reklama

Francouz podruhé a proti Švédsku? Dobrá volba, i kdyby tým potopil

Pavel Francouz zatím na šampionátu odchytal dva zápasy s procentuální úspěšností 90,6. Pavel Francouz zatím na šampionátu odchytal dva zápasy s procentuální úspěšností 90,6. autor: ČTK
Česko na hokejovém mistrovství světa nemá brankářskou jedničku a fanoušci neustále diskutují, kdo by měl jít do brány. Před posledním zápasem proti Švédsku upřednostňovali Dominika Furcha, ale naskočil Pavel Francouz. Proč je to dobře?

KomentářČesko na hokejové mistrovství světa nepřivezlo brankářskou jedničku a fanoušci neustále diskutují, kdo by měl jít do brány. Před posledním utkáním proti Švédsku upřednostňovali Dominika Furcha, ale podruhé v řadě naskočil Pavel Francouz. A to je dobře.

Kouč Vladimír Vůjtek mohl čistě z hlediska zápasu ukázat na kohokoliv, rozhodnutím rozhněval jen kverulanty. Furch si naklonil veřejnost senzačním výkonem proti domácím Rusům, Francouz letos porazil Švédy dvakrát, přičemž dostal pouhé dva góly.

Proč je tedy dobře, že mezi tyče vjel Francouz? Pokud Češi chtějí medaili, musí porazit (papírového) favorita. Možná nepřijde ve čtvrtfinále, ale v semifinále téměř jistě ano. A klíčové klání může odstartovat jen jeden brankář. Proto je dobré vědět, jestli dokáže mužstvo podržet v boji se silným soupeřem.

Furch to proti sborné svedl. Kdyby čelil i Švédům, na Francouze by ve skupině zbyly pouze specifické zápasy se slabšími soky, v nichž je většinou těžší zaujmout. Dobře, Švýcarsko má s Českem hodně slušnou bilanci, ale kandidátem na medaili není. Norsko, Dánsko a Kazachstán už vůbec ne.

To Švédové, přestože oproti jiným rokům přivezli slabší tým, můžou dojít daleko. Proto je dobře, že Francouze prověřili. Brankář Čeljabinsku sice nezářil tolik jako Furch z Omsku, ale spoluhráče nepotopil. I když neměl až tolik práce, obstál. Vůjtkovi se tak prostor pro manévrování nezúžil. Hledání muže pro klíčový duel pokračuje bez výrazného favorita. Nutno dodat, že spravedlivě.

Rozhodne další průběh skupiny. Příště – ve čtvrtek proti Norsku – pravděpodobně nastoupí Furch.

Jisté je, že oba gólmani jsou nesmírně vyrovnaní a leccos je spojuje. Narodili se rok po sametové revoluci, léta chytali proti sobě, ve stávající sezoně s úspěchem okusili Kontinentální ligu a reprezentační přípravu. Proto nemělo smysl určovat před šampionátem jedničku. Že ji mužstvo nutně potřebuje, je nesmysl. Alespoň na krátkodobém turnaji.

Podívejte se na Švédy, kteří před třemi roky zažili podobnou situaci. Měli k dispozici Jhonase Enrotha a Jacoba Markströma, dva podobně (ne)zkušené brankáře, kteří v NHL bojovali o lepší pozici. Oba na šampionátu dostali dost prostoru, v rozhodující fázi nakonec chytal Enroth. A Švédům to zrovna neuškodilo, neboť jako první tým po 27 letech vyhráli titul doma.

reklama