reklama

Novotný: Nemluvíme, koukáme po sobě. Kabina musí víc žít

Jiří Novotný už zase hraje s Jaromírem Jágrem. Jako v Minsku Jiří Novotný už zase hraje s Jaromírem Jágrem. Jako v Minsku autor: Milan Kammermayer
Vladimír Růžička stále točí sestavou, tentokrát hrál vedle Jágra s Červenkou Jiří Novotný.

Praha - Mizerné začátky utkání nadále trápí na domácím světovém šampionátu českou hokejovou reprezentaci, která se i ve včerejším duelu s papírově slabším Německem dlouho trápila, a dokonce dvakrát prohrávala.

Špatné starty do zápasů se přitom pranic nelíbí českému kapitánovi z MS 2013 a čerstvému spoluhráči Jaromíra Jágra z druhé formace Jiřímu Novotnému.

"Asi si to budeme muset vyříkat v kabině. Trenéři nás na to upozorňují pořád, kabina musí víc žít a jít do toho naplno od začátku. Protože to je už opravdu zarážející. Koukáme po sobě, nepomůžeme si, nemluvíme. Potom když prohráváme, tak zapneme a tak jsme lepším týmem, kádr máme výborný. Když zapneme, můžeme porazit každého," uvedl Novotný.

Bude se diskutovat v kabině

Českou mizérii dokládají i statistiky. Ve čtyřech ze šesti zápasů totiž Růžičkovi svěřenci jako první inkasovali.

"Ty zápasy byly všechny stejné. Zase jsme s Němci nehráli dobře, oni se lépe pohybovali, měli víc ze hry, víc šancí. Nemít v brance Ondru Pavelce, možná by nám dali i víc gólů. Pak jsme si řekli, že takhle už hrát nemůžeme. Musíme do toho jít od první minuty, protože jestli takhle budeme hrát proti silným soupeřům ve čtvrtfinále, tak bychom taky mohli prohrávat 0:3, 0:4," prohlásil Novotný.

Přestože trenéři tým na start do utkání stále upozorňují, zatím se úvody nedaří zlepšit.

"Asi si to budeme muset vyříkat v kabině. Trenéři nás na to upozorňují pořád, kabina musí víc žít a jít do toho naplno od začátku. Protože to je už opravdu zarážející. Koukáme po sobě, nepomůžeme si, nemluvíme. Potom když prohráváme, tak zapneme a tak jsme lepším týmem, kádr máme výborný. Když zapneme, můžeme porazit každého," uvedl Novotný.

S Jágrem jako v Minsku

Neblahý začátek zápasu vedl ve včerejším duelu s Německem k dalším změnám v sestavě, které se dotkly i Novotného. Trenér Růžička se totiž vrátil k inspiraci z konce loňského šampionátu v Minsku a Novotného postavil vedle Jaromíra Jágra místo Jana Kováře.

"Tak Jaryn potřeboval trošku pomoct," prohlásil s úsměvem Novotný po dotazu na zařazení k Jágrovi, který je se šesti body za čtyři branky a dvě asistence druhým nejproduktivnějším hráčem českého týmu na turnaji. "Růža (Růžička) to klasicky přehazuje, nevydrželo to ani jeden zápas. Asi chtěl dát impuls do jejich lajny i do naší třetí. Teď je to takhle a příští zápas to může být zase zpátky. Kovy (Kovář) tam hrál předtím super."

Růžička má čich

Složení útoků trenér pozměnil v druhé polovině druhé třetiny a na nějaké domluvy staronových spoluhráčů nebyl čas. "Spíš jsme si to s klukama řekli na střídačce. Nedělal bych z toho vědu. U Růži nikdy nevíme, jak to bude. Já už jsem s Jardou a s Červusem končil mistrovství světa v Minsku a docela to klaplo. Uvidíme," řekl Novotný, který hrál s Jágrem a Červenkou před rokem od čtvrtfinále s USA.

Změny při hledání složení formací mu nedělají problém. "Tak je to v pohodě, že hraju s Jardou," znovu vtipkoval. "Každý by byl rád, kdyby se to neměnilo. Ale jak je vidět, není to jen u mě. Jak vidno, tak Růža když do toho sáhne, tak má šťastnou ruku. Jako s Michalem Vondrkou. Na to on má čuch a je to dobře," zmínil Novotný fakt, že proti Němcům Vondrka hned v prvním střídání na turnaji vyrovnal na 1:1.

Jednatřicetiletý mistr světa z Německa z roku 2010 oceňuje Jágrovu hru na turnaji. Čtvrtý nejproduktivnější hráč historie NHL se vedle svých kousků neváhá zastat spoluhráčů v potyčkách. "Džegr do toho jde, chce vyhrát a každé střídání jde naplno. Tak by se to mělo hrát. Nevypustí to, jde do brány a na odražené puky, z toho se dávají góly. Tak bychom to měli hrát všichni," uvedl.

Soupeře pro play off si nevybírá

Novotný byl rád, že si český tým už výhrou nad Německem zajistil postup do čtvrtfinále. Na čtvrteční bitvu v play off ale ještě nehledí. "Tady jsou tak dobré týmy, že nemá cenu si vybírat. Jsme rádi, že jsme si to pojistili dopředu, ale teď před námi není čtvrtfinále, ale poslední zápas ve skupině. A na něj se soustředíme," uvedl Novotný.

V duelu se Švýcarskem už teoreticky nemusí mít český tým naději na posun ze třetí pozice ve skupině A, ale podle Novotného půjde o další dobrý test. "Z těch posledních soupeřů budou nejsilnější. Jsou to výborní bruslaři, organizovaní. Hráli se Švédy výborný zápas. Mají tam pár kluků z NHL. My máme o hodně šikovnější hráče, takže když budeme stejně důrazní, tak by se nemělo nic stát. Ale musíme hrát od první minuty," řekl Novotný.

reklama