reklama

Senzační česká hra na MS si někdy vybírá daň. A jak týmu pomůže posila z NHL?

Hokejisté si poslechli českou hymnu i po pátém utkání na mistrovství světa v Rusku. Hokejisté si poslechli českou hymnu i po pátém utkání na mistrovství světa v Rusku. autor: ČTK
Čeští hokejisté hrají výjimečné mistrovství světa. Zvítězili ve všech pěti dosavadních kláních, což se jim povedlo teprve potřetí za posledních dvanáct let. Tentokrát navíc bez hvězd. Nečekaná jízda však není zadarmo.

Moskva (od našeho zpravodaje)Čeští hokejisté hrají výjimečné mistrovství světa. Zvítězili ve všech pěti dosavadních kláních, což se jim povedlo teprve potřetí za posledních dvanáct let. Tentokrát navíc bez hvězd. Nečekaná jízda však není zadarmo.

Když Češi nastoupí podruhé ve dvou dnech, nedokážou celý zápas odjezdit v bleskovém tempu. Proti Lotyšsku nebyli daleko od porážky, včera proti Kazachstánu dlouho drželi nejtěsnější vedení. Nakonec díky trefě do prázdné brány vyhráli 3:1.

"Nejsme Rusové, kteří si za deset minut vytvoří pět šancí a hrají s lehkostí. Těm celkem nevadí, že hrají dva dny po sobě, ale u nás je to trošku složitější," podotýká kouč Vladimír Vůjtek.

Na rozdíl od ruského velitele Olega Znaroka nemá v mužstvu ofenzivní postrachy, jakými jsou Dacjuk, Panarin, Mozjakin a nově Ovečkin s Kuzněcovem.

V českém týmu může na šikovné ruce spoléhat hlavně Plekancova elitní lajna, ale dřít musí všichni, což stojí dost sil. V boji s Kazachstánem se to projevilo. "Dá se říct, že od půlky zápasu nám trošku ubývaly síly," přiznává Vůjtek. "Nebyli jsme schopni hrát naši nátlakovou hru, která je hodně náročná bruslařsky."

Češi teď najedou na vhodnější režim, před každým zápasem budou mít den volna. S jedinou možnou výjimkou, kterou je finále, případně utkání o bronz. Dojde tým takhle daleko?

Kdo Faksovi uvolní místo?

O medailovou metu bude současný kádr usilovat s čerstvou posilou ze zámořské NHL – 22letým Radkem Faksou. Ten měl do Moskvy dorazit dnes večer, ale po potížích s vízem přiletí až zítra brzy ráno. Odpoledne proti Dánsku by přesto měl hrát. "Má enormní zájem," říká asistent trenéra Jiří Kalous (více ZDE).

Vladimír Vůjtek už pro Faksu našel místo: "Plán je takový, že nám posílí čtvrtou formaci, ale podle výkonu se samozřejmě může posunout."

Nejde o překvapivý tah. Zatímco první lajna stihla skórovat sedmkrát a druhá i třetí formace má na kontě šest branek, čtvrtý útok mlčí. Ještě nedal ani jeden gól, přestože Richard Jarůšek patří k nejaktivnějším střelcům mančaftu.

Petr Koukal a Tomáš Filippi zdaleka tak pilní nejsou. Faksa může jakožto univerzál nahradit kohokoliv z nich. A čím že přispěje? Urostlý forvard Dallasu (zatím) není bůhvíjak produktivní, ale hraje do těla a výborně brání. V play off navíc posbíral solidních pět bodů (3+2) a na ledě v průměru trávil přes 16 minut, takže rozhodně nedorazí ztuhlý.

Hemský? Příliš velký risk

Do Moskvy s ním chtěl letět spoluhráč Aleš Hemský, ale pozvánku nedostal. Trenéři by jeho povoláním dost riskovali, protože na soupisce by rázem měli hned patnáct útočníků a jen sedm obránců.

Hemskému paradoxně uškodilo i to, že stále patří k nejšikovnějším českým hráčům. "Aleš těžko může hrát ve čtvrté formaci," podotýká Vůjtek, jenž by nerad překopával fungující lajny. Trochu ho mrzí, že hned na startu turnaje zapsal třináctého útočníka (Martin Zaťovič), ale fyzicky náročnou hru chtěl rozložit na co nejvíc hokejistů.

Zkušený kouč má před klíčovou bitvou ve čtvrtfinále poslední úkoly – dopsat na soupisku třetího brankáře (Matěj Machovský) s posledním obráncem (Petr Zámorský, nebo Adam Polášek), připravit novou čtvrtou lajnu a dotáhnout tým k co nejlepšímu umístění ve skupině, aby nedošlo na stěhování do dalekého Petrohradu.

reklama