reklama

Jak na Finy? Jejich hru zná celý svět, přesto jsou úřadujícími mistry, varuje Pešán

Finsko na letošním mistrovství světa ještě neprohrálo v základní hrací době. Finsko na letošním mistrovství světa ještě neprohrálo v základní hrací době. autor: Reuters
Vytrénované nervy ze skupinové fáze se teď fanouškům budou hodit. Češi ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa vyzvou Finsko, které jako jediné na turnaji neprohrálo v základní hrací době.

Riga (od našeho zpravodaje) - Svěřenci trenéra Filipa Pešána mají za sebou těžké boje ve skupině. Nejméně rádi vzpomínají na dánský "beton", který je při cestě do play-off málem zastavil.

Ve čtvrtek večer proti reprezentaci Suomi očekávají jinou podívanou. "Mám za to, že Finové chtějí hrát hokej, a ne jen bránit," řekl střelec Filip Zadina. "Určitě uvidíme hokej nahoru dolů. A my v něm musíme určovat tempo hry."

Utkání v podstatě nemá favorita. Češi sice přivezli do Rigy šest posil z NHL, o čtyři víc než severský soupeř, ale reálné výsledky na šampionátu hovoří spíš pro Finy.

Na turnaji získali o čtyři body víc a prohráli jen jednou - s Kazachstánem po nájezdech. Hůř jsou na tom s úspěšností střelby, lépe s disciplinovaností. Posbírali dvakrát méně dvouminutových trestů než čeští reprezentanti!

Jádro mužstva tvoří hráči z finské ligy a ruské KHL. Ze zámoří přijel akorát všestranný bek Olli Määttä a mladý forvard Arttu Ruotsalainen, který ve skupině skolil Kanadu.

Velká hvězda chybí, ale nenechte se zmást. Tak tomu bylo i na předchozím mistrovství, kde Finové brali zlato na úkor těžších vah.

Sedmička kalí úspěch Slováků. USA jsou pro nás schůdnější, věří před čtvrtfinále Sedmička kalí úspěch Slováků. USA jsou pro nás schůdnější, věří před čtvrtfinále Čtěte zde

"Jejich hru zná celý svět, přesto jsou posledními šampiony," prohlásil Pešán. Co tedy stojí za jejich úspěchem? "Velmi dobře bruslí, jsou organizovaní a skvěle technicky vybavení. Hrají blízko u sebe, podporují se. Spíš než o nacházení vhodného systému proti nim to bude o soubojích, detailech. Záleží, jestli se s tím dokážeme popasovat."

Od posledního střetu s Finskem v play-off světového šampionátu uplynulo už šest let. Ze současného Pešánova výběru ho zažili akorát centr Jan Kovář a asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Čtvrtfinále před pražským publikem tehdy svým posledním gólem v reprezentaci rozhodl Jaromír Jágr. Medaile však nakonec neklapla, a tak čekání trvá už devět let.

Letošní mistrovství nabízí kvůli slabšímu obsazení jedinečnou šanci na utnutí bolavé série, ovšem proti Finsku je postup stejně blízko jako krach.

Posledních 15 vzájemných zápasů přineslo pět výher po 60 minutách na každé straně. Zbylých pět duelů šlo do prodloužení či nájezdů, přičemž čtyřikrát slavili Češi. Že šlo o vyrovnané bitvy, dokazuje skóre 36:34 v český prospěch.

Ve čtvrtfinále půjdou zpátky do hry opory, které Pešán šetřil při úterní kanonádě Slováků 7:3. Jde o Šimona Hrubce, Filipa Hronka, Dominika Kubalíka, Jakuba Vránu, Jana Kováře a Jiřího Sekáče. Připravený by měl být také Filip Chytil, který si těsně před úvodním buly federálního derby přivodil menší zdravotní problém.

Dá se však předpokládat, že trenéři budou stejně jako v závěru skupiny tajit finální sestavu až do posledních chvil. A jak podotkl Pešán, někteří hráči mu vystoupením proti Slovensku pořádně zamotali hlavu.

Jak to vidí bookmakeři

"Čtvrtfinále českého týmu na MS slibuje vyrovnané utkání. Finsko je posledním obhájcem titulu z roku 2019, v Rize neprohrálo v sedmi zápasech v normální hrací době jediný duel, třikrát šel tým do prodloužení. Seveřané jsou na tom dobře bruslařsky, tým zdobí kvalitní defenziva i zkušenosti, jak šampionát vyhrát. Český tým má zase na soupisce větší individuality, v čele s Kubalíkem, Vránou nebo Hronkem, mužstvu se na turnaji daří otáčet nepříznivé výsledky, což je rovněž hodně cenné. Také český tým si zkusil v Rize dvakrát prodloužení, v obou případech uspěl. Poslední vzájemný duel před šampionátem v Praze pak skončil vítězstvím Čechů 2:1, remíza by tak nebyla na konci zápasu žádným velkým překvapením", říká expert Fortuny Roman Kovařík.

"Remízový duel tuší i naši bookmakeři, kteří vypsali hodně vyrovnané kurzy jak na Finsko (2,6) tak na Česko (2,55), více jasno v tom nemají ani sázkaři. Na vítězství Suomi míří 35 % tiketů, na remízu 10 % a na družinu kouče Pešána 55 %, jenže mezi nimi jsou i sváteční sázkaři, kteří jsou spíš fanoušci a sází za všech okolnosti na Čechy, takže poměr sázek je prakticky hodně vyrovnaný. Kurz na remízu od původního výpisu pak mírně klesá 3,95, vyřazovací souboje bývají o to více svázány taktikou a defenzivnějším pojetím", dodává expert Fortuny Roman Kovařík.

reklama