Češi zakončili základní skupinu utrápenou výhrou nad Rakouskem a vyhlíží soupeře pro čtvrtfinále

Aktualizováno 15. 5. 2018 0:34
Česká hokejová reprezentace vyhrála ve svém posledním představení ve skupině A 4:3 nad Rakouskem. Do čtvrtfinále postoupí ze třetího místa.
Češi po závěrečné siréně oznamující výsledek 4:3
Češi po závěrečné siréně oznamující výsledek 4:3 | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Těsnou výhru 4:3 nad Rakouskem si připsal český národním tým ve svém posledním utkání základní skupiny. Výběr trenéra Josefa Jandače sice vedl po prvních třech minutách o dvě branky, avšak soupeř zbraně nesložil a do posledních minut usiloval o vyrovnání. Češi postoupí do čtvrtfinále ze třetího místa a čeká je stěhování do Herningu.

První branky se dočkal český tým už v 31. vteřině utkání. Kubalík po vlastní zblokované střele stihl prostrčit puk na volného Hyku, který zakončil do odkryté branky. Trojka Rakušanů Kickert, který si odbyl premiéru v elitní kategorii na mistrovství světa, pak znovu inkasoval ve třetí minutě.

Krejčíkův pokus tečoval ve vzduchu Chytil a připsal si první gól na prvním velkém turnaji v kariéře. Stal se tak ve věku 18 let a 251 dnů nejmladším českým střelcem na MS a překonal Martina Havláta, který se v roce 2000 v Petrohradu trefil, když mu bylo 19 let a 12 dnů.

Při jasné převaze českého týmu mohli další branky přidat Pastrňák, Kubalík, Krejčí či Červenka, Rakušané se ubránili i v oslabení. Postupem času začal zlobit i nováček elitní kategorie, který se v minulém utkání na úkor Běloruska zachránil.

Obrist ani Spannring neuspěli, ale v 18. minutě po kombinaci s Hoferem překonal Francouze Komarek a ukončil 175 minut a devět vteřin trvající neprůstřelnost českého týmu. Vyrovnat mohl vzápětí po Spannringově akci Woger, který ale zamířil do boční konstrukce.

V úvodu druhé části prověřili Kickerta Hyka a Jaškin, český tým se ubránil při Řepíkově trestu a v 26. minutě už se dočkal znovu dvoubrankového vedení. Hyka nabil mezi kruhy Kubalíkovi a Kickert na plachtící puk nedosáhl vyrážečkou. Další možnosti měli Horák, Pastrňák a z dorážky Jaškin. Při Červenkově trestu Češi soupeře do šance nepustili.

V úvodu závěrečného dějství kryl Kickert bekhendové zakončení Nečase a poradil si i s Faksovou střelou. Po faulech Chytila a Řepíka se Češi ubránili v 99 sekund trvajícím oslabení tři proti pěti, při kterém měli šance útočník Philadelphie Raffl a Komarek.

Při Hundertpfundově vyloučení zvýšil svou druhou trefou v utkání na 4:1 Hyka, který po spolupráci s Faksou překonal Kickerta z pravého kruhu. Za 62 sekund ale po přečíslení snížil Raffl a stejný hráč dalším gólem v 58. minutě zadělal na drama.

Vzápětí navíc mohl vyrovnat Ganahl, ale Francouze počtvrté překonat nedokázal. Další velké šance už měli jen Češi, Faksa ale z brejku trefil horní tyč a dál čeká na premiérovou trefu na turnaji. Neprosadil se ani Pastrňák.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku - skupina A (Kodaň):

ČR - Rakousko 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 1. Hyka (D. Kubalík, Šulák), 3. Chytil (Krejčík), 26. D. Kubalík (Hyka, Nečas), 50. Hyka (Faksa, D. Kubalík) - 18. Komarek (Hofer), 51. M. Raffl (Unterweger, Haudum), 58. M. Raffl (Komarek, Schumnig). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Schukies (Něm.) - R. Jensen (Dán.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 3843.

ČR: Francouz - Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, D. Sklenička, Jordán, Krejčík - Řepík, Faksa, Červenka - Pastrňák, Krejčí, Jaškin - Hyka, Nečas, D. Kubalík - Horák, Plekanec, Chytil. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Rakousko: Kickert - Ulmer, Altmann, Schumnig, Unterweger, Peter, Viveiros, Schlacher - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Komarek, M. Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Woger, Obrist, Spannring. Trenéři: Roger Bader, Christoph Brandner a Markus Peintner.