Krutý konec. Mladí Američané po nájezdech zničili český hokejový sen

K štěstí stáli zády. Rozjeté Čechy po 12 letech znovu pokořily americké nájezdy
Hlavními hrdiny dějství o pěti dílech byli oba brankáři. Na americké straně to byl 27letý Keith Kinkaid z New Jersey,...
... na české o rok mladší Dominik Furch z Omsku.
Za stavu 1:1 neinkasovali v desetiminutovém prodloužení, takže rozhodly nájezdy.
A zatímco v druhé sérii dostal Auston Matthews Američany do vedení,...
... kontr Tomáše Zohorny nevyšel a bylo rozhodnuto.
19. 5. 2016 17:56
Potřetí v historii rozhodovaly ve čtvrtfinále MS mezi Českou republikou a USA samostatné nájezdy. A stejně jako v Praze 2004 uspěl zámořský celek.

Moskva - Čeští hokejisté si na světovém šampionátu v Rusku o medaile nezahrají, ve čtvrtfinále totiž prožili krutý konec. V Moskvě je vyřadily Spojené státy americké 1:2 po samostatných nájezdech. Zápas jsme sledovali živě zde.

Svěřenci Vladimíra Vůjtka šli sice v první třetině do vedení po úspěšném trestném střílení Tomáše Zohorny. Na začátku druhé části ovšem vyrovnal z ofsajdové pozice osmnáctiletý supertalent Auston Matthews a napínavé drama pak bez dalších gólů dospělo až k penaltové loterii.

Vůjtek: S jedním gólem se nevyhrává

Lukáš Kašpar, Petr Koukal ani Tomáš Zohorna neproměnili a tak rozhodl jediný gól, jenž za záda Dominika Furcha vsítil opět Matthews.

"S jedním vstřeleným gólem se těžko vyhrává. MS je neúspěšné, ale musím říct, že tým pracoval velmi dobře, mnohem lépe, než se od něj čekalo," zhodnotil zápas v rozhovoru pro Českou televizi kouč Vůjtek, který bezprostředně po skončení duelu potvrdil, že končí s trénováním.

Češi skončí na světovém šampionátu bez medaile počtvrté za sebou. Nejdelší medailový půst v historii samostatné české reprezentace trvá od zisku bronzu v roce 2012 ve Stockholmu a Helsinkách.

Američané, kteří obhajují bronz z Prahy, budou hrát v sobotu o finále s vítězem duelu Kanada - Švédsko.

"Těžko se to hodnotí, neproměnili jsme šance a pak to došlo až do nájezdů. Co k tomu říct. Byli jsme na začátku nervózní, ale pak se to zklidnilo. Nevyužili jsme přesilovky. V základní hrací době jsme neprohráli ani jeden zápas, přesto jedeme domů," řekl obránce Michal Jordán.

Češi byli v úvodu nervózní

Čtvrtfinálová bitva začala z obou stran opatrně a na výraznější příležitosti si diváci museli počkat až do druhé poloviny první třetiny. Na některých hráčích českého týmu byla v úvodních minutách znatelná nervozita z důležitého utkání, čehož ale Američané i přes dobrý pohyb nedokázali využít.

V 15. minutě po faulu Kundrátka Spojené státy rozehrály přesilovou hru, v oslabení však ujel americké obraně Zohorna a Maroon hasil jeho samostatný únik faulem. Z nařízeného trestného střílení se Tomáš Zohorna nemýlil. Po naznačeném blafáku do bekhendu stáhl kotouč do forhendové strany a s přehledem zakončil nad beton amerického brankáře Kinkaida, čímž poslal český tým do vedení.

Před přestávkou ještě měli početní výhodu i Češi, po přesilovkové souhře ale pálil Červenka z mezikruží jen do betonu Kinkaida.

Na začátku druhé části Češi dohrávali přesilovou hru z první třetiny, Američané se ale ubránili a bleskově udeřili. Auston Matthews se prosmýkl s pukem přes Šimka před českou branku a po kličce do bekhendu Furcha překonal střelou mezi jeho betony - 1:1. Televizní záběry nicméně ukázaly, že vyrovnávací branka Američanů padla po těsném ofsajdu.

Skvělý Kinkaid vychytal Červenku

Český tým obdržená branka výrazněji nepoznamenala. O chvíli později měl dvě dobré příležitosti navrátit Česku vedení Červenka, v obou případech ho ale vychytal Kinkaid.

Brankou neskončila ani krásná individuální akce Filippiho. Člen čtvrté české formace objel dva protihráče, jeho následnou střelu ale zastavil vyrážečkou Kinkaid. Češi však měli z následné akce Američanů i štěstí, jelikož po střele Matthewse z mezikruží zachránila Furcha horní tyč.
Před druhou přestávkou se do samostatného úniku dostal ještě Faksa, zakončení mu ale znemožnil americký brankář dobrým zásahem holí.

Ve třetí třetině výraznější příležitosti k rozhodující brance ani na jedné straně nenastaly. Oba týmy se snažily neudělat zbytečnou chybu, která by prohrála zápas. Čeští hokejisté dokázali v oslabení skvěle ubránit dvě početní převahy soupeře, ani oni ale přesilovou hru v závěru třetiny využít nedokázali, a čtvrtfinále tak zamířilo do prodloužení.

V prodloužení vládli Američané

V něm byli o poznání více nebezpeční Američané. Schroeder vybruslil od mantinelu do veliké příležitosti, kterou ale zneškodnil fantastickým zákrokem Furch. Český tým následně přečkal kritickou chvíli, když po faulu Zohorny hrál dvě minuty v oslabení tři na čtyři.

Další stoprocentní šanci si Američané schovali 33 vteřin do vypršení prodloužení. To Foligno našel zpoza brány volného Widermana, jeho střelu mířící do české branky ale vytěsnil holí mimo tří tyče Kundrátek. Ani v prodloužení branka nepadla, drama tak rozhodovaly až samostatné nájezdy.

V nich uspěl jako jediný americký supertalent Matthews, který Furcha prostřelil mezi betony. Za český tým postupně neuspěli Kašpar, Koukal a Zohorna. Mladý americký výběr tak zvítězil po tuhém boji na samostatné nájezdy a zahraje si o medaile. V řadách Česka zavládl po vyřazení obrovský smutek.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Čtvrtfinále - Moskva:

ČR - USA 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. T. Zohorna z trestného střílení - 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozhodující sam. nájezd Matthews. Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Otmachov (Rus.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 6:6. Bez využití: Diváci: 7853.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Zaťovič, Faksa, Filippi - navíc na nájezd Koukal. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

USA: Kinkaid - Murphy, McCabe, Wideman, Hanifin, Warsofsky, Skjei - Foligno, Matthews, Larkin - Hinostroza, Nelson, Vatrano - Schroeder, Compher, Motte - Fasching, Hendricks, Maroon - Wood. Trenéři: John Hynes, David Quinn a Todd Richards.