reklama

Konec soužení. Máme výborné přesilovky, konečně mi to tam spadlo, usmíval se Pastrňák

David Pastrňák byl pro branku Francie neustálým nebezpečím. David Pastrňák byl pro branku Francie neustálým nebezpečím. autor: Michal Eger
Češi porazili Francii a David Pastrňák si v šestém utkání na turnaji připsal první střelecký zásah. Stalo se tak v první přesilovce, kterou Češi definitivně odrazili úvodní nápor Francouzů. "Otevřela se mi cesta, střílel jsem na vyrážečku a spadlo mi to tam," ulevil si po dvacetiletý útočník. Česká reprezentace si téměř na sto procent zajistila postup do čtvrtfinále.

Paříž (od našeho zpravodaje) - Česká hokejová reprezentace zdolala v pátém vystoupení na mistrovství světa nevyzpytatelnou Francii 5:2 a o postup do čtvrtfinále by ji mohla připravit už jen souhra výjimečných událostí. Další pozitivní zprávou pro český výběr je, že své střelecké trápení konečně ukončil David Pastrňák.

Pilný střelec stále čeká na první gól. Přijde to, až bude potřeba, slíbil Pastrňák Pilný střelec stále čeká na první gól. Přijde to, až bude potřeba, slíbil Pastrňák Čtěte zde

Dvacetiletý útočník z Havířova přiletěl do Paříže jako nejlepší český střelec v NHL a zcela po právu byla oceněna jeho chuť hrát a reprezentovat, které dal přednost před vyjednáváním luxusního kontraktu. Jenže v prvních pěti zápasech šampionátu vyšel střelecky naprázdno, ačkoliv byl před utkáním s Francií s 21 střelami na branku nejpilnějším střelcem mužstva.

Pastrňákovi se v průběhu základní skupiny měnili spoluhráči, ale útočník Bostonu se nedokázal prosadit ani v gólových zápasech proti Bělorusku nebo Slovinsku. Po příletu Vladimíra Sobotky ho trenéři zařadili k Janu Kováři s Romanem Červenkou a Pastrňák skóroval. Byť ne ze hry pět na pět, nýbrž z přesilové situace.

Čeští hokejisté mají po vítězství třináct bodů a všechno ve svých rukách. O čtvrtfinále by je mohly připravit jedině porážka se Švýcarskem a vzepětí Finů a Norů, kteří by museli mimo jiné porazit Kanadu. Naopak pokud Češi zvládnou porazit Švýcary, skončí bez ohledu na další výsledky nejhůře druzí.

Davide, poprvé na turnaji jste skóroval. Ale to asi není z utkání proti Francii to nejdůležitější, že?

Samozřejmě, že ne. Celou dobu říkám, že je jedno, kdo ty góly dává. Hlavní je, že jsme jich dali pět a vyhráli jsme. Jsme na vítězné vlně, což je pro nás nejdůležitější.

Jak moc vám pomohly dvě proměněné přesilovky?

Pokaždé jdeme do zápasu s tím, že chceme hrát přesilovky dobře a chceme z nich dávat góly. Zatím nám jdou výborně, v každém zápase kromě Norska jsme v přesilovce skórovali.

Úleva pro obranu, zranění Šimka není vážné: Rozbil jsem se o mantinel, moje blbost Úleva pro obranu, zranění Šimka není vážné: Rozbil jsem se o mantinel, moje blbost Čtěte zde

Před vaším gólem jste si nejdříve nezpracoval přihrávku od Horáka. Jak byste potom popsal vaši branku?

Sebral jsem puk u mantinelu a vyjel jsem nahoru. Trochu se mi otevřela cesta, najel jsem mezi kruhy, neviděl jsem jinou možnost, tak jsem vypálil přes obránce na vyrážečku. A spadlo to tam.

Jak vám bylo na začátku druhé třetiny, kdy jste se na led více než sedm minut nedostal?

Tohle není nikdy lehké pro hráče, kteří nehrají oslabení. Dneska to byl bohužel zápas blbec z toho pohledu, že jsme hráli samá oslabení. Ale pomohlo nám, že jsme pak měli odpočaté hráče, a mohli jsme se soustředit na naši hru.

Po šesti utkáních máte třináct bodů a už je jen teoretická šance, že byste mohli přijít o čtvrtfinále. Jak jste spokojen s průběhem turnaje?

Určitě ano. Od zápasu s Kanadou už jdeme dobře a všechno jsme vyhráli. Musíme se stále soustředit na to, co chceme hrát, tak aby se nám dařilo. Úkoly musíme plnit po celých šedesát nebo pětašedesát minut.

Budete už pokukovat po kolínské skupině a případném soupeři na čtvrtfinále, do rozhodujícího utkání turnaje?

To je zbytečné, protože tam si žádného soupeře ani nevyberete. Díváme se stále na nás a až ve čtvrtfinále budeme, soupeře dostaneme.

Láká vás druhé místo, abyste mohli hrát čtvrtfinále v Paříži?

Každé utkání chceme vyhrát a skončit co nejlépe v tabulce.

Obětavý dříč Sobotka. Letos třikrát obletěl zeměkouli, tenisová hvězda Murray je proti němu pecivál Obětavý dříč Sobotka. Letos třikrát obletěl zeměkouli, tenisová hvězda Murray je proti němu pecivál Prohlédněte zde
reklama