reklama
12:15 • MS 2019 • Skupina B
5:4
1:1 3:1 1:2
Česká republika - vlajka - Sport 2016
Česko
Švýcarsko - vlajka - Sport 2016
Švýcarsko
  • 12:21 Voráček (Kovář, Frolík)
  • 20:38 Simon (Voráček, Hronek)
  • 26:20 Frolík (Voráček, Simon)
  • 28:27 Kubalík (Simon)
  • 58:33 Rutta
  • 2:13 Frick (Martschini, Scherwey)
  • 26:49 Scherwey (Martschini, Kurashev)
  • 41:47 Scherwey (Weber, Martschini)
  • 59:19 Niederreiter (Josi, Hischier)

Dobrý den, vítejte u sledování online přenosu z utkání mezi Českem a Švýcarskem v rámci MS v hokeji 2019 na Slovensku. Duel začíná 21.5. ve 12:15.

Napětí na mistrovství světa v Bratislavě a Košicích stoupá. Dnes je na programu poslední hrací den základních skupin, a ačkoliv je už o čtvrtfinalistech jasno, pořád se hraje o hodně. V košické skupině je jasné, že domácí Slovensko mezi nejlepších osm neproklouzne, vaz jim zlomilo už minulý týden selhání v závěru utkání s Německem. O postupujících je jasno i v bratislavské skupině, včera i o teoretickou šanci přišli Lotyši. Stále se však hraje o umístění v jednotlivých skupinách. V Košicích jsou na tom nejlépe Finové, kterým stačí jakkoliv porazit Německo a budou první. A o druhé místo by si to pak rozdali v zámořském souboji USA a Kanada.

My se však budeme soustředit především na český tým, který může teoreticky skončit na jakémkoliv z prvních čtyř míst. Ideální je pochopitelně skončit do druhého místa. První dva celky totiž zůstávají ve městě, kde hráli svou skupinu. Náročnému cestování by se chtěl vyhnout každý. České hokejisty navíc nečeká nic snadného. Do cesty se jim totiž postaví houževnatý tým Švýcarska, který loni dokráčel až do finále, kde prohrál se Švédy na nájezdy. A pokud chtějí čeští hokejisté setrvat v Bratislavě, měli by dnes vyhrát nebo alespoň bodovat. Jenže ani výhra nemusí znamenat jistotu, záviset bude i na večerním duelu Rusko - Švédsko. Všechny varianty si projděte v našem článku.

Takto vypadal příchod českých hokejistů ke stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě. Na duel se silným Švýcarskem vypadají hráči dobře naladěni.

Zatím jen jedinkrát na turnaji Říhovi svěřenci prohráli a to v duelu s Ruskem, kdy se nedokázali střelecky prosadit. Jenže poté přišel obrat s Lotyšskem a dvě vysoké výhry s outsidery z Itálie a Rakouska. Proti nim si národní tým zvedl sebevědomí, přesto je určitě rád, že před čtvrtfinále přijde prověrka od kvalitního týmu. Švýcaři své první čtyři duely zvládli na výbornou, poté po těsném boji podlehli Švédsku a naposledy stejně jako český tým podlehli Rusku 0:3. Přesto ukázali svou velkou kvalitu, lídry týmu jsou hráči NHL Roman Josi, Kevin Fiala a Nico Hischier.

A v této sestavě dnes hráči s helvetským křížem na prsou vstoupí do zápasu. Kromě zmíněných opor z NHL přibyla do kádru včera ještě jedna hvězda ze zámoří. K týmu se připojil útočník Nino Niederreiter, který po výměně z Minnesoty do Caroliny výrazně pookřál a byl jednoui z opor během tažení Hurricanes do konferenčního finále.

A v této sestavě nastoupí do utkání český národní tým. V bráně se dvouzápasové absenci představí Patrik Bartošák, útočné řady pak zůstávají stejné jako proti Rakousku. Mimo hru dnes budou Filip Chytil a Petr Zámorský, roli 7. obránce plní David Sklenička, 13. útočníkem je Hynek Zohorna.

Právě situaci v brankovišti českého týmu byla pro hokejovou veřejnost velkým rébusem. Turnaj začal jako jednička Patrik Bartošák a v utkáních se Švédskem, Ruskem i Lotyšskem si vedl velmi dobře. Proti Norsku chybatl Šimon Hrubec. Po příjezdu Pavla Francouze se však situace změnila. Brankář Colorada odchytal dvě papírově lehčí utkání s Itálií a Rakouskem, ani jednou neinkasoval. Dnes se však do brány vrací Bartošák. Bude zajímavé sledovat, jakou variantu trenérský štáb zvolí pro čtvrtfinále.

Český tým se kromě opor NHL, které ukazují svou kvalitu, může spoléhat i evropskou řadu složenou ze současných či bývalých hráčů plzeňské škodovky. Už od počátku turnaje spolu hrají Jan Kovář s Dominikem Kubalíkem. V průběhu turnaje se k nim překvapivě připojil i Milan Gulaš. Podle sportovního manažera Plzně Tomáše Vlasáka by právě vousatý křídelník mohl být žolíkem pro čtvrtfinále. Kromě této trojice prošli plzeňským týmem také Moravčík, Sklenička, Simon, Rutta a Francouz.

Oba celky již vjely na hrací plochu. Na ledě je český tým v bílých dresech a Švýcaři v červených. 

Poslední utkání českého týmu v základní skupině bylo zahájeno. 

0:56

Nino Niederreiter se hned při svém prvním střídání ukázal, když otestoval pozornost Bartošáka. 

1:27

Do velké šance se hned ve druhé minutě dostal nejproduktivnější hráč švýcarské ligy Dominik Kubalík, který zůstal neporkytý před bránou. Berra ale zasáhl. 

2:13

Švýcaři se dostávají rychle do vedení. Podobná situace jako u české branky, jenže tentokrát to skončila gólem. Martschini našel zpoza brány mezi kruhy Lukase Fricka a ten ze skvělé pozice propálil Bartošáka. 

4:28

Aktivní je v úvodu utkání Dominik Kubalík, jeho střela z větší vzdálenosti ale Berrovi nenadělala problémy. 

5:49

Český tým půjde do čtyř. Jakub Voráček trefil lehce hokejkou do obličeje Bertschyho a oslabil svůj tým. Švýcaři mají šanci z přesilovky zvýšit. 

6:36

Patrik Bartošák zasáhl skvěle proti pokusu Nico Hischiera. 

7:04

Diaz pálil od modré čáry, trefil však jen svého spoluhráče Mosera. 

7:04

Diaz pálil od modré čáry, trefil však jen svého spoluhráče Mosera. 

7:50

Český tým je kompletní, první oslabení přežil. 

Tomáš Chudý
21. 5. 2019
reklama