reklama

Z Kadaně až do NHL? Kluby ze zámoří zaujal chomutovský Rutta, píše agent

Jan Rutta Jan Rutta autor: Michal Eger
Spekulace začínají nabývat konkrétních obrysů, český obránce Jan Rutta by po životní sezoně v extralize mohl podepsat smlouvu v NHL. Během světového šampionátu v Kolíně a Paříži to na Twitteru oznámil uznávaný agent Allan Walsh, který spolupracuje s řadou českých hokejistů včetně třeba Ondřeje Pavelce, Romana Poláka či Michaela Frolíka. Chomutov už s odchodem Rutty počítá.

Paříž (od našeho zpravodaje) - Je mu 26 let. Ještě před čtyřmi lety hrával první ligu za SK Kadaň, teprve loni debutoval za reprezentaci a teď už jako pevný člen české obrany prožívá své první mistrovství světa. A to ještě raketový vzestup kariéry Jana Rutty není u konce: po sezoně možná odejde do NHL.

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde

Alespoň to naznačil Allan Walsh, uznávaný hokejový agent. "Dávejte pozor na Jana Ruttu. Jeden z nejlepších českých ofenzivních obránců dostává nabídky z NHL," napsal na Twitter Walsh. Z jeho slov je patrné, že klubů, které se o Ruttu zajímají, bude víc. 

Smlouvu v zámoří podepsali i dva další obránci současného kádru reprezentace. Jakub Jeřábek bude hrát za Montreal, Radim Šimek jméno nového klubu tají. Všechny indicie ale nasvědčují, že v létě zamíří za Tomášem Hertlem do San Jose. Sharks se o něj zajímali už v průběhu sezony.

Že by Rutta stejně jako oni v příští sezoně skutečně mohl hrát NHL, už deník Aktuálně.cz avizoval. Na přehled hokejistů ze světového šampionátu, kolem kterých krouží skauti z nejlepší ligy světa, se můžete podívat v přehledné galerii.

Jeřábek má Montreal, Šimek klub tají. Teď NHL šilhá po hvězdných Rusech, kdo z MS zmizí za mořem? Jeřábek má Montreal, Šimek klub tají. Teď NHL šilhá po hvězdných Rusech, kdo z MS zmizí za mořem? Prohlédněte zde

Rutta má v Chomutově platnou smlouvu i na příští sezonu. Klub už ale s jeho odchodem počítá. "Uvidíme, jak se vyvine situace kolem Honzy Rutty. Má platnou smlouvu, ale je o něj zájem v zahraničí, protože měl dobrou sezonu a má podle mého velkou šanci dostat se na mistrovství světa. Má ve smlouvě klauzuli o možném odchodu, pokud klub bude souhlasit," řekl po sezoně trenér Pirátů Vladimír Růžička. 

Původně se počítalo spíše s angažmá v Rusku, i tam už jednání proběhla. I díky výkonům na mistrovství světa, kam se Rutta dostal třeba na úkor Jakuba Kindla, ale může myslet ještě výš.

Sám se o své budoucnosti v dějišti mistrovství světa vůbec nechce bavit. Nabídky ze zahraničí chce řešit až po konci sezony, tedy po návratu z Paříže. 

Kämpf z Chomutova podepsal smlouvu s Chicagem. Ročně si vydělá přes deset milionů korun Kämpf z Chomutova podepsal smlouvu s Chicagem. Ročně si vydělá přes deset milionů korun Čtěte zde

Rutta v letošní sezoně odehrál v Tipsport extralize 46 zápasů se skvělou bilancí 32 bodů (8+24). Ještě lépe si vedl v play-off, kde se přiblížil hranici bodu na zápas (17 zápasů, 13 bodů) a pomohl Chomutovu k překvapivému postupu až do semifinále.

Pokud by chtěl jako hráč pod platnou smlouvou s Piráty odejít do NHL, musí smlouvu podepsat nejpozději do 15. června. Rutta by toto léto nebyl jediným hráčem, který z Chomutova odchází do NHL: David Kämpf nedávno podepsal dvouletou smlouvu v Chicagu.

reklama