Finové na úvod MS deklasovali Koreu, Američané slaví druhé vítězství

Aktualizováno 5. 5. 2018 23:23
Lotyši zahájili své účinkování na MS vítězstvím 3:2 nad Norskem, Finové smetli Koreu vysoko 8:1 a USA porazily Dánsko 4:0.
Rudolfs Balcers se raduje z vítězné branky v duelu MS 2018 s Norskem
Rudolfs Balcers se raduje z vítězné branky v duelu MS 2018 s Norskem | Foto: Reuters

Herning - Hokejisté Lotyšska porazili ve svém prvním vystoupení na mistrovství světa v Dánsku ve skupině B Norsko 3:2 v prodloužení. Naopak jednoznačný duel sehráli Finové s Koreou, které uštědřili debakl 8:1, a také Američané, kteří porazili domácí Dány 4:0.

Norsku nestačilo dvoubrankové vedení

Norové vedli ve 13. minutě už 2:0, ale nakonec získali jediný bod. Zápas rozhodl už po 24 sekundách prodloužení svou druhou dnešní trefou útočník Rudolfs Balcers.

"Můžeme si za porážku sami. Začali jsme hrát příliš defenzivně a nehráli vůbec naši hru," prohlásil norský bek Daniel Sörvik. "Dovolili jsme soupeři, aby se dostal zpátky do zápasu a kontroloval hru. To byla dnes naše chyba," dodala opora extraligového Litvínova.

Cibulskis byl sice na konci čtvrté minuty první, kdo vyslal mezi tyče trochu nebezpečnější pokus a prověřil pozornost Haugena, ale do vedení šli Norové. I když se zdálo, že Bastiansen prováhal ideální chvíli pro zakončení, nakonec se z úhlu trefil dokonale přesně do mezírky nad Merzlikinsovým ramenem.

Ve 13. minutě se Norové radovali znovu, poté co Bonsaksen napřáhl na modré čáře a využil zakrytý výhled Merzlikinse. Roest mohl zanedlouho přidat třetí trefu, ale strážce lotyšského brankoviště byl proti a "zamkl" branku už pro celý zbytek zápasu.

Na konci 24. minuty si Lotyši zahráli vůbec první přesilovku utkání, a i když ji nevyužili, krátce po jejím skončení oživil jejich naděje Balcers, kterého vyslal do zakončení Sotnieks. Norové měli velkou šanci odskočit znovu na dvoubrankový rozdíl ve druhé polovině druhého dějství, jenže ani jednu ze tří přesilovek v rychlém sledu nedokázali využít.

Na začátku 52. minuty je vytrestal gólem na 2:2 Abols. "Sice jsme se dnes pomalu rozjížděli, ale našli jsme pak tu naši energii a nepřestávali do toho šlapat. Myslím, že s přibývajícími minutami jsme hráli čím dál více jako tým," všiml si bek vítězů Kristians Rubins.

V 58. minutě byl po zaváhání Merzlikinse za vlastní brankou blízko rozhodující trefy Mathis Olimb, z bodu pro vhazování nechytatelně vypálil, jenže puk zastavila za zády lotyšského gólmana tyč, od níž se kotouč odrazil ještě do břevna a poté mimo. Norové sice slavili gól, ale sudí po přezkoumání situace na videu byli opačného názoru.

Zápas dospěl proto až do prodloužení, které velmi rychle utnul parádní individuální akcí Balcers. "Chtěli jsme vyhrát v základní době, abychom získali tři body, ale je třeba vidět, že jsme ještě ve třetí třetině prohrávali 1:2. Pak jsme ale dali důležitý gól a vyhráli v prodloužení, za což můžeme být šťastní," prohlásil Rubins.

Suomi se s nováčkem nemazlili

Hokejisté Finska deklasovali Koreu při její premiéře v elitní skupině mistrovství světa 8:1. Seveřané měli zápas od začátku pod kontrolou, shodně čtyřmi body se pod výhru podepsali útočníci Sebastian Aho s bilancí dvou branek a dvou nahrávek a Teuvo Teräväinen, jenž jednou skóroval a na tři góly přihrál. Jediný gól Korejců při premiéře mezi elitou dal za stavu 0:4 po polovině utkání Michael Swift.

Finové byli od úvodního buly pro Korejce příliš těžkým soustem, o čemž nejlépe vypovídaly především dva fakty. Na střely mezi tyče předčil favorit svého soka drtivým poměrem 45:9, Seveřané navíc tři z osmi vstřelených branek zaznamenali v oslabení.

Manninen už po 159 vteřinách putoval na trestnou lavici, když za faul vysokou holí obdržel dvě plus dvě minuty, ale místo toho, aby Korejci načali cestu za překvapením, v dlouhé přesilovce naopak sami inkasovali, a to dokonce dvakrát.

Nejprve jim ujel Aho a střelou po ledě mezi betony gólmana Daltona otevřel skóre. V šesté minutě se pak úspěšný střelec proměnil v nahrávače, když připravil dobrou pozici pro Teräväinena a ten zvýšil na 2:0. Finové záhy po skončení oslabení znovu faulovali, když Aho vyhodil kotouč do hlediště, stav se však nezměnil.

A vydržel nakonec až do 28. minuty, kdy právě Aho při první přesilovce ve finském podání snadno přidal ranou bez přípravy třetí gól. Ve 33. minutě se mezi střelce zapsal Savinainen a jen 39 vteřin poté přišla také velká chvíle Korejců - ze samostatného úniku snížil Swift. Finové kontrovali třetí trefou v oslabení zásluhou Nutivaary.

V závěrečném dějství ještě navýšili jednoznačné vítězství Mäenalanen, Kapanen a Pesonen, který se v předchozím průběhu zapsal do statistik dvěma finálními nahrávkami.

Američané vynulovali Dány

Druhé vítězství si po triumfu nad Kanadou připsali hokejisté USA, kteří porazili tým pořádající země s přehledem 4:0. Dánové naopak vyšli naprázdno po úvodním úspěchu v podobě dvoubodového zisku proti držitelům olympijského stříbra Němcům. Čisté konto vychytal díky 20 úspěšným zákrokům Keith Kinkaid.

Seriál soubojů amerických favoritů s dánským brankářem Andersenem načal v osmé minutě Kane, ale proti hvězdě Toronta neuspěl. Na druhé straně se vyznamenal Kinkaid proti Larsenovi. V 17. minutě se trefil parádně pod horní tyč obránce Butcher a Američané vedli. Zvýraznit náskok mohl Kane, jenže rozezvučel pouze tyč.

Zkraje druhé části měl zámořský celek k dispozici hru v početní výhodě a naplno ji využil. DeBrincat nejprve trefil tyč, ale pak vypálil od modré čáry Hughes, Ryan jeho ránu tečoval do Kreiderovy brusle a puk skončil v síti. Seveřané pak hráli přes půl minuty pět na tři, ale gólu se nedočkali.

Brzy poté naopak přidal další trefu Atkinson, když jeho teč sice Andersen chytil, ale na okamžitou dorážku už zareagovat nestihl. V 35. minutě měl dánský gólman znovu štěstí, když mu i při Whiteově ráně pomohla branková konstrukce. Těsně před přestávkou si naopak se Stormovou dorážkou poradil Kinkaid.

Jeho neprůstřelnost mohli Dánové ukončit v úvodu třetí třetiny, kdy vzal na sebe koncovku přečíslení dvou na jednoho Frans Nielsen, ale mezeru v postoji amerického gólmana nenašel. Výsledek pak v 55. minutě zpečetil Nick Jensen, který usměrnil za Andersenova záda střílenou přihrávku.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina B (Herning):

Norsko - Lotyšsko 2:3 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Bastiansen (Trettenes, Holös), 13. Bonsaksen (M. Olimb) - 27. Balcers (Sotnieks, Galvinš), 52. Abols (Karsums, M. Redlihs), 61. Balcers (Džerinš). Rozhodčí: Kubuš (SR), Gofman (Rus.) - Vanoosten (Kan.), Davis (USA). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 8441.

Norsko: Haugen - Holös, Sörvik, Johannesen, Bonsaksen, Espeland, Ström, Bull - K. A. Olimb, M. Olimb, Lindström - Trettenes, Bastiansen, Salsten - S. Thoresen, K. Forsberg, Haga - Hoff, Kristiansen, Roest - Röymark. Trenér: Petter Thoresen.

Lotyšsko: Merzlikins - Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks, Zile, Freibergs, Rubins - Roberts Bukarts, Džerinš, Indrašis - Karsums, Abols, M. Redlihs - Keninš, Pavlovs, Balcers - Razgals, Rihards Bukarts, Jevpalovs - Meija. Trenér: Bob Hartley.

Finsko - Korea 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 4. Aho (T. Teräväinen, Riikola), 6. T. Teräväinen (Aho), 29. Aho (Rantanen, T. Teräväinen), 33. Savinainen (Aho, T. Teräväinen), 39. Nutivaara (Pesonen), 47. Mäenalanen (Pesonen, Anttila), 48. K. Kapanen (Rantanen), 54. Pesonen (Mäenalanen, Anttila) - 33. Swift (Radunske). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reneau - Oliver (oba USA), Jensen (Dán.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 3:0. Diváci: 8930.

Finsko: Säteri - Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola - K. Kapanen, Mikael Granlund, Rantanen - Savinainen, Aho, T. Teräväinen - Manninen, Suomela, Jormakka - Anttila, Pesonen, Mäenalanen. Trenér: Lauri Marjamäki.

Korea: Dalton - Young, Kim Won-čon, I Ton-ko, Regan, Plante, O Hjon-ho, So Jong-čon - Kim Sang-uk, Kim Ki-song, An Čin-hi - Swift, Čo Min-ho, Radunske - Čon Čong-u, I Jong-čon, Šin Sang-hun - Pak Čin-kjo, Pak U-sang, Kim Won-čong - Šin Sang-u. Trenér: Pek Či-son.

Dánsko - USA 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 17. Butcher (J. Gaudreau), 23. Kreider (D. Ryan, Hughes), 30. Atkinson (Kreider, N. Jensen), 55. N. Jensen (Butcher, P. Kane). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Schukies (Něm.) - Kilian (Nor.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 10.800.

Dánsko: Andersen - Lassen, Larsen, O. Lauridsen, J. B. Jensen, D. Nielsen, N. B. Jensen - N. Jensen, Regin, Bjorkstrand - Storm, F. Nielsen, Hardt - Madsen, Jakobsen, Kristensen - Bau Hansen, J. Jensen, Russell. Trenér: Jan Karlsson.

USA: Kinkaid - Martinez, C. Murphy, Butcher, N. Jensen, Oesterle, Pionk, Hughes - DeBrincat, Coleman, P. Kane - Kreider, D. Larkin, Atkinson - A. Lee, D. Ryan, J. Gaudreau - Gibbons, White, T. Thompson. Trenér: Jeff Blashill.