reklama

NHL je náročná a změnila mě, ale odcházet? Hloupost, říká Sekáč. O MS zabojuje

Jiří Sekáč při přípravě před květnovým MS v Rusku. Jiří Sekáč při přípravě před květnovým MS v Rusku. autor: ČTK
Do přípravy českých hokejistů před MS v Rusku už naskočil i Jiří Sekáč, který letos v NHL rozhodně nevynikal. Jisté místo na soupisce proto nemá. Jak získat důvěru trenéra Vůjtka? "Dát gól," směje se 23letý útočník. To v sezoně měl na tváři spíš kamenný výraz.

PrahaReprezentační kouč Vladimír Vůjtek počítá před šampionátem v Rusku kupu omluvenek, proto ze zámořské NHL loví i méně zářné hokejisty. Třeba 23letého Jiřího Sekáče, který letos rozhodně nevynikal. Jisté místo na soupisce proto nemá. Jak získat Vůjtkovu důvěru? "Dát gól," směje se Sekáč.

To v sezoně měl na tváři spíš kamenný výraz. Trpěl při zranění kotníku a ve 39 zápasech vsítil coby útočník jediný gól, i proto musel rozdýchávat dvě výměny. Nejdřív putoval z Anaheimu do Chicaga, aby se nakonec uhnízdil v Arizoně. Ač mu končí smlouva, boj o stabilní pozici ve slavné lize nevzdává: "Sbalit se po dvou letech by byla docela hloupost."

Teď má bývalý forvard Lva políčeno na mistrovství světa, kde naposledy nastoupil před dvěma roky. Chce ukázat, že umí střílet góly, neboť touží i po Světovém poháru. "Budu se snažit vyhrabat poslední zbyteček sebevědomí," líčil před přípravou v útrobách holešovické Sportovní haly.

Máte za sebou psychicky náročný ročník, v němž jste dal jediný gól. Co jste skousával nejhůř?
Určitě trejdy. Když jsem byl vyměněný první sezonu, člověk to tak nějak vezme. Říká si, že začne od začátku. Když se to ale stane dvakrát třikrát, člověk začne být nervózní a přemýšlet trochu jinak. Ani ten hokej pak nestojí za moc.

A co život mimo led? Asi jste musel často bydlet po hotelech, že?
Tak nějak půl na půl. Samozřejmě jsem měl bydlení v Anaheimu, ale když mě vytrejdovali, byl jsem asi dva týdny na hotelu. Pak jsem si zařídil bydlení, ale potom mě zase vyměnili, takže jsem přijel do Arizony, kde jsem byl zase na hotelu a zase si našel bydlení

Už víte, co bude příští rok? Smlouva vám končí.
V Arizoně se to zkomplikovalo tím, že vyhodili našeho generálního manažera. V bližší době se tedy moc podpisů dělat nebude. Zatím čekám.

Rád by jel i na Světový pohár

Počítáte s tím, že o světový šampionát budete muset zabojovat?
Nikdo to nemá jisté a já jsem nepřišel s tím, že místo dostanu. Nikdy jsem nedostal nic zadarmo, takže to beru spíš tak, že sem jdu bojovat.

Nebude vám dělat problémy přechod na širší kluziště?
Myslím si, že to nemám tak těžké jako kluci, kteří za mořem hrají celý život. Já jsem tam odehrál čtyři roky, vždycky jsem byl zvyklý na široké kluziště.

Jelikož za sebou nemáte vydařenou sezonu, na mistrovství si můžete vylepšit reputaci před finální nominací na zářijový Světový pohár. Jste tady i kvůli tomu?
Když nemáte dobrou sezonu, nikdo za vámi jezdit nebude. Trošičku jsem to vzal tak, že bych se tady mohl ukázat. Myslím si, že mám na to, abych se na World Cup dostal.

Sbalit se po dvou letech? Hloupost

Chcete nadále zůstat v NHL, přestože jste za dvě sezony vystřídal čtyři kluby? Není toho už moc?
Je to náročné, ale nechci to zahodit, zvlášť když ty dva roky nebyly úplně nejlepší. Člověk si říká, že sbalit se po dvou letech by byla docela hloupost.

Změnily vás ty dva roky jako hráče?
Stoprocentně, hlavně v jednoduchosti. Všichni se tam snaží nedělat chyby. Trošku mi to ubralo na tom, co mě vyzdvihovalo. Třeba když jsem udělal akci, kterou lidi ocenili. Abyste si takové věci mohli dovolit tam, musíte na to mít postavení.

Role za mořem vám tedy příliš nesedí?
Člověk s tím moc nenadělá. Když vám dají nějakou roli, je lepší dělat to, co po vás chtějí, snažit se do toho vložit něco svého a doufat, že si toho všimnou a dají vám šanci.

Na tu pořádnou zatím čekáte. Odnesl jste si z kariéry v NHL něco pozitivního?
Kromě nějakého zranění do konce kariéry už mě v hokeji asi nic nepřekvapí. Člověka tyhle věci zocelí. Když to vydrží, myslím si, že se mu to vrátí.

reklama