Slováci poprvé v historii padli se Švýcarskem, Rusové si smlsli na Rakušanech

Aktualizováno 6. 5. 2018 22:49
Slovensko po porážce s Čechy podlehlo Švýcarsku 0:2, Rusko opět zvítězilo 7:0, tentokrát nad Rakouskem.
Slovenští fanoušci zatím moc důvodů k radosti nemají
Slovenští fanoušci zatím moc důvodů k radosti nemají | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Ruska nezaváhali ani ve svém druhém vystoupení na světovém šampionátu ve skupině A a v neděli v Kodani přehráli tým Rakouska hladce 7:0. Druhou porážku ve skupině si naopak připsali Slováci, kteří po porážce s českým týmem podlehli i Švýcarsku, tentokrát 0:2. Se Švýcary se Češi utkají ve svém nadcházejícím zápase, který se hraje v úterý od 20:15.

Švýcaři se radovali z první výhry nad Slovenskem

Čistým kontem přispěl k první výhře Švýcarů nad Slováky na světových šampionátech brankář Reto Berra. Na obou gólech se podíleli Mirco Müller a Tristan Scherwey.

Oba týmy odehrály své vstupní zápasy do turnaje v sobotu, Švýcaři však měli o pár hodin více času na regeneraci a možná i proto byli v úvodu aktivnější. Brankář Čiliak ale stejně jako proti Česku chytal výtečně. Přesto kapituloval jako první, ve 12. minutě jej překonal Scherwey, který tečoval Diazovu střelu od modré čáry.

"Nebyli jsme na zápas připraveni, nebruslili jsme a bez toho to nejde. Na to, že jsme hráli včera, se nemůžeme vymlouvat. Všichni víme, o co a jak se hraje," uvedl kapitán Slovenska Andrej Sekera pro Českou televizi.

Na začátku druhé třetiny Švýcaři zvýšili, poté co se prosadili dokonce v oslabení. Slováci špatně obsadili hráče a Scherwey našel zcela volného Müllera, který nezaváhal.

A o tři minuty mohlo být pro Čiliaka a spol. ještě hůře. Diaz opět dotlačil puk za brankovou čáru, ale rozhodčí předtím chybně předčasně přerušil hru. Slováci poté přežili téměř minutové dvojnásobné oslabení a snížit mohli Nagy či Skalický, Berra ale předvedl dva skvělé zákroky.

Gólman Anaheimu nakonec čisté konto udržel a připsal si celkem 25 zákroků. Zatímco Švýcarsko, které bude v úterý večer třetím soupeřem českého výběru na šampionátu, oslavili na turnaji druhé vítězství, Slováci podruhé prohráli.

"Nehráli jsme dobře. Teď se musíme vzchopit, vytáhnout si nohy ze zadku a hrát lépe. V pondělí si oddechneme a v úterý už musíme vyhrát," řekl brankář Marek Čiliak, který si v zápase připsal 24 zákroků. Dalším soupeřem Slováků bude Rakousko.

Rusko rozdává sedmičky

Úřadující olympijští vítězové a obhájci bronzu z loňského šampionátu duel s nováčkem elitní divize bez problémů ovládli, dva góly vstřelil Michail Grigorenko. O čisté konto se podělili Vitalij Košečkin a Igor Šesťorkin.

"Je to výborný začátek turnaje. Celý tým oba zápasy odehrál dobře a nepolevili jsme až do konce. Vítězství je fajn, ale na druhou stranu by bylo trochu směšné, kdybychom ztratili body s týmem, jako je Rakousko," řekl útočník Jevgenij Dadonov.

Sborná v pátek jednoznačně přehrála Francii 7:0 a ani s dalším soupeřem neměla problémy. I přes pozvolný úvod si Rusové v první třetině vypracovali v rozmezí necelých čtyř minut tříbrankové vedení. Svěřenci trenéra Ilji Vorobjova se prosazovali individuálně i kombinačně.

"Ze začátku jsme s nimi měli trochu problémy. Hráli dobře a my jsme se nemohli dostat z našeho pásma. Pak jsme ale dali pár gólů, trochu změnili svou hru a mohli hrát více v útoku," řekl útočník Arťom Anisimov, který v zápase nasbíral dva body za gól a asistenci.

V druhé části to chvílemi vypadalo, že hráči Ruska šetří síly na další zápasy, přesto přidali další góly. Podruhé se mezi střelce zapsal Grigorenko, zakončení do odkryté branky připravil pro Kaprizova kapitán Dacjuk a premiérový gól na turnaji dal Mamin.

Košečkin měl sice více zákroků než proti Francii, kdy musel zlikvidovat jen deset střel, žádné složité situace ale řešit nemusel. Ve třetí třetině jej nahradil Šesťorkin, který ale také nekapituloval a připsal si jen čtyři zákroky. Naopak rakouský gólman Madlener dostal ještě gól po samostatné akci obránce Michejeva.

"Rusové mají dobrý tým a pro nás je zajímavá zkušenost nastupovat proti takovým hráčům a vidět, jaké je to být nejlepší na světě. Samozřejmě, že bychom s nimi rádi sehráli vyrovnanější zápas, ale myslím si, že jsme se taky něco naučili," řekl útočník Brian Lebler.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

Rusko - Rakousko 7:0 (3:0, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Grigorenko, 12. Anisimov (Bučněvič), 14. Barabanov (Michejev, Jakovlev), 24. Grigorenko (Anisimov), 30. Kaprizov (Dacjuk, Dadonov), 38. Mamin (Kaprizov), 54. Michejev. Rozhodčí: Mayer (USA), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Šefčík (SR). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 9502.

Rusko: Košečkin (41. Šesťorkin) - Kiselevič, Gavrikov, Zajcev, Něstěrov, Chafizullin, Trjamkin, Jakovlev - Šalunov, Andronov, Mamin - Dadonov, Dacjuk, Kaprizov - Bučněvič, Anisimov, Grigorenko - Michejev, Kablukov, Barabanov. Trenér: Ilja Vorobjov.

Rakousko: Madlener - Schumnig, Unterweger, Ulmer, Heinrich, Schlacher, Viveiros, Peter, Altmann - Schneider, Hundertpfund, Ganahl - Hofer, Komarek, Lebler - Woger, Rauchenwald, Zwerger - Spannring, Obrist. Trenér: Roger Bader.

Slovensko - Švýcarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Scherwey (Diaz, Müller), 21. Müller (Scherwey). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.915.

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Jánošík, Fehérváry - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, J. Mikúš, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Skalický, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Švýcarsko: Berra - Diaz, Müller, Untersander, Kukan, Fora, Frick, Genazzi - Rod, Haas, Scherwey - Niederreiter, Corvi, Hofmann - Riat, Vermin, Moser - Baltisberger, Schäppi. Trenér: Patrick Fischer.