reklama

McDavidova parta podruhé selhala, velké zápasy letos nezvládá. Co za tím stojí?

Kanadský brankář Curtis McElhinney inkasuje. Kanadský brankář Curtis McElhinney inkasuje. autor: Reuters
Kanada je a bude řazena mezi největší favority letošního šampionátu, stačí se podívat na její soupisku. To však není vše. Tým vedený superstar Connorem McDavidem už podruhé ve skupině prohrál, s Finskem možná až ostudně, i když zaslouženě 1:5. A příčiny nezdaru? Brankáři, psychika, disciplína a pocit uspokojení.

Herning (od našeho zpravodaje) - Ten zápas měl být ozdobou herningské skupinu. Fanoušci v téměř vyprodané Jyske Bank Boxen si od duelu Finska s Kanadou slibovali parádní bitvu, místo toho si však suomi nadělali ze zámořského soupeře, na jehož soupisce se to hemží hvězdou vedle hvězdy, trhací kalendář. Kanada tak nezvládla souboj ani s dalším konkurentem v boji o první místo.

Javorové listy tvrdě narazily a po třech zápasech, kdy zdecimovaly soupeře debakly, teď samy ochutnaly vlastní medicínu. Proti Finsku se jim nedařilo prakticky nic. Zvládly sice odpovědět na úvodní direkt evropského soupeře, ten ještě v první části ale odskočil do náskoku 3:1. "Byli jsme opravdu špatní a i trochu líní," nezdráhal se kapitán Connor McDavid.

Po třetí brance navíc zámořský tým protočil gólmany. McElhinney nahradil kolega Kuemper. Ten však ve třetí třetině, kdy se Kanada chtěla vrátit do hry, namazal Tolvanenovi, jenž se po příjezdu na MS uvedl velmi snadnou brankou. "To my jsme je srazili, protože jsme jim vůbec nepomohli. Nechali jsme je v tom," neházel vinu na brankáře McDavid.

Věděl, že chyba byla v celém týmu. Kanaďané ve třetí části prohrávali už 1:5 a byli na ručník. Soupeř pokračoval ve svém parádním tempu a zámořský výběr - s nadsázkou řečeno - nevěděl, kde mu hlava stojí. "Už od začátku jsme dělali naprosto zbytečné fauly a dostávali soupeře do přesilovek. S těmi si poradili, mají je dobře sehrané. Navíc hráli dobře v obraně, a pro nás bylo hodně těžké se prosadit," dodal vítěz kanadského bodování základní části NHL.

Nechutně jste simulovali, prohlásil Ekblad

To Finové se po zápase mohli spokojeně plácat po ramenou. Kdo by čekal, že velkého favorita skolí až nevídaně suverénním způsobem. "Dokázali jsme si, že můžeme hrát s těmi nejlepšími a také je zdolat. V některých činnostech se ještě musíme zlepšit, ale tohle vítězství je pro nás o to důležitější, že jsme napravili zaváhání s Dánskem. Jsme spokojeni," řekl útočník Kasperi Kapanen.

Každý správný fan má trøje a doufá v sejr. Vyznáte se v dánské hokejové hantýrce? Každý správný fan má trøje a doufá v sejr. Vyznáte se v dánské hokejové hantýrce? Prohlédněte zde

Kanaďanům se dostali pod kůži a dali jim pocítit to, co je sráželo o zápas dříve proti Dánům. Když se ti nedaří, z přemíry snahy fauluješ. "V mezinárodním hokeji je posuzování faulů trochu jiné. Byla tam nějaká sporná držení a sekání, při nichž možná rozhodčí lehce podlehl atmosféře, ale na to se nechci vymlouvat," tvrdil McDavid.

To zkušený bek Aaron Ekblad, jenž hraje v NHL za Floridu, byl skoupý na jakékoliv omluvy. Vše řekl tak, jak to viděl a cítil. "Disciplína je samozřejmě jeden z faktorů, ale myslím si, že budu mluvit za vícero z nás, když řeknu, že simulování, jako předváděli Finové, do hry nepatří. Je to zbytečné a Finové v tomhle ohledu předvedli nechutné divadlo," prohlásil obránce javorových listů.

Kanada se musí dívat sama na sebe, problémů má dost

A co dál? Zámořský celek má za sebou druhou facku na turnaji, opět nezvládl souboj s těžším soupeřem. Na týmu bylo vidět, jak se mu po jednoduchých zápasech s Koreou, Dánskem i Norskem nechtělo. Kde to šlo, Kanaďané duely odjezdili v tréninkovém tempu, často dali znát, že je to moc ani nebaví, ani góly neslavili. 

Hvězdnou plejádu zastínili Rantanen, Aho, Teravainen, Tolvanen a další. Mladé pušky pálily ostrými, zatímco Petersovi svěřenci jen tak do větru. Za stavu 1:5 ještě měla Kanada dost času na to, aby s duelem něco udělala. Místo toho ale každý hrál na sebe, sám tahal akce a srážel svůj tým. Psychika dole, vyhrocené souboje a přibývající fauly.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

Sám McDavid mohl Kanadu vytáhnout, místo toho se nechal osm minut před koncem vyloučit na čtyři minuty za vysokou hůl. Zámořský výběr strávil v oslabení 20 minut, což je přespříliš. Ano, některé zákroky byly na hraně, slova Ekblada jsou však zbytečná a zcestná. Javorové listy pily kalich hořkosti až do dna a tahle lekce je může opět nakopnout. Začít však musejí samy od sebe.

Největší problém? Brankáři? McElhinney odehrál hodně špatný duel, puky z něj vypadávaly a celkově na turnaji nepůsobí jistě. Kuemper, jenž v zámoří chytá za Arizonu, stejně tak. V rozhodujících momentech duelu s Finskem nahrál soupeři na gól a ani proti USA příliš nepodržel.

Kanaďané potřebují mít za sebou někoho, na nějž se budou moci spolehnout. Mnozí odborníci už je vidí ve finále, tam však vede ještě daleká cesta. Pokud zámořské superhvězdy nenajdou samy sebe, může se stát, že se jejich turnajová pouť zavře mnohem dříve.

reklama