reklama

Růžička: Potřebujeme najít nové obránce, není kam sáhnout

Vladimír Růžička Vladimír Růžička autor: Milan Kammermayer
Český hokej nemá dostatek kvalitních beků a například i v zámořské NHL jejich počet neustále klesá.

Praha - Český hokejový tým v závěrečných dvou zápasech mistrovství světa vyšel střelecky naprázdno, hlavním problémem reprezentace však po celou dobu turnaje byla defenziva. Uvědomuje si to i trenér Vladimír Růžička, který bezprostředně po porážce v duelu o bronz s týmem USA přiznal, že hlavním úkolem pro příští sezonu bude najít nové mladé obránce, kteří by mohli v budoucnu reprezentovat na vrcholných akcích.

"Jsem rád, že někteří přijeli, ale na druhou stranu je realita taková, že když se někdo zraní, není kam sáhnout. Práce s obránci bude do budoucna velká," řekl Růžička novinářům.

Podobný problém však měl i jeho předchůdce na střídačce národního týmu Alois Hadamczik. Český hokej nemá dostatek kvalitních beků a například i v zámořské NHL jejich počet neustále klesá. V této sezoně jich do elitní kanadsko-americké soutěže naskočilo jen deset. Čeští obránci světové úrovně však nepůsobí ani v evropských soutěžích.

Reprezentace stárne

Druhým problémem je zvyšující se věk těch, kteří nejčastěji reprezentují. Zřejmě nejlepšímu českému bekovi současnosti Marku Židlickému, který v Praze chyběl kvůli zranění, je 38 let. Janu Hejdovu, jenž na domácím MS hrál, je šestatřicet. A například z pohledu odehraných zápasů nejzkušenější hráč pražského výběru Petr Čáslava oslaví 36. narozeniny v září.

"Honza Hejda i Petr Čáslava už mají nějaký věk, musíme hledat mladší," uvědomuje si Růžička. Mladší generaci obránců na MS v Praze zastupovali čtyřiadvacetiletý Jakub Krejčík nebo o rok starší Michal Jordán.

Příští sezonu se bude testovat

Příští rok se světový šampionát uskuteční v Rusku, Růžička by rád ale otestoval kandidáty na možný start již v průběhu sezony. "Samozřejmě, že výsledek na mistrovství obětovat nechceme. Třeba v přátelských utkáních by mladší obránci hrát mohli," naznačil Růžička, že v turnajích Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge chce pokračovat v hledání nových hráčů.

"Na druhou stranu to není tak jednoduché. Byl jsem na dvacítkách (na mistrovství světa) a hrozně rád bych někoho z toho týmu zařadil do kádru, ale nevím, jestli v devatenácti letech mají na velký hokej," řekl Růžička.

V létě se však opět uskuteční několik reprezentačních kempů a na ně by současný kouč národního týmu některé možné adepty rád pozval. Již před mistrovstvím mluvil například o litvínovské dvojici Tomáš Pavelka, Filip Pavlík.

reklama