reklama

Jsem naštvaný, líčí Rus. Největší hvězdu MS vyprovodili domů po jediném startu

Sergej Bobrovskij stihl v Rize jediný zápas. Sergej Bobrovskij stihl v Rize jediný zápas. autor: ČTK
Když už na hokejové mistrovství konečně dorazila první superhvězda, po jediném zápase zase odjela domů. Brankáře Sergeje Bobrovského čtvrtfinálové vyřazení od tápající Kanady pořádně namíchlo.

Riga (od našeho zpravodaje) - Měl být zárukou, že Rusové po sedmi letech přivezou zlato z velké akce. Zavolali mu, protože cítili, že v brankovišti mají slabinu.

Bobrovskij po vypadnutí z bojů o Stanley Cup pozvánku přijal. Jásat mohli i neruští fanoušci. Do Rigy konečně přiletěl někdo z padesátky nejlépe placených hokejistů NHL. Superhvězda, hráč, od kterého nadšenci loudí podpis.

Dvaatřicetiletý Rus v průměru vydělává deset milionů dolarů ročně, je druhým nejlépe placeným gólmanem ligy. Bere ještě o půl milionu víc než Andrej Vasilevskij, jenž Čechům předloni zavřel cestu k bronzu. 

Z finančního pohledu dorazil Bobrovskij na mistrovství jako nejtěžší váha před krajanem Vladimirem Tarasenkem (roční plat 7,5 milionu) a Švýcarem Nicem Hischierem (7,25 milionu). Královský plat si vysloužil mimo jiné dvojnásobným ziskem Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře soutěže.

Rusové Bobrovského přibrali, přestože věděli, že bude muset projít povinnou karanténou v hotelové "bublině" a pak možná nastoupí ve čtvrtfinále.

"Sergejovi jsem během šampionátu volal," líčil deníku Sport-Express bývalý gólmanův kouč Vitalijs Samoilovs. "Ve svém pokoji tři dny neslezl z kola. Jezdil na něm hodinu a půl třikrát denně. Také dělal různá cvičení pro brankáře. Na hotelu neodpočíval, ale makal. Tím je známý. Zeptejte se kteréhokoliv gólmana NHL, kdo nejvíc trénuje, a odpovídá vám, že Bobrovskij."

Komentář: Teď už je reálných i dvacet let bez medaile. Češi promrhali unikátní šanci Komentář: Teď už je reálných i dvacet let bez medaile. Češi promrhali unikátní šanci Čtěte zde

Maskovaná hvězda nakonec stihla i pár tréninků na ledě.

Před klíčovým čtvrtfinále proti Kanadě, která do play off proklouzla na poslední chvíli, však sborná musela učinit těžké rozhodnutí. 

Dát to brány nezkušeného, ale skvěle chytajícího Alexandra Samonova z Petrohradu, nebo hvězdu NHL, která ale 11 dní nechytala a nemá bůhvíjakou formu? Zhruba půlka fanoušků chtěla podle anket zariskovat a dát mezi tyče Bobrovského. Rusům už ostatně vychytal tři seniorské medaile.

Volba nakonec skutečně padla na něj. 

Rusové se superhvězdou v bráně však roli favoritů nepotvrdili. Prohráli 1:2 v prodloužení. Podruhé za poslední tři šampionáty jim unikla medaile. 

"Stejně jako ostatní jsem hodně naštvaný," prohlásil Bobrovskij. "Těžko se mi o tom mluví. Všichni jsou naštvaní, celá země je naštvaná. Na druhou stranu, hodně kluků bylo na mistrovství poprvé, je to pro ně neocenitelná zkušenost. I já jsem rád, že jsem tu mohl být. Pozvánku jsem přijal s potěšením."

Někteří ruští komentátoři předvídali, že pokud sborná vypadne, bude Bobrovskij obětním beránkem. Nestalo se. Chytil 22 z 24 puků a rozhodně nezklamal. Dílčí kritiku ale slyšel.

"Byl jsem si jistý, že předvede dobrý výkon, ale ani jeden z těch obdržených gólů se mi nelíbil," prohlásil bývalý trenér Samoilovs. "Rozhodující střela byla chytatelná. Kdyby unikla Samonovovi, nikdo by nic nenamítal, ale od Bobrovského byste možná čekali víc. Žádný expert ovšem neřekne, že za porážku může právě Sergej."

Největší hvězda na letošním mistrovství světa tak končí bez medaile. A to nedlouho poté, co absolvovala protivnou karanténu a ještě předtím dlouhou cestu z Floridy, kde během bojů o Stanley Cup ztratila pozici jedničky. Vskutku trpký konec sezony.

reklama