Kazaši senzačně porazili na nájezdy Švýcary. Pomohl jim gól z půlky a famózní Kolesnik

Aktualizováno 7. 5. 2016 17:41
O vítězství Kazachstánu rozhodl v nájezdech naturalizovaný útočník Nigel Dawes (9). | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté Kazachstánu zaskočili ve svém úvodním zápase na mistrovství světa Švýcarsko a loňského čtvrtfinalistu porazili 3:2 po samostatných nájezdech. Duel v moskevské skupině A, ve které hraje i česká reprezentace, rozhodl ve čtvrté sérii nájezdů naturalizovaný útočník Nigel Dawes, pocházející z Kanady.

Druhým hrdinou Kazachstánu, jenž se mezi elitu vrátil po roční přestávce, byl šestatřicetiletý veterán, brankář Vitalij Kolesnik, který si připsal 49 úspěšných zákroků. Při rozhodujících nájezdech sice dvakrát kapituloval, ale jeho spoluhráči byli v zakončení úspěšnější než Švýcaři.

Kazaši se prezentovali odvážným herním projevem a favorizovaného soupeře se jim podařilo zaskočit. V 10. minutě měli velkou šanci dostat se do vedení: Weber fauloval v gólové šanci Dawese, který následně dostal výhodu trestného střílení. Berru ve švýcarské brance však nepřekonal.

Do vedení se tak dostali hráči ze země Helvétského kříže. V 15. minutě sice rozhodčí neuznali Andrighettův gól kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti, o půl minuty později už ale Kolesnika překonal v souladu s pravidly Walser.

Švýcaři byli výrazně střelecky aktivnější, druhý gól se jim ale nedařilo přidat. Kolesnik si ve druhé třetině připsal 22 zákroků a výrazně tak svému týmu pomohl srovnat se soupeřem krok. Berru totiž překvapila Savčenkova střela v oslabení od obranné modré čáry a bylo vyrovnáno.

Berra v nájezděch třikrát inkasoval

Když poté Švýcaři nevyužili řadu dalších šancí, udeřili Kazaši podruhé. Vyloučení Du Boise potrestal Starčenko. Tým kouče Fischera se ale brzy oklepal a také v přesilové hře vyrovnal. Kolesnik sice puk po Hollensteinově střele udržel betonem vedle tyčky, následně nad ním ale ztratil kontrolu a švýcarský útočník jej pohotově dorazil do branky.

Rozhodnout mohl v 55. minutě Weber, ale trefil jen tyč. Zápas se tak musel prodlužovat. V úvodu pětiminutového nastavení byli aktivnější Švýcaři, následně ale mohl Kazachstán rozhodnout v přesilové hře. Vítěze však nakonec určily až samostatné nájezdy, ve kterých netradičně nekralovali brankáři, ale hráči z pole. Kolesnik ve čtyřech sériích kapituloval dvakrát, Berra třikrát a tak se ze zisku dvou bodů radoval Kazachstán, který porazil Švýcarsko na MS poprvé.

Dánové zvládli severské derby

Hokejisté Dánska porazili ve svém prvním zápase na mistrovství světa Norsko 3:0 a získali tři body do tabulky skupiny A. Výrazně se o to zasloužil autor dvou branek Nicklas Jensen. Čisté konto udržel brankář Sebastian Dahm, který si připsal 44 úspěšných zákroků.

Úvod zápasu patřil Norům, kteří byli aktivnější a Dahm v dánské brance předvedl několik dobrých zákroků. Nepřekonala jej ani největší soupeřova hvězda Zuccarello z New York Rangers.

Téměř trojnásobný počet střel však Norsku ke gólu nepomohl a na začátku druhé třetiny se ujali vedení Dánové. Ve 22. minutě otevřel skóre Nicklas Jensen. Stejný hráč trefil v 29. minutě tyč.

Následně se mohly prosadit oba týmy, ale skóre změnil až Jesper B. Jensen, který přiblížil Dánsko výhře. Norové však měli šance zápas zdramatizovat, zejména v přesilových hrách.

Jen samotný Eller dostal v utkání deset trestných minut, v závěru druhé třetiny i ve třetí části totiž dostal útočník Winnipegu dvě plus dvě minuty za hru vysokou holí.

Norové však nedokázali snížit ani při hře pět na tři. Vedle nepřesné koncovky na tom měl velkou zásluhu i spolehlivý Dahm. Poslední slovo měl poté při norské power play Nicklas Jensen.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A - Moskva:

Švýcarsko - Kazachstán 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Walser (Diaz, Andrighetto), 53. Hollenstein (Ambühl, Du Bois) - 31. Savčenko, 51. Starčenko (Rymarjev), rozhodující nájezd Dawes. Rozhodčí: Gofman (Rus.), Iverson - Chartrand-Piche (oba Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5420.

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Geering, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger - Ambühl, Hollenstein, Martschini - Niederreiter, Moser, Haas - Hofmann, Adrighetto, Walser - Walker, Trachsler, D. Wieser - M. Wieser. Trenér: Patrick Fischer.

Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Starčenko, Rymarjev, Ivanov - Chuďakov, Krasnoslobodcev, Puškarjov - Panšin, Šin, Solarjov. Trenér: Andrej Nazarov.

Norsko - Dánsko 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Nicklas Jensen (Storm, Madsen), 35. J. Jensen (Eller, Nielsen), 60. Nicklas Jensen (Nielsen). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:8. Bez využití. Diváci: 6668.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödergaard - Martinsen, K. Olimb, M. Olimb - Bastiansen, Zuccarello, Rosseli Olsen - Röymark, Forsberg, Roest - Ask, Dahlström, Valkvae Olsen - Trettenes, Stene. Trenér: Roy Johansen.

Dánsko: Dahm - J. Jensen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, Nielsen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Kristensen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen. Trenér: Jan Karlsson.