reklama

Díky, Švédsko! Seveřané uhájili chloubu Čechů a ukázali jim, jak dnes špička hraje hokej

MS 2017, Kanada-Švédsko: Švédové slaví titul mistrů světa - Anton Stralman MS 2017, Kanada-Švédsko: Švédové slaví titul mistrů světa - Anton Stralman autor: Reuters
Výkon Švédska ve finále světového šampionátu se pro Čechy nachází v říši snů. Nemají k němu potřebný hráčský materiál, který je možné získat jedině kvalitní výchovou. Svazový šéftrenér Slavomír Lener a spol. se o ni snaží roky.

Komentář - Čeští hokejisté zůstávají hrdě osamocenými držiteli zlatého hattricku. V leckdy krutém systému vyřazovacích bojů dokázali jako jediní třikrát za sebou vyhrát mistrovství světa.

Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Čekání na medaili se protahuje. Áčko i mládež zatím sbírají maximálně brambory Prohlédněte zde

Na letošním šampionátu si však nepočínali jako neoblomní strážci. Po nepříliš přesvědčivých výkonech ztroskotali - stejně jako loni - ve čtvrtfinále a nezbylo jim než čekat, zda zlatou jízdu Kanady neutne někdo jiný. S vypětím všech sil to ve finále svedli Švédové. Dík jim každopádně patří za víc činů. Ukázali, že hokejovou kolébku lze přemoct navzdory šestkrát menší hráčské základně, a upozornili na fakt, že nejlepší hokejisty planety už nejde jakkoliv překvapit.

Bojovníci Tre kronor pochopitelně nehájili české zájmy, měli vlastní motivaci. Zlato chtěli ukořistit i proto, aby Kanaďanům vrátili alespoň jednu ze čtyř finálových porážek v řadě.

Jestli to někdy mělo vyjít, pak právě v německém Kolíně. Byť zámořská velmoc dovezla skvostný tým, nestrašila tak enormní silou jako před dvěma roky v Praze. Oproti tomu Švédsku nechybělo moc, aby složilo nejsilnější možný výběr. Obrannému valu zásadně scházel pouze Erik Karlsson z Ottawy. Útok hlásil větší rezervy, ale dorazila hlavní zbraň Nicklas Bäckström a vycházející superhvězda William Nylander. Brankoviště střežil Henrik Lundqvist, k tomu není co dodat.

Vyrovnanost zasloužených finalistů nakonec nejvíc těšila diváky, kteří sledovali naprosto fantastickou podívanou - hokej jak z jiné planety.

Dokonalost bránící gólům

Rozdíl oproti dvěma předchozím finále byl obrovský. Předloni Kanada ztrapnila sbornou, rok nazpět v poklidu přehrála Finy. Letos proti Švédům neměla navrch, ale ani neztrácela. Soupeře přestřílela 43:42. Výsledek 1:1 po čtyřech dějstvích působí nudně, ale dění na ledě takové rozhodně nebylo.

Čas přiznat si pravdu. Čtvrtfinále je teď strop, medaile zázrak. Takhle na tom český hokej je Čas přiznat si pravdu. Čtvrtfinále je teď strop, medaile zázrak. Takhle na tom český hokej je Čtěte zde

Důvodem "nudného" skóre je prostý fakt, že všichni byli takřka perfektní. Útočníci (i obránci) podnikali přímočaré a často kreativní akce, ale obránci (i útočníci) až na pár výjimek nechybovali. Všichni neskutečně rychle bruslili a bez velkého rozmýšlení posílali přesné nahrávky. Jako by věděli, co udělají, ještě před převzetím puku. Téměř dokonalí byli také brankáři, k jediným gólům velkou měrou přispěla náhoda. Hlavně prodloužení nabídlo zcela strhující hokej, bezpochyby nejlepší na šampionátu.

Proto je možná škoda, že se nehrálo až do dalšího dne a rozuzlení přišlo s pro někoho neoblíbenými nájezdy. V nich měli Švédové jasný trumf - muže s maskou přezdívaného Král Henrik. I díky němu mohli vybouchnout radostí.

Byť by proti výhře Kanady těžko šlo něco namítat, Seveřané slaví zaslouženě. Uchvátili kreativitou, bruslením, bleskurychlým rozhodováním a - oproti v semifinále vyřazeným Rusům - i přímočarostí, případně důrazem. Ukázali všechno, co se v hokeji ukázat dá. Všechno, co poslední dobou předvádí dominantní Kanada, kterou nelze něčím překvapit. Proto by ji za podobných podmínek mohli porazit pětkrát z deseti pokusů.

Nestačí pouze chytrost nebo jednoduchost

Češi můžou momentálně myslet možná na jednu výhru. Nestačí jim jen chytrost (pokud ji následovníci zlaté generace vůbec mají) a už vůbec ne jednoduchý hokej plný dorážek a tečí.

Jeden pohár vychytal, druhý přebral. Švédsko slaví titul mistrů světa, patří dvojčatům Lundqvistovým Jeden pohár vychytal, druhý přebral. Švédsko slaví titul mistrů světa, patří dvojčatům Lundqvistovým Čtěte zde

Zapotřebí je totální hokej, který předvedlo - počtem obyvatel srovnatelné - Švédsko. Za tuto lekci je mu třeba děkovat víc než za překažení zlatého hattricku Kanady.

Potíž tkví v tom, že výkon Tre kronor se pro Čechy nachází v říši snů. Nemají k němu potřebný hráčský materiál, který je možné získat jedině kvalitní výchovou. Svazový šéftrenér Slavomír Lener a spol. se o ni snaží roky.

Jak jsou úspěšní, napovídá (a bude napovídat - změny ve výchově se pochopitelně neprojeví hned) třeba počet hokejistů v zámořské NHL, odkud Švédové vybrali letošní zlatou partu. Listovat mohli seznamem s bezmála sto jmény. Josef Jandač, kouč české reprezentace, jich před sebou nemá ani čtyřicet.

reklama