Srdnatý boj českých juniorek. Ve finále MS vzdorovaly USA, domů povezou stříbro

Aktualizováno 14. 1. 2024 23:03
České hokejistky získaly na mistrovství světa hráček do 18 let stříbrné medaile, které znamenají historický úspěch. Při první finálové účasti v Zugu statečně odolávaly favorizovaným Američankám, ale nakonec prohrály 1:5.
Česká hokejová útočnice Tereza Plosová.
Česká hokejová útočnice Tereza Plosová. | Foto: Profimedia

Jediný gól výběru kouče Dušana Andrašovského vstřelila za stavu 0:2 v přesilovce před koncem druhé třetiny Adéla Šapovalivová. Na straně soupeřek se pak ve třetím dějství dvakrát prosadila Kassidy Carmichaelová.

České hráčky dosáhly na nejlepší výsledek z MS této věkové kategorie, v letech 2008 a 2014 získaly bronz. Loni třetí Američanky slaví první titul od roku 2020 a celkově deváté zlato.

Šapovalivová, s 11 body druhá nejproduktivnější hráčka turnaje za Chloe Primeranovou a také druhá nejlepší střelkyně (9 gólů) za další Kanaďankou Caitlin Kraemerovou, byla vyhlášena nejlepší útočnicí šampionátu. Aneta Šenková se dočkala ocenění jako nejlepší brankářka. Obě figurují i v All Star týmu.

Americké hokejistky byly podle očekávání o něco aktivnější a vyhrály první dvě třetiny na střely na branku shodným poměrem 14:6. Brankářka Šenková, která si připsala za celý zápas 34 úspěšných zákroků, však držela do 11. minuty bezbrankové skóre. Pak se v rozmezí 77 sekund prosadily Scannellová a Boxová.

Češky se mohly vrátit do hry hned zkraje druhé části, kdy byla Petrieová vyloučena za faul na pět minut a do konce utkání. V dlouhé přesilovce měla obrovskou šanci Čabelová, při dorážce však puk do branky nepropasírovala. V podobné situaci pak Plosová pálila jen do boční sítě.

Nedlouho poté, co už se hrálo v pěti na obou stranách, minula puk metr od odkryté české branky ve stoprocentní příležitosti Rasmussenová. Ve 39. minutě se český výběr dočkal záblesku naděje. Kapitánka Šapovalivová vypálila chytře v přesilovce, gólmanka Hempová puk přes clonící Fromovou neviděla, a když se ho snažila najít, vykoukla zpoza české obránkyně ze špatné strany.

Ve 45. minutě vrátila Američankám dvoubrankový náskok Carmichaelová. Za devět minut si gólovou radost zopakovala v přesilovce a bylo rozhodnuto. Český tým pak ještě zkusil dlouhou hru bez brankářky, ale neúspěšně. Thomasová toho využila a dovršila výhru USA.

Mistrovství světa hokejistek do 18 let v Zugu (Švýcarsko):

Finále: Česko - USA 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 39. Šapovalivová (Čabelová, Plosová) - 11. Scannellová (Thomasová, Boyleová), 12. Boxová (McGatheyová, M. Averillová), 45. Carmichaelová (Boyleová, Senecalová), 54. Carmichaelová (Thomasová, Derrenbacherová), 59. Thomasová. Rozhodčí: Kainbergerová (Rak.), Manthaová (Kan.) - Dinantová (Belg.), Greenenová (USA). Vyloučení: 3:3, navíc Petrieová (USA) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1456.

Sestava ČR: Šenková - Paroubková, Fromová, Velinská, Hujová, Slavíčková, Jarabková, Chladová, Tischler - Šapovalivová, Čabelová, Plosová - Vocetková, Gildainová, Juříčková - Pánková, Jebousková, Felcmanová - Skořepová, Mazancová, Jílková. Trenér: Andrašovský.

O 3. místo: Kanada - Finsko 8:1 (3:0, 4:0, 1:1).

O 5. místo: Švédsko - Slovensko 4:1 (1:0, 3:0, 0:1).

O udržení: Švýcarsko - Německo 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Česko, 3. Kanada, 4. Finsko, 5. Švédsko, 6. Slovensko, 7. Švýcarsko, 8. Německo (sestoupilo).