Starkbaum, když vychytal únik Indrašise. V 17. minutě šli Rakušané do vedení, když nehlídaný Lebler dostal puk na kruh pro vhazování a zamířil přesně.

Zkraje druhé třetiny byli Lotyši aktivnější, ale přibrzdilo je oslabení před polovinou zápasu. Krátce poté, co se ocitli v plném počtu, se dočkali vyrovnávacího gólu. Po Daugavinšově nahrávce zakončil Darzinš skrz několik těl před sebou, ale zároveň do odkryté branky. Masalskis se pak vyznamenal proti Leblerovi.

Ve třetí třetině nejprve ztroskotal na Starkbaumovi Daugavinš, v 51. minutě zase zazářil Masalskis při velké šanci Pallestranga. Lotyšský gólman posléze sebral radost i rakouskému kapitánovi Thomasi Rafflovi. Jen minutu před vypršením základní hrací doby měl rozhodnutí na holi i jeho mladší bratr Michael Raffl, i on si ale vylámal zuby na Masalskisovi.

Z prodloužení uběhlo jen 33 sekund a Daugavinš si spravil chuť parádně zacílenou ranou z mezikruží.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Francie - Kanada 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 17. Desrosiers (Meunier, Auvitu), 47. Y. Treille (Meunier), 47. Fleury - 12. Seguin (Spezza, Barrie), 13. Eberle (MacKinnon, Duchene), 38. Seguin (Spezza), 50. Eberle (Burns, Crosby). Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:3. Diváci: 15.300.

Francie: Quemener - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Diedue Fauvel, Janil, Trabichet - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Claireaux, Lamperier, Guttig - od 21. navíc Rech. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.

Kanada: M. Jones - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard - Hall, Crosby, Eberle - Seguin, Giroux, O'Reilly - Spezza, MacKinnon, Duchene - B. Schenn, Ennis, Toffoli - Couturier. Trenér: Todd McLellan.

Rakousko - Lotyšsko 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Lebler (M. Raffl) - 33. Darzinš (Daugavinš), 61. Daugavinš (Darzinš, Galvinš). Rozhodčí: Mayer (USA), Björk (Švéd.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 1:3, navíc Jerofejevs (Lot.) 10 min. Bez využití. Diváci: 12.735.

Rakousko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Schumnig, Iberer, Peter - Herburger, M. Raffl, Lebler - Latusa, Komarek, T. Raffl - Rotter, Hundertpfund, Geier - Petrik, Fischer, Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.

Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - Daugavinš, Džerinš, Darzinš - M. Redlihs, Sprukts, Bukarts - Indrašis, Abols, Cipulis - Berzinš, Saulietis, Skvorcovs - Bajaruns. Trenér: Aleksandrs Belavskis.

Švédsko - Švýcarsko 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Lindholm (Rask, Ericsson), 64. F. Forsberg (Eriksson, Ekman-Larsson) - 41. Bodenmann (Blum, Ambühl). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Bulanov (Rus.) - Suominen (Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 15.201.

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Klinberg, S. Kronwall, Granberg, Ekholm, Ahnelöv - Eriksson, Lander, F. Forsberg - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

Švýcarsko: Genoni - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Fiala, Almond, Brunner - Hollenstein, Romy, Suri - Walker, Trachsler, Schäppi. Trenér: Glen Hanlon.

1. Kanada 5 5 0 0 0 32:11 15
2. Švédsko 6 3 2 0 1 30:17 13
3. ČR 5 3 0 1 1 21:15 10
4. Švýcarsko 5 2 0 3 0 9:9 9
5. Německo 5 2 0 0 3 7:17 6
6. Lotyšsko 6 0 2 0 4 9:22 4