Kanada v úvodním šlágru MS rozstřílela USA, Finsko přejelo Bělorusy

Aktualizováno 6. 5. 2016 21:30
Hokejisté Kanady v prvním pátečním utkání na mistrovství světa v Petrohradu rozstříleli výběr USA vysoko 5:1. Javorové listy sice prohrávaly 0:1, ale ještě v první třetině dokázaly skóre otočit a zápas kontrolovaly.
Radost hokejistů Kanady
Radost hokejistů Kanady | Foto: Reuters

Petrohrad - Měl to být vyrovnaný šlágr na úvod šampionátu. Hokejisté Kanady ale v prvním pátečním utkání skupiny B na mistrovství světa v Petrohradu rozstříleli výběr USA vysoko 5:1. Javorové listy sice prohrávaly 0:1, ale ještě v první třetině dokázaly skóre otočit a zápas kontrolovaly. (Utkání jsme sledovali živě ZDE)

V druhém duelu roznesli Finové Bělorusko také čtyřgólovým rozdílem ale poměrem 6:2. Tři body za dva góly a jednu asistenci si připsal teprve 18letý Patrik Laine a Mikael Granlund.

Kanada musela otáčet

Odpolední bitvu zahájili lépe Američané. Nejdříve ubránili oslabení po vyloučení Maroona, načež sami otevřeli skóre ve vlastní přesilovce. Důraz na brankovišti uplatnil právě Patrick Maroon a bekhendem překonal Talbota. Kanada ale bleskově srovnala. Brassard přihrál Tayloru Hallovi a ten našel mezírku mezi brankářem Kinkaidem a první tyčkou.

V deváté minutě šly javorové listy do vedení. Obrat v první části dokonal Brendan Gallegher, jenž si vyměnil kotouč s O'Reillym a napálil jej pod horní tyčku. Američané se mohli vrátit zpět do hry. Gólman Talbot ale dokázal zakročit proti Larkinovi i dorážce Vatrana. Na druhé straně měl Kinkaid práci s další šancí Halla.

Ducheneova paráda

Také na počátku druhé třetiny dostali hokejisté Spojených států možnost na vyrovnání. Foligno však střílel pouze do betonu Talbota. Kanaďanům nebyla následně uznána branka na 3:1, podle rozhodnutí rozhodčího stál Hall v brankovišti. Po individuální akci nezvýšil náskok ani Jenner, bekhendový blafák mu nevyšel.

Pak ale Matt Duchene dostal po přihrávce od Ceciho na pravé straně až příliš prostoru. Srovnal si kotouč a ukázal své střelecké schopnosti skvělou ránou nad Kinkaidovu vyrážečku. A pro USA mohlo být i hůř. Američané museli na konci druhé části čelit tlaku Kanady, čtvrtý gól měli na holi Scheifele, Ceci nebo Perry. Kinkaid jen se štěstím odolal.

Do třetí části nastoupili aktivněji svěřenci kouče Hynese a co nejrychleji se chtěli dostat do kontaktu. K příležitostem se ale nepropracovali. Naopak Kinkaid měl starosti se střelou Reinharta, kterou zastavil maskou. To proti Boonemu Jennerovi už americký gólman neuspěl, podruhé v zápase si nepohlídal levou tyčku a inkasoval lacinou branku.

Kanada byla ve vedení o tři branky a dohrávala utkání v pohodě. Náskok dokázala navýšit dokonce při hře v oslabení. Duchene zastavil Matthewse a vyslal do úniku Brada Marchanda. Medvěd z Bostonu naznačil před Kinkaidem střelu a poslal mu kotouč pod betonem až do sítě. Frustrovaní Američané museli v závěrečných minutách dvakrát na trestnou lavici, a sice po zbytečných faulech Hendrickse a Widemana.

Úřadující šampioni zvládli první utkání světového šampionátu s grácií. V zámořském derby přehráli mladé mužstvo Spojených států a ukázali, že to s obhajobou zlata rozhodně myslí vážně.

Finsko spustilo kanonádu

V druhém duelu si první příležitost ke skórování trochu překvapivě vypracovali už v úvodních vteřinách Bělorusové, Platt v ní však Koskinena nepřekonal. V páté minutě zahrozili poprvé favorizovaní Finové, jenže Barkov v úniku proti Kovalovi rovněž neuspěl. Běloruský brankář se krátce před přestávkou blýskl i proti Hietanenovi.

Ve 22. minutě šli po krásné souhře Finové do vedení. Laine přenechal kotouč zadovkou Barkovovi, který se neunáhlil se střelou, místo ní Lainemu puk vrátil a tomu stačilo trefit prázdnou branku. Barkov zahrozil i dvakrát v polovině utkání, ale o navýšení náskoku se postaral až chvilku poté Koivu.

V 38. minutě nakrátko vykolejil Finy z jejich narůstající pohody Stas, když zakončil svůj únik v oslabení gólem, ale na trestnou lavici po chvilce usedl ještě Korobov a Finové nekompromisně trestali. Jen 41 vteřin po inkasovaném gólu měli dvoubrankové vedení zpět díky Laineho zásahu a klasickou přesilovku pak využil ještě Granlund.

V nástupu do třetího dějství zvýšil Pihlström a po Granlundově druhém zásahu z dorážky to ve 48. minutě bylo už 6:1. Kaljužnyj už jen snížil.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

USA - Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
5. Maroon (Connor, Warsofsky) - 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Ceci, Murray), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5236.

USA: Kinkaid - Wideman, Hanifin, McCabe, Skjei, Murphy, Warsofsky, Santini - Hinostroza, Larkin, Foligno - Schroeder, Matthews, Maroon - Hendricks, Fasching, Wood - Motte, Compher, Vatrano - Connor. Trenér: John Hynes.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Hutton, Dumba, Matheson - Perry, Brassard, Hall - Duchene, McDavid, Marchand - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Stone, Scheifele, Domi - Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Finsko - Bělorusko 6:2 (0:0, 4:1, 2:1)
22. Laine (Barkov), 33. M. Koivu (Mikael Granlund, Lindell), 39. Laine (M. Koivu, J. Jokinen), 40. Mikael Granlund (Laine, Barkov), 43. Pihlström, 48. Mikael Granlund (Salmela, Aho) - 38. Stas (Pavlovič), 52. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Gebei (Maď.) - Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4877.

Finsko: Koskinen - Kukkonen, Ohtamaa, Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Salmela - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen.

Bělorusko: Koval - Djukov, Korobov, Gotovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Lisovec - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Děmkov - Pavlovič. Trenér: Dave Lewis.