Perfektní atmosféra a závěr snů. Bušili jsme do nich, za obratem jsme si šli, těšilo Kubalíka

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu
Čeští hokejisté porazili v prvním zápase na mistrovství světa v Kodani Slovensko 3:2 v prodloužení.
Svěřenci trenéra Josefa Jandače v utkání po gólech v oslabení dvakrát prohrávali, ale Martin Nečas premiérovou brankou v reprezentaci při power play deset sekund před koncem normální hrací doby vyrovnal,...
... byť si sám v zápase prožil své. V prodloužení totiž ošklivě narazil do mantinelu, když zaškobrtl o brankáře Slováků a kolegu z Komety Čiliaka.
V čase 62:09 napínavé derby rozhodl Dmitrij Jaškin.
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 5. 2018 23:47
Dominik Kubalík si zahrál v únoru na olympiádě, ale utkání se Slováky pro něj bylo premiérou na MS. A debut to byl se vším všudy povedený. Dvaadvacetiletý útočník se na výhře 3:2 v prodloužení podílel gólem a přihrávkou. Podle Kubalíka si Češi velkolepý obrat zasloužili a pomůže jim do dalších zápasů.

Jaké bylo první utkání na turnaji proti Slovensku?

Bylo hodně těžké. Bušili jsme do nich, ale zbytečně jsme je pouštěli do přesilovek. Ty fauly nás mohly stát zápas. Slováci dvakrát vystřelili a dali dva góly, takhle má přesilovka vypadat. Naštěstí jsme to zvládli otočit, ve třetí třetině jsme si za vyrovnáním jednoznačně šli.

Tlak jste stupňovali postupně, došly Slovákům na konci síly?

Snažili jsme se všechno házet do brány, být všude možně, abychom jim narušili rozehrávku. Dařilo se nám to, deset sekund před koncem Neči (Martin Nečas) výborně našlápl, vystřelil a propadlo to tam.

Ta střela prošla docela se štěstím, souhlasíte?

Byl to klasický teploměr. Puk vypadl na mě, chtěl jsem ho protečovat do pásma a trochu si namotal. Nakonec ho měl na holi Neči, měl výbornou rychlost a vystřelil do protipohybu. Zaplaťpánbůh za to.

Říkáte, že vám kličky při zakončení moc nejdou. Pořád to platí? Na startu druhé části jste blafákem mezi nohy vyrovnal na 1:1.

Neumím je, ukázal jsem to v první třetině (úsměv). Na Marka (Čiliaka) už jsem to jednou zkusil a vyšlo mi to. Problesklo mi hlavou, že to zkusím znovu, v první i druhé třetině. Jsem rád, že mi to tam spadlo.

Pro vás to bylo první utkání na světovém šampionátu. Gól, přihrávka, vyrovnání ve hře bez gólmana. Jak jste si ten zápas užil?

Byl to obrovský zážitek. Podle mě byla vyprodaná hala (oficiálně bylo hlášeno 12 490 diváků, kapacita je 12 500, pozn. red.), Češi i Slováci vytvořili perfektní atmosféru, my jsme si to rozdali na hřišti.

Byl jste před zápasem nervózní, anebo převládala natěšenost?

Hrozně jsem se těšil. Už na rozbruslení lidi bláznili. Slovensko, Česko, hop, hop, hop a všechno možné. Věděl jsem, že to bude bouřlivé. Příprava byla dlouhá, nemohl jsem se dočkat, až to vypukne.

Sedla vám souhra s Michalem Řepíkem a Tomášem Plekancem?

Na to, že jsme hráli první zápas, to bylo hodně dobré. Jsme všichni tři docela silní na puku, v základních soubojích nás jen tak někdo neodstaví. Točili jsme se dobře, jen musíme více chodit do branky.

Jak může vydřená výhra s obratem na konci pomoct týmu?

Určitě nám hodně pomůže. Dokázali jsme si, že můžeme zápas otočit. Musíme teď dobře zregenerovat, najíst se, vyspat a zítra být připraveni. Jdeme zápas od zápasu, rozlosování je takové, jaké je. Pokusíme se zvládnout i zítřejší utkání.

Viděl jste kolotoč v podání Švédů proti Bělorusům?

Mohl to být kolotoč, ale na to já nekoukám. Dá se říct, že mi to je jedno. Švédové mají dobré hráče, je to fajn, ale rozdáme si to s nimi na ledě a věřím, že jim budeme vyrovnaným soupeřem.

Rakušané obrali Švýcary o bod i díky gólu Dominika Zwergera, vašeho spoluhráče z Ambri-Piotty. Zaznamenal jste jeho trefu?

Jasně. Už jsme spolu mluvili, jeden druhému fandíme. Jsem rád, že se mu zápas podařil, určitě se teď trochu pošťouchneme (úsměv).