Mistrovství světa v hokeji 2019
V Bratislavě a Košicích je 83. světovým hokejovým šampionátem v historii. Slovensko pořádá tuto akci podruhé po osmi letech, kdy se hrálo rovněž v hlavním městě a v Košicích. Bratislava zažila světový hokejový šampionát již v československé éře v letech 1959 a 1992.
V rámci MS v hokeji 2019 odehraje 16 mužstev celkem 64 zápasů na stejných stadionech jako před osmi lety. Šampionát hostí košická Steel Aréna pro 8 378 diváků a bratislavský Zimní stadion Ondreje Nepely s kapacitou 10 110 míst. Domácí slovenská reprezentace odehraje zápasy základní skupiny netradičně mimo hlavní město v Košicích, český tým má od začátku své útočiště v Bratislavě, kde turnaj vyvrcholí souboji o medaile.
Titul mistrů světa z předchozích dvou let obhajují Švédové, kteří útočí na první tzv. zlatý hattrick v historii své hokejové reprezentace. Před osmi lety v Bratislavě zvítězili Finové, stříbrné medaile získali Švédové a bronz Češi. Slovenský hokejový tým skončil v roce 2011 stejně jako vloni už ve skupině a letos se chce po šesti letech vrátit do čtvrtfinále mezi nejlepší osmičku.
Nováčky v elitní skupině MS v hokeji jsou Italové, kteří se vrátili v nejkratší možné době po dvou letech, a Velká Británie, jež hrála světový šampionát s těmi nejlepšími naposled v roce 1994. Díky postupu Britů se šampionátu na Slovensku účastní všechny země, které dokázaly v minulosti MS vyhrát. Spolu s Velkou Británií jsou jimi ještě Slovensko, Finsko, USA, Švédsko, Česko, Kanada a Rusko.
Maskotem hokejového turnaje měl být původně vlk Goooly, který tuto roli plnil před osmi lety, nakonec se jím stal medvěd Macejko oděný částečně ve slovenském hokejovém dresu a částečně v národním kroji s bačovskou čepičkou. O jménu pro maskota rozhodli fanoušci prostřednictvím hlasování na oficiální facebookové stránce turnaje.
Mistrovství světa v hokeji se koná od 10. do 26. května, a tedy o týden později, než bývalo v minulých letech zvykem. Před závěrečnými dvěma zápasy šampionátu vstoupí do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF domácí legendy Miroslav Šatan a Žigmund Pálffy.