Aktualizováno 11. 5. 2015 22:45
Report z pondělního programu světového šampionátu v Praze.
MS 2015, Rakousko -Německo: Konstantin Komarek  - Dennis Endras
MS 2015, Rakousko -Německo: Konstantin Komarek - Dennis Endras | Foto: Reuters

Praha - Hokejisté Německa nestačili ve svém posledním vystoupení na šampionátu v Praze na Rakušany, když s nimi prohráli 2:3 po nájezdech, přesto jim bod stačil zajištění účasti v elitní skupině. To naši jižní sousedé již nemohou postoupit do play off, zachráněni ale také nejsou.

Situace je pro ně ale i přesto složitá, v úterý totiž hrají proti Kanadě. Lotyše čeká vzájemný duel s Francouzi, kterým nevyšel proti Švédům pokus o zázrak a v pondělním večerním duelu prohráli 2:4.

Hráči Rakouska začali lépe

Rakušané v honbě za velmi důležitými body začali lépe. Poté, co si v sedmé minutě vynutili přesilovku, měli dobré příležitosti Michael Raffl a Herburger, ale Endras je vychytal. První gól vidělo více než 11 tisíc diváků v hledišti O2 areny až v 35. minutě, kdy se prosadil Thomas Raffl.

Během třetího dějství měli Rakušané výraznou střeleckou převahu, přesto to nestačilo na plný tříbodový zisk. V 45. minutě totiž vyrovnal pěknou ranou pod horní tyč Wolf, a přestože Rotter vrátil o deset minut později Rakušanům vedení, přesně po 58 odehraných minutách vystřelil Němcům definitivu záchrany Reimer.

Rakousko stihlo ještě v závěru dostat puk za Endrase, sudí však gól neuznali kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti. V prodloužení měli Rakušané opět navrch, došlo však na nájezdy. Heinrich a Komarek je parádně proměnili, za Němce sice odpověděl jen Rieder.

Francie snila o senzaci jen dvě třetiny

Ve večerním duelu vstoupili do souboje dle očekávaní lépe Švédové, kteří hráli o pojištění druhého místa ve skupině. A v 11. minutě je k němu měl nasměrovat gól Josefsona.

Jenže Seveřané poté polevili, Francouzi naopak přidali a na začátku druhého dějství otočil vývoj Fleury. Poté se do hlavní role obsadili oba brankáři a jak Huet, tak Enroth střelce soupeře doslova deptali. Jako první kapituloval Francouz, když jej ve 35. minutě překonal nejlepší střelec šampionátu Forsberg.

A když tentýž hráč přidal v úvodu poslední části hry třetí gól favorita a následně na 4:2 zvýšil Ekman-Larsson, hráči ze země galského kohouta na odpor definitivně rezignovali a raději se rozhodli šetřit síly na úterní klíčový souboj o všechno s Lotyši.

Záchranu obě dá vítězství Francii za dva body a nulový zisk Rakouska proti Kanadě. Jakýkoliv jiný scénář udrží mezi elitou jen vítěze vzájemném bitvy.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Německo - Rakousko 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 45. Wolf (Pietta, Müller), 58. Reimer (Kohl, Krämmer) - 35. T. Raffl (M. Raffl, Heinrich), 55. Rotter (Mühlstein), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 11.302.

Německo: Endras - Krueger, Müller, Kohl, Baxmann, Köppchen, Krupp, Goc - Wolf, Pietta, Rieder - Reimer, Ullmann, Hager - Plachta, Hospelt, Kink - Seidenberg, Raedeke, Krämmer - Ehliz. Trenér: Pat Cortina.

Rakousko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Altmann, Mühlstein, Schumnig, Iberer, Mitterdorfer - Herburger, M. Raffl, Lebler - Latusa, Komarek, T. Raffl - Rotter, Hundertpfund, Geier - Petrik, Fischer, Cijan. Trenér: Daniel Ratushny.

Švédsko - Francie 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 11. Josefson (Klefbom, Ekman-Larsson), 35. Forsberg (Lindholm), 41. Forsberg (Ekman-Larsson), 44. Ekman-Larsson (Eriksson, Klefbom) - 21. Fleury (Roussel, T. da Costa), 23. Fleury (Roussel, Auvitu). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš (SR) - Lazarev (Rus.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 12.490.

Švédsko: Enroth - Klefbom, Ekman-Larsson, Granberg, Ahnelöv, Rahimi, Ekholm - Eriksson, Lander, F. Forsberg - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson, Thuresson. Trenér: Pär Marts.

Francie: Huet (44. Hardy) - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Besch, Janil, Diedue Fauvel, Chakiachvili, Trabichet - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Rech, Claireaux, Guttig. Trenér: Dave Henderson.

1. Kanada 6 6 0 0 0 39:13 18
2. Švédsko 7 4 2 0 1 34:19 16
3. ČR 6 4 0 1 1 25:17 13
4. Švýcarsko 6 2 0 3 1 11:16 9
5. Německo 7 2 0 1 4 11:24 7
6. Rakousko 6 0 2 1 3 9:19 5