reklama

Zázrak! Diváci by zbořili střechu, září Lotyši. Poprvé v historii srazili Kanadu

Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou. Radost hokejistů Lotyšska po výhře nad Kanadou. autor: Reuters
Kdyby v hlavní rižské aréně mohli být diváci, zbořili by střechu. Alespoň podle trenéra domácí reprezentace Boba Hartleyho. Tolik emocí vyvolala lotyšská výhra nad Kanadou v úvodu hokejového mistrovství světa.

Riga (od našeho zpravodaje) - Na jedné straně moře hráčů NHL, na druhé jediný. Gólman Matiss Kivlenieks z Columbusu. Právě on se však stal hrdinou úvodního dne šampionátu v Rize. Zlikvidoval všech 38 střel favorita a pomohl domácím k senzační výhře 2:0.

Lotyši zámořského giganta zlobili už v minulosti, třeba ve čtvrtfinále olympiády v Soči drželi nerozhodný stav až do 54. minuty. Nikdy ale na velké akci nevyhráli. Až teď.

Podívejte se na sestřih zápasu Lotyšsko - Kanada:

"Je těžké tomu vůbec uvěřit," kroutil hlavou Kivlenieks. "V Americe by řekli, že je to zázrak. Kluci každopádně hráli perfektně."

Góly obstarali Miks Indrašis, který v sezoně válel za místní Dinamo, a Oskars Batna, jenž si vyzkoušel angažmá ve Francii. Obě trefy režíroval Ronalds Kenins. "Jestli takhle bude pokračovat, bude nejlepším útočníkem turnaje," chválil parťáka obránce Ralfs Freibergs.

Velkolepými výroky Lotyši nešetřili.

"Kdyby v aréně byli diváci, jsem si jistý, že by zbořili střechu," přidal velezkušený kanadský kouč Hartley, který Lotyšsko trénuje pátým rokem.

"O zápase s Kanadou jsme mluvili posledních několik dní. Je lehké se na takového soupeře namotivovat," pokračoval. "Bylo důležité, že jsme skórovali jako první. Věděli jsme, že když to bude naopak, hra se zrychlí, protože Kanaďané mají hodně mladý tým. Takhle jsme mohli lépe předvídat jejich akce a hrát defenzivně, i když hru jsme úplně nekontrolovali."

Nervózní výkon, Rusové byli lepší. Medaile nám na hotel nikdo nepřinese, řekl Pešán Nervózní výkon, Rusové byli lepší. Medaile nám na hotel nikdo nepřinese, řekl Pešán Čtěte zde

Kanada tlačila, brankáře Darcyho Kuempera odvolala už několik minut před koncem. Když si ale vytvořila slušnou příležitost, ztroskotala na Kivlenieksovi.

Gólmana Columbusu, který v letošní sezoně odchytal včetně pobytu na farmě jen deset ostrých zápasů, nasadil Hartley po poradě s trenérem brankářů Edgarsem Masalskisem, někdejší lotyšskou jedničkou.

"Věděl jsem, že bude připravený," řekl Hartley o Kivlenieksovi. "Před třemi roky byl naším třetím gólmanem, ale teď vidím, že je po mentální i fyzické stránce mnohem silnější."

Zatímco Lotyšsko slaví, Kanada zažívá další trudný rozjezd. Úvodní klání světového šampionátu prohrála potřetí v řadě. V prvních dvou případech však podlehla o poznání silnějším sokům - Finsku a Spojeným státům.

"Jsme malý, ale hrdý národ. Výhra nad Kanadou je obrovský úspěch. Příště už nás snad budou respektovat," prohlásil zadák Freibergs. Zároveň však uznal, že zámořští favorité nenastoupili v ideální formě: "Neodehráli žádný přípravný zápas. My jsme se připravovali měsíc a půl."

Lotyšsko si v každém případě z historického pohledu spravilo chuť. Na domácím šampionátu před 15 lety schytalo od Kanady debakl 0:11, přičemž hned devět gólů inkasovalo v oslabení.

Americký sudí Rick Looker, který Lotyšům rozdal 16 menších trestů, byl tehdy veřejným nepřítelem. Rižští fanoušci ho při odchodu do šatny zkropili pivem a led zaházeli všemožnými předměty včetně boty. Někteří pak v protestech pokračovali před hotelem rozhodčích.

Tentokrát lotyšští reprezentanti o reakci publika přišli. Bohužel. Užili by si opačný extrém lidských emocí - nekonečnou euforii.

reklama