reklama

MS ohroženo není. Kouče Král podržel a pozornost strhne Jágr

Vladimír Růžička se schovává, a tak jeho důvěryhodnost stále klesá, výsledek českého týmu na MS by to ale ovlivnit nemělo. Vladimír Růžička se schovává, a tak jeho důvěryhodnost stále klesá, výsledek českého týmu na MS by to ale ovlivnit nemělo. autor: ČTK
Aféra Vladimíra Růžičky pošpinila celý český hokej, ale na úspěch České republiky na MS v Praze vliv mít nebude. Hokejisté v prostředí českého hokeje přece vyrůstali a praktiky z mládeže znají.

Komentář - Vyhodit Růžičku? To bych byl za šaška. Základní předpoklad demokracie je presumpce neviny. Kdo to neví, je blbec.

Prezident hokejového svazu Tomáš Král se na mimořádné tiskové konferenci, kterou na včerejší odpoledne svolal, takhle rozvášnil a lidovým slovníkem ukázal, jaká atmosféra momentálně vládne v zákulisí českého hokeje.

Je to nepříjemné. Tři týdny před začátkem mistrovství světa se začala řešit největší aféra, kterou český hokej pamatuje. Trenér reprezentačního týmu Vladimír Růžička si měl vzít půlmilionový úplatek, aby v týmu Slavie nechal hrát mladého hokejistu Davida Palaščáka. Na obvinění je ale pořád brzy, i my musíme ctít presumpci neviny tak, jako to dělá svazový šéf.

V podstatě všechny klíčové důkazy o půl milionové částce vyplacené nadvakrát už vypluly na veřejnost z médií. Vladimír Růžička také přiznal, že peníze od otce skutečně vzal a pak je vrátil. Zásadní otázkou ale je, za jakých okolností se to všechno stalo a o jaké peníze šlo.

Růžičku teď opravdu odvolat nešlo

Hovoří se o tom, že otec trenéra natočeným videem dokonce vydíral, podle všeho existuje dokonce ještě pokračování videa, které otec na Růžičku ještě nevytáhl. Nejspíš si s ním chce vyřídit účty, a to i za cenu vlastní destrukce. To je ale teď práce policie, aby vše důkladně prošetřila a pak případně začala jednotlivé osoby stíhat.

Tomáš Král měl i proto pravdu: Vladimíra Růžičku od týmu v tuto chvíli, tak blízko před světovým šampionátem, kdy do Česka přilétají hokejisté z NHL a finišuje stavba českého týmu, nejspíš skutečně odvolat na základě informací, které máme, nemohl. I když je naprosto zřejmé, že trenér v celé kauze tahá za krátký konec, stíhán ani obviněn zatím stále není.

Špatné je, že Růžička není schopen vysvětlit, na co peníze byly, ve svých výpovědích se rozcházel tak daleko, že už jen to budí obrovské podezření. A tak za sebe nechal mluvit právníka a stáhl se do ústraní. I to je špatně: Všichni bychom od trenéra hokejové reprezentace raději očekávali, kdyby předstoupil před veřejnost a celou věc buď řádně vysvětlil, nebo se přinejmenším alespoň omluvil.

Až do konce světového šampionátu se toho nejspíš nedočkáme. A tak se smiřme s poslední pracovní verzí. Šlo prý o sponzorský dar klubu, který kvůli neochotě otce nemohl být zaúčtován do účetnictví Slavie. Což klub pochopitelně popírá.

Podle Růžičky to celé vypadalo zhruba takhle: Miroslav Palaščák v roce 2012 přinesl prvních 250 tisíc, které Růžička uložil do trezoru, protože sponzor nechtěl svůj příspěvek potvrdit fakturou. Uběhl rok, faktura pořád nebyla, a tak si Vladimír Růžička řekl o dalších 250 tisíc. I ty byly uloženy do trezoru na Slavii, a když se za další rok zjistilo, že smlouvy pořád chybí, vrátila je otci manželka Vladimíra Růžičky Eva převodem z rodinného účtu. Věříte tomu?

Růžička nejspíš v tuto chvíli necítí potřebu předstoupit před veřejnost a jako uznávaná česká persona celou tuto nepříjemnost vysvětlit. Škoda, protože kvůli tomu rozpoutává nevědomky ještě větší mediální hysterii, kvůli které aféra zcela překryla mistrovství světa.

A tak se Růžička schovává za právníkem a národním týmem České republiky. Klíčové prý teď je, aby měla klid reprezentace a aby se celá kauza začala řešit až po šampionátu. Zase špatně.

MS ohroženo není, vždyť v tom hráči vyrostli

Osobně si myslím, že fakt, jestli Růžička přijímal úplatky, by na výsledky hokejového týmu České republiky až tak velký vliv mít neměl. A Růžička může těžko počítat s tím, že se o jeho aféře přestane psát jenom proto, že bude mlčet. Spíš naopak.

Tady přece zdaleka nejde jen o osobnost dosud uznávaného hrdiny z Nagana i respektovaného trenéra, který Česko dovedl ke dvěma zlatým medailím na mistrovství světa. Tady jde o společenskou debatu, jak to v českém sportu (rozhodně nejen v hokeji) funguje obecně. A té se budou média věnovat, a proč ne hned?

O tom, že bohatí tatínkové dávají trenérům peníze a maminky s nimi klidně vlezou do postele jen proto, aby synáček hrál, se mluví už léta. Všichni o tom vědí, ostatně ani Tomáš Král nezapírá, že to tak v mnohých klubech (kdo ví, jestli ne ve všech) je, přesto dosud nikdo nenašel odvahu o tom promluvit veřejně a nahlas. Až do doby, než Palaščák s videem nezačal tvrdit, že si takhle přilepšuje i trenér hokejové reprezentace.

V prostředí, kde občas dostanou šanci ti, jejichž rodičové cálují, ale vyrostli i současní reprezentanti České republiky, kteří se budou rvát v Praze o medaile.

Například Tomáš Hertl, jedna z největších hvězd českého týmu z NHL, je dokonce jen o dva roky mladší než zmíněný syn Palaščáka. Také Hertl vyrůstal celý hokejový život na Slavii, i s Palaščákem se u ledu potkával, a jestli tam Růžička podobné praktiky skutečně provozoval, musel o nich minimálně slyšet. A vidíte, přesto chová Hertl i další čeští reprezentanti k Růžičkovi mimořádný respekt, jako nejspíš k žádnému jinému českému kouči.

I to je jeden z důvodů, proč by na výsledek šampionátu z českého pohledu Růžičkova aféra neměla mít vliv.

Policie si pro Růžičku na MS nepřijde

Příští týden se k týmu připojí Jaromír Jágr, který na sebe strhne velkou mediální pozornost, určitě bude celou aféru i nějak vtipně glosovat. Jak se navíc bude mistrovství světa blížit, bude lidi zajímat zase hlavně hokej a výsledky českého týmu. Kauza Růžička půjde trošku do ústraní, udýchaného Jágra se po zápase s Kanadou těžko bude někdo ptát, jestli za zkaženou přesilovku může skandál kolem trenéra.

Ani Vladimír Růžička samotný se nemusí bát, že by si pro něj v průběhu šampionátu přišla na střídačku policie. Ta už se sice začala trestním oznámením zabývat, ale zatím pouze shromažďuje informace. Má na to třicet dnů, jenže i tuhle lhůtu si může prodloužit.

Růžička nejspíš bude muset k výslechu, ale z něj se kvůli plnění pracovních povinností bude moct v klidu omluvit a dohodnout s policií termín až po konci šampionátu.

Po něm už ale bude muset s pravdou ven a český hokej čeká mnohem těžší práce než samotný světový šampionát připravit. Tomáš Král a spol. budou muset zvolit mnohem razantnější a tvrdší postup. Očistit jméno českého hokeje po tvrdém Růžičkově hitu bude úkol číslo jedna.

A i když s Růžičkou podepsali nedávno smlouvu na příští sezonu, možná budou Češi v létě muset hledat pro nároďák i nového trenéra. Spojovat dál český hokej s mužem, který je podezřelý z toho, že bere, aby jeho svěřenci hráli, není dobrý začátek toho, jak pokřivenou pověst hokeje narovnat.

A viník je jasný: je to trenér Růžička, i kdyby se ukázalo, že peníze nebral. O tom, že video existuje, věděl od loňského podzimu. A přesto to svému zaměstnavateli, hokejovému svazu, zatajil.

reklama