reklama

Češi ukázali, jak dobrý tým mají, uznal hrdina Američanů Kane. Nás ale nepobláznili

Patrick Kane slaví gól USA ve čtvrtfinále MS 2018. Patrick Kane slaví gól USA ve čtvrtfinále MS 2018. autor: Reuters
Opět ukázal, jak výjimečným hráčem je. Americký kapitán Patrick Kane dvěma trefami posunul svůj celek přes Čechy do semifinále. Hvězda zámořského výběru však rozhodně končit nechce, cíl je jasný; zlato.

Herning (od našeho zpravodaje) - Před čtvrtfinálovou bitvu Česka s USA si byl národní tým vědom síly soupeře a hlavně jeho klíčového muže - Patricka Kanea. Ten ale zvládl tíhu, kterou si na svá bedra naložil, a jako správný kapitán dvěma přesnými střelami o tyč poslal svůj celek mezi nejlepší čtyřku. Jeho druhá trefa se navíc nakonec ukázala jako vítězná, bojovní Češi další odpověď nenašli.

Američané měli po první třetinu slušně nakročeno, vedli již o dvě trefy. "Začali jsme dobře, vlétli na soupeře na nadšením a elánem, dostali jsme se do rychlého vedení. Dali jsme nějaké góly, ale pak ve svém vedení trochu polevili. Češi předvedli, jak dobrý tým mají, a opravdu bylo hodně těžké s nimi hrát. My jsme se ale za stavu 2:2 nezbláznili, vrátili se k naší hře, a ta nám přinesla ovoce. Skvělá výhra pro nás a už se těšíme na semifinále," hodnotil duel bezprostředně po jeho konci právě Patrick Kane.

Kane se díky dvěma dnešním brankám s 19 body (9+11) osamostatnil na čele produktivity MS. Splnil přesně to, co si od něj celá Amerika slibovala. "Na body se vůbec nedívám, nejde mi o ně, protože ty za medaili nevyměníme. Mým úkolem je tu přesně pro to, tedy přihrávat a dávat góly. Snažím se hrát co nejlépe svoji hru a pomáhat týmu. Zatím se mi daří a doufám, že se mi směrem vpřed bude vést i nadále," dodal pokorně.

Lee: Ukázal se charakter našeho týmu

Anders Lee vidí největší sílu v jednotnosti kolektivu, který kouč Jeff Blashill společně se svými kolegy poskládal dohromady. "Jestli máte vynikající partu se ukáže zejména ve vyřazovacích zápasech. A my to proti Čechům zvládli a potvrdili. Čekají nás ale další výzvy, opět se nám vše musí sejít tak, jak má," řekl s úsměvem útočník New York Islanders.

Jeho slova potvrzuje i situace za stavu 2:2, kdy Češi měli šance k dokonalému obratu, tomu však hokejisté USA zabránili. "To, že jsme se z vyrovnání soupeře nesložili, ukazuje na charakter našeho týmu. Potvrzuje to, že jsme se za dva týdny stmelili, utužili partu a teď jsme dál. Každý si našel svou roli a odehrál v každém zápase své maximum. Chceme pokračovat v dobré hře a věřím, že nám to přinese výsledky," doplňuje Lee.

Tvrdý boj, světélko naděje a pak smutek. Tak Češi dohráli na hokejovém šampionátu v Dánsku Tvrdý boj, světélko naděje a pak smutek. Tak Češi dohráli na hokejovém šampionátu v Dánsku Prohlédněte zde

A zároveň chválí, jako všichni ostatní svého kapitána, jenž duel zlomil. "Patrick Kane je pro nás rozdílovým mužem, to jste sami mohli vidět v zápase s Čechy. Je to hráč se stabilními výkony a jeden z nejlepších v současném světovém hokeji. To, že mohl přijet a reprezentovat svou zemi, je pro něj velká čest a zatím důvěru skvěle splácí, navíc to klukům okolo sebe nesmírně ulehčuje," složil poklony útočníkovi jestřábů z Chicaga.

Jsme připraveni na další výzvy, říká Atkinson

"Ukázali jsme týmovou soudržnost smíšenou s bojovností. První třetinu jsme zvládli skvěle, ve druhé soupeř trochu převzal iniciativu a dokázal dorovnat. V dalším průběhu utkání jsme se vrátili k našemu plánu, Keith Kinkaid předvedl několik skvělých zákroků a hlavně jsme zvládli ubránit oslabení," popsal duel ze svého pohledu Cam Atkinson, který byl střelcem druhé americké branky v zápase.

Čeští hokejisté si na mistrovství světa o medaile nezahrají. Fandilo se ale poctivě Tomáš Cetkovský |  01:28

Také on věří, že to jeho tým vítězství nad Českem. "Je to pro nás velké vítězství, nesmírně si jej ceníme. Opět získáme větší pohodu před finálovým víkendem. Jsme připraveni na dalšího soupeře," zmiňuje odhodlaně.

A kde hledat vzestup amerického národnímu týmu na MS oproti rokům minulým? "Každý v týmu je vítězný typ a na ledě to chce bezpodmínečně potvrdit. Máme tu individuality, které jsou schopny rozhodovat zápasy, jako je Kane, ale pak také ty, kteří jdou na krev a makají na sto procent. Od začátku turnaje získávám větší a větší sebevědomí, což se snažíme přenášet na led. Soustředíme se výhradně na sebe, z ničeho ostatního si hlavu neděláme," myslí si obránce Will Butcher, jenž hraje na seniorském světovém šampionátu vůbec poprvé.

Odhodláni dojít až na vrchol

Ani Kane podobnou partu nepamatuje, a proto teď cítí šanci ke třem Stanley Cupům a stříbrné olympijské medaili přidat další cenný kov do své sbírky. "Náš tým je opravdu výborný, věřím, že jsme našli tu správnou cestu, po které dojdeme až ke zlaté medaili," tvrdí devětadvacetiletý forvard.

V semifinále, které se bude hrát v Kodani, se Spojené státy potkají s lepším z duelu Švédsko - Lotyšsko.

"Švédové jsou silní, ale klidně můžeme v semifinále hrát s Lotyšskem. Ve vyřazovacích bojích už si snadného soupeře nevyberete. Uvidíme, s kým se v semifinále střetneme, osobně víc věřím Švédsku. My se každopádně chceme držet jednoznačně svých plánů," uzavírá Patrick Kane.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde
reklama