reklama

Kousal stále nemůže uvěřit tomu, že si zahraje na MS

Robert Kousal. Robert Kousal. autor: ČTK
Útočník Robert Kousal zaujal kouče Vladimír Vůjtka svými výkony natolik, že se může těšit na premiéru na mistrovství světa. V Moskvě se dostal mezi prvních 17 hráčů, které zapsal na soupisku.

Moskva - Od svého debutu v přípravě před šampionátem v roce 2014 čekal útočník Robert Kousal na další starty v hokejové reprezentaci až do letošního února. Od té doby ale pětadvacetiletý hráč ruského Novokuzněcku zaujal svými výkony natolik, že se může těšit na premiéru na mistrovství světa. V Moskvě se dostal mezi prvních 17 hráčů, které trenér Vladimír Vůjtek zapsal na soupisku.

"Užívám si to. Tak nějak pořád nemůžu uvěřit. Ani jsem to moc nečekal, takže si to užívám opravdu hodně," řekl novinářům Kousal. Pardubickému odchovanci skončila klubová sezona v nejhorším týmu uplynulého ročníku KHL po polovině února a za měsíc se zařadil do dlouhé přípravy českého týmu na šampionát.

"Šel jsem týden po týdnu. Pokaždé jsem si říkal: Jo, dobrý, přežil jsem další týden, příští už to nemusí vyjít. Proto jsem si užíval každý den. Začal jsem věřit až ten poslední týden. Říkal jsem si, že by to třeba mohlo vyjít, ale rozhodně jsem si pořád nebyl jistý," popisoval myšlenky na vysněný šampionát.

Zařadil se v tréninku do středu třetí formace s Lukášem Kašparem a bývalým spoluhráčem z Pardubic Tomášem Zohornou. "S Tomášem jsem poslední dobou hrál často, celkem nám to spolu klapalo. Lukáš Kašpar je výborný hokejista, dobrý střelec. O to bych se moc nebál, že bychom si nerozuměli," pochvaluje si souhru.

Držitel dvou zlatých medailí z extraligy s Pardubicemi (2010 a 2012) působí v Rusku od prosince 2013. Tehdy zamířil do Podolsku, odkud se loni stěhoval do Novokuzněcku. Na premiéru na šampionátu se může těšit v pátek proti domácí sborné. "Těším se na to hodně. Přijde plná hala, lidi je budou hnát. Bude to pro oba týmy těžké. Oni mají super tým, šikovné hráče, ale zase si myslím, že budou pod tlakem lidí tady v Rusku. To by mohlo hrát trošku pro nás," uvedl Kousal.

Rusové v Ledovém paláci dosud sehráli pět zápasů a vyhráli jediný. "Bylo by dobré, kdyby prohráli ještě jeden další," podotkl Kousal k bilanci sborné v dějišti turnaje. "Asi se jim tady moc nedaří a mohli bychom toho využít," dodal.

Užívá si konec sezony, v které se přitom v úvodu trápil. "Nemohl jsem pořádně najít nějaký rytmus a společnou řeč se spoluhráči. Pak prodali nějaké hráče z první lajny a začalo mi to jít. Tu druhou půlku sezony jsem měl o dost lepší," řekl Kousal, který v ročníku zaznamenal v 55 zápasech 27 bodů za devět branek a 18 asistencí.

V Novokuzněcku mu končí smlouva a s největší pravděpodobností změní dres. "Do Novokuzněcku mám nabídku, oni vlastní moje práva, ale já už se tam nechci vrátit. Chtěl bych jít do nějakého lepšího týmu. Teď v podstatě čekám. KHL úplně priorita není, nebránil bych se i jiné zahraniční lize, ale teď nic konkrétního nevím," dodal Kousal.

reklama