K šanci na postup potřebují Slováci obrat Rusko. Musíme hrát zase obětavě, burcuje Nagy

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
12. 5. 2018 16:25
Slovenští hokejisté na mistrovství světa skoro zaskočili úřadující šampiony Švédy a prohráli s nimi až v prodloužení. Zisk jednoho bodu však pro tým trenéra Craiga Ramsayho nic neřeší. Pokud si Slováci chtějí zachovat šanci na postup do čtvrtfinále, budou muset v posledních dvou zápasech porazit Rusy i Bělorusy.
Ladislav Nagy (vpravo) vystřelil svým gólem na 3:3 Slovákům bod proti Švédsku.
Ladislav Nagy (vpravo) vystřelil svým gólem na 3:3 Slovákům bod proti Švédsku. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň (od našeho zpravodaje) - Slováci podlehli v pátém zápase na světovém šampionátu Švédsku 3:4 v prodloužení a jako první tým vzali úřadujícím mistrům světa bod. Svěřenci Kanaďana Craiga Ramsayho si zvedli sebevědomí, ale postupu do čtvrtfinále se příliš nepřiblížili.

Hokejisté Slovenska mají horší vzájemná utkání s Čechy i Švýcary, tedy s hlavními konkurenty v boji o čtvrtfinále. Za předpokladu, že Češi a Švýcaři získají ve skupině ještě alespoň tři body, budou muset Slováci porazit Rusko i Bělorusko, nejlépe dvakrát v základní hrací době.

V neděli čeká slovenské mužstvo den volna a v pondělí vyjede na led proti sborné. Slováci se budou chtít inspirovat bojovným výkonem proti Švédům, ale vědí, že nemají situaci dost dobře ve svých rukách.

Ani nejstarší člen slovenského výběru Ladislav Nagy zatím nekalkuluje a dívá se jen na nejbližší zápasy. V utkání proti Třem korunkám přihrál na gól Ďalogovi a vlastní trefou zařídil vyrovnání na 3:3. Na svém osmém mistrovství má osmatřicetiletý hráč Košic na kontě gól a čtyři asistence.

Máte jen bod, ale s výkonem proti Švédsku jste spokojení, že?

Nebyl to z naší strany špatný zápas. Švédové jsou velmi silní, mají tu celé mužstvo z NHL. Přestože měli puk často na holi, točili se hlavně v rozích, prostor před brankou jsme si pokrývali dobře. Výborně nám výborně brankář, všichni makali, taky jsme byli v posledních deseti minutách a mohli jsme rozhodnout. Je to škoda, ale nic se neděje.

Od začátku se hrálo hodně agresivně. Měli jste takové pokyny?

Určitě, je třeba hrát pořád do těla. Švédové jsou velmi techničtí, mají rádi puk, a když jim někdo hraje do těla, začnou být nervózní. To je pak voda na mlýn pro soupeře. Je potřeba hrát takovým způsobem pořád.

Potvrdilo se, že v hokeji rozhoduje hlavně psychika? Nastupovali jste uvolněně a hráli jste určitě lépe než s Rakouskem nebo Francií.

Proti mužstvům jako Švédsko a Rusko se hraje lépe. Nejsme favorit. Když máme něco tvořit, tolik nám to nejde.

Cítili jste v závěru, že máte Švédy na lopatě a můžete rozhodnout?

Věřili jsme si. Měli jsme tam šance, zatlačili jsme je. Při té hře tři na tři jsem se dostal do střelecké pozice, ale netrefil jsem puk dobře.

Rozhodující gól dali v prodloužení Švédové z přesilovky. Souhlasíte, že Marek Ďaloga fauloval?

To nevím. Rozhodčí to viděl a odpískal. Já jsem to moc neřešil. Chvilku před tím gólem na 3:4 tam poskakoval volný puk v pásmu. Měli jsme ho odpálit a Švédové by museli zakládat nový útok.

Těsně před koncem třetí třetiny se zdálo, že vás soupeř podrazil. Co jste v tom momentě říkal rozhodčímu?

Jak to řekl Branko (Radivojevič) v extralize, asi neměl koule to odpískat.

Vzbudil dnešní výkon naději před utkáním proti Rusku, v němž potřebujete bodovat, abyste zachovali šanci na postup?

Ano. Musíme hrát obětavě jako dnes. Všichni makali a dobře jsme bránili. Rusové hrají podobně jako Švédové, milují puk a rádi si s ním hrají. Musíme blokovat střely a trochu je znervóznět.

Budete po dnešku kalkulovat s postupovými šancemi?

Ještě to vůbec neřešíme. Pořád máme před sebou dva zápasy.

Cítíte, že vaše forma den ode dne roste?

Je to lepší. Mohl jsem dát i více gólů. Jsem rád, že mi to tam padlo, ale je jedno, kdo dává góly. Máme skvělou partu a bojujeme jeden za druhého.