Kanada smetla Francii a dál kráčí turnajem bez ztráty bodu

Aktualizováno 16. 5. 2016 22:57
Hokejisté Kanady porazili v Petrohradu na mistrovství světa Francii 4:0 a vrátili se do čela základní skupiny B před Finsko. Obhájci titulu vyhráli v součtu s loňským šampionátem již pošestnácté za sebou.
Boone Jenner doráží před francouzským brankářem.
Boone Jenner doráží před francouzským brankářem. | Foto: Reuters

Petrohrad - Hokejisté Kanady porazili v Petrohradu na mistrovství světa Francii 4:0 a vrátili se do čela základní skupiny B před Finsko. Obhájci titulu vyhráli v součtu s loňským šampionátem již pošestnácté za sebou. Ve večerním zápase si pak Němci poradili s Maďary a po výsledku 4:2 si zajistili třetí postupové místo ve skupině.

Francie naopak ztratila šanci na postup do play off. Jeden ze soupeřů tím ubyl Slovensku, jemuž tak ke čtvrtfinálové místence stačí v úterý porazit v základní hrací době USA.

O čtvrtfinále usilující Francouzi začali proti obrovskému favoritovi velmi dobře a mohli jít do vedení, když osamocený Fleury uháněl v šesté minutě na Pickarda, strážce kanadské branky ale jeho dobře mířenou střelu vytěsnil na tyč. Jenže nedlouho poté se Francouzi provinili proti pravidlům a Kanaďané udeřili: Stone si najel z druhé vlny na přihrávku po kombinaci tří spoluhráčů a zblízka nezaváhal.

Francouzi pohrdli trestným střílením

Ve druhé třetině se scénář opakoval, jen s tím rozdílem, že Bertrand v polovině 22. minuty jel na Pickarda s vědomím, že ho při trestném střílení nebude nikdo nahánět a má tak klid na zakončení. K tomu se však nakonec ani nedostal, neboť kanadský gólman jeho úmysl dobře přečetl. Ve 36. minutě naopak přesně s vypršením Janilova trestu zvýšil zblízka dorážející Duchene na 2:0.

Během třetí části Kanaďané soupeře přestříleli vysoko 20:5 v počtu ran mezi tyče a dvě další také skončily za zády gólmana Quemenera. Nejprve navýšil náskok Scheifele, další šance nedali Duchene a McDavid, ale v 55. minutě potěšili srdce hokejových labužníků O'Reilly s Perrym. Kanadský kapitán Perry po nádherné kombinaci uzavřel výsledek. Brankáři Pickardovi stačilo na čisté konto jen 13 zásahů.

Perry svým povedeným představením, během něhož ke gólu přidal i asistenci, stylově oslavil dnešní jednatřicetiny. "Corey dal parádní gól a to je patrně ten nejlepší dárek, který mohl dostat," uvedl kouč Kanaďanů Bill Peters na adresu jediného hráče letošního šampionátu, který může v případě zisku titulu vkročit do prestižního Triple Gold Clubu.

Brassard: S Finy to bude dobrý zápas

V úterý budou Kanaďané usilovat o první místo ve skupině v přímém souboji s Finskem a je jasné, že po tomto duelu zůstane na turnaji už jen jediný neporažený tým. "Hrajeme podobným stylem jako Finové a hodně jejich kluků také hraje v NHL. Bude to dobrý zápas. Mají tu opravdu dobré hráče a k jejich týmu máme respekt," řekl kanadský útočník Derrick Brassard.

Francouzi byli zklamaní, že prohráli tak výrazným rozdílem. "Těch 0:4 není podle mě skutečným vyjádřením toho, jak zápas vypadal. Myslím, že náš výkon byl lepší, než napovídá výsledek. Kanaďané hráli rychle a skórovali na konci přesilovek, kdy už jsme byli unavení. Ale z těchto věcí se musíme poučit do budoucna," prohlásil útočník poražených Pierre-Édouard Bellemare, který už dvě sezony obléká v NHL dres Philadelphie.

Němci se proti Maďarům nadřeli

Hokejisté Německa porazili Maďarsko 4:2, zajistili si konečné třetí místo v základní skupině B a poprvé od roku 2011 postoupili do čtvrtfinále. Odpor soupeře ale zlomili až v úplném závěru, vítěznou branku vstřelil v 58. minutě obránce Constantin Braun.

O osudu Maďarů rozhodne úterní souboj Běloruska a Francie. Pokud Bělorusové získají alespoň bod, sestoupí Maďarsko zpět do první divize.

Němci získali již před zápasem jistotu účasti ve čtvrtfinále, proti Maďarsku se jim však roli papírového favorita nedařilo naplnit. Již v první minutě mohl otevřít skóre Sofron, ale nedokázal zamířit přesně.

V polovině první třetiny se Maďaři už dostali do vedení, Greisse v německé brance překonal tentokrát již úspěšně zakončující Sofron. Nováček mezi elitou měl i další šance, od druhé třetiny však střeleckou aktivitu převzali Němci a se štěstím se jim podařilo i vyrovnat. Hagerovu střílenou přihrávku si do branky srazil jeden z maďarských hráčů.

Maďaři teď budou fandit Francii

"I když máte zajištěný postup, tak se snažíte soustředit a vyhrát. Věděli jsme, že budou bojovat, a chtěli jsme hrát stejně jako oni. Myslím ale, že v první třetině nám chyběla trocha pracovitosti," uvedl Korbinian Holzer.

Němci pokračovali v aktivitě i poté a ve 42. minutě se dostali do vedení. Maďarům se však prakticky z první střely ve třetí třetině, která prošla na Greisse, podařilo vyrovnat. V 53. minutě mohl rozhodnout Ehrhoff, ale podařilo se to až v čase 57:24 Braunovi. Maďaři se poté rozhodli riskovat bez brankáře, ale inkasovali počtvrté.

"Ve třetí třetině jsme se dostali pod tlak a sami moc nestříleli. A oni těch pokusů měli moc," uznal útočník István Bartalis. "Teď je to těžké, protože jsme měli všechno ve svých rukách. Body, které jsme chtěli, jsme ale nezískali, takže teď budeme fandit Francii," dodal.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina B - Petrohrad:

Kanada - Francie 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 9. Stone (Hall, McDavid), 36. Duchene (Perry, Ellis), 44. Scheifele (Stone, Marchand), 55. Perry (O'Reilly, Gallagher). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund (Švéd.) - Kilian (Nor.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5219.

Sestavy:

Kanada: Pickard - Tanev, Rielly, Ellis, Murray, Ceci, Dumba, Matheson - Stone, Scheifele, Marchand - Perry, Brassard, Hall - Duchene, McDavid, Domi - Gallagher, O'Reilly, Jenner - od 41. navíc Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Francie: Quemener - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude-Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, S. Treille - Perret, Lamperier, Bertrand - Claireaux, Ritz, Desrosiers - Berthon, T. Da Costa, Bozon. Trenér: Dave Henderson.

Německo - Maďarsko 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 32. Hager, 42. Reul, 58. Braun (Akdag, Draisaitl), 60. M. Goc (Seidenberg, Greiss) - 10. Sofron (Bartalis), 46. Wehrs (Magosi). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 5038.

Sestavy:

Německo: Greiss - Holzer, Ehrhoff, Boyle, Akdag, Reul, Müller, Braun - Kink, M. Goc, Seidenberg - Noebels, Draisaitl, Macek - Schütz, Hager, Gogulla - Reimer, Kahun, Flaake. Trenér: Marco Sturm.

Maďarsko: Rajna - Wehrs, Szirányi, Dudás, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Mestyán - Sofron, Bartalis, Galló - Kóger, Sarauer, G. Nagy - Benk, J. Vas, Erdély - K. Nagy, Sebök, Magosi - Kovács. Trenér: Rich Chernomaz.