reklama

Nedvěd: Spolu s Kanadou a Finskem předvádíme na turnaji nejlepší hokej

Petr Nedvěd Petr Nedvěd autor: Tomáš Liška
Bývalá hvězda NHL i české (a také kanadské) reprezentace Petr Nedvěd poctivě sleduje právě probíhající mistrovství světa. Z výkonů českého výběru je nadšen a také hodně překvapen. V rozhovoru pro Aktuálně.cz sdílí některé své postřehy. Nejen o šampionátu. "Stanley Cup získá St. Louis," tipuje.

Praha - Bývalá hvězda NHL i české (a také kanadské) reprezentace Petr Nedvěd poctivě sleduje právě probíhající mistrovství světa. Z výkonů českého výběru je nadšen a také hodně překvapen.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz sdílí některé své postřehy. Nejen o šampionátu. "Stanley Cup získá St. Louis," tipuje.

Jak zatím hodnotíte vystoupení českého týmu na mistrovství světa?

Myslím, že jsou všichni překvapení. Z toho, jak se klukům daří. Asi i oni sami. Zápas s Dány možná může vypadat jako menší zádrhel. Podstatné ale je, jak jsme se ukázali proti silnějším týmům. Se Švédy jsme dominovali. Ruský mančaft jsme také přehrávali.

V čem je síla Vůjtkova výběru?

Kdekdo řekne, že v brankářích. Já myslím, že ta hlavní devíza je v dobrém pohybu. Švédové oproti nám vypadali dvě třetiny, že jen chodili. Mimořádně dobře si vedou obránci. Drží modrou čáru. Vytahují útok hodně před sebe, vepředu pak dobře forčekujeme a sbíráme puky. Že si útok své odehraje, to mi bylo jasné, ale obrana šlape nad očekávání. Vůbec necouvají k nám do třetiny. Soupeř je musí obejít jeden na jednoho nebo puk nahodit a to většinou ten druhý bek vždycky zvládne sebrat.

A nějaká slabina?

Žádné jsem si nevšiml. Snad jen s Dány nebyl útok tak produktivní, ale zase padly snad čtyři tyčky, takže to bylo taky trošku o smůle. Podle předváděné hry patříme mezi nejlepší týmy turnaje. Spolu s Kanadou a Finy.

Jste spojený s Libercem. Liberečáci Řepík s Birnerem vám tedy musí dělat na turnaji radost.

Navázali na úspěšnou sezonu, věří si. Mají herní pohodu, dovolí si na puku. Hrají s přehledem...

Čekal jste naopak od nějakého papírově silného týmu víc?

Jednoznačně od Švédů. Ale jsou hodně poznamenáni absencemi hráčů z NHL. Měli snad třicet nebo kolik omluvenek. I když celkově je ten šampionát letos, asi kvůli Světovému poháru, méně nabitý hvězdami z NHL. Rusové zpočátku taky vypadali všelijak, ale už z nich zdá se spadla nervozita a dostávají se do formy takové, jakou si mysleli, že budou mít. Určitě pomohl i Ovečkin.

Velkým tématem v průběhu každého šampionátu je to, zda přibrat, nebo nepřibrat hráče z týmů NHL, kteří se svými kluby vypadnou až později, až je MS v plném proudu. I vedení českého týmu muselo toto dilema řešit. Vyřešilo ho posílením o Faksu a nevyužitím Hemského správně?

První tři lajny fungujou dobře a asi by nebylo šťastné do nich příliš zasahovat. A Aleš není hráč do čtvrté lajny. Kdyby to bylo nemastné neslané, byli bychom asi rádi za každou ruku a nohu. To už by musel být hráč kalibru Jardy Jágra nebo já nevím koho, kterého by si trenéři teď do takhle rozjetého týmu pustili.

Mimochodem nesvrbí vás trošku ruce, když koukáte na zápasy šampionátu?

Každý hokejista, který se na to kouká, by si šel nejradši zahrát. To je jasné. Ale už bych tam překážel. Už zvládám, jen když jsem v Praze občas zajít do Letňan. Tam se po sezoně připravují někteří kluci z NHL nebo evropských lig. S nimi veteráni jako já, kteří bydlí v okolí Prahy - Patýs, Kabelka, Růča, Petr Průcha... Má to celkem náboj, ale na reprezentaci už to není.

Platí, že jste pořád úzce spojen s Libercem, že jste spolumajitelem klubu?

Ano. Nic se nezměnilo. Snažím se ale držet trošku v pozadí. Nevykonávám v klubu žádnou funkci. Hlavní slovo má Filip Pešán, který je manažerem i trenérem. Občas s něčím poradím, ale zásadně se do chodu klubu nemotám. Nebylo by to fér, když jsem velkou část roku pryč na Floridě. Když jsem doma v Česku, na Liberec jezdím, koukám na zápasy. Že se teď podařil titul, je paráda. Hlavně jsem rád za Syrdu (většinový majitel libereckého klubu Petr Syrovátko - pozn. autora), který tamním hokejem dlouho žije. Třeba jednou se ta moje role nějak změní, posune. Zatím se ale držím trošku zpátky.

Když zmiňujete Floridu. Nový kontrakt pro Jágra u Panthers vás musel potěšit.

Mám to ze svého domu na zápasy Panthers bohužel celkem daleko. Asi hodinku cesty autem. Spíš koukám na zápasy v televizi. Ale jasně, že jsem párkrát na Jagovi byl. Škoda, že letos nešli ještě dál. Islanders byli hodně hratelní.

Kdo si podle vás letos sáhne na Stanley Cup?

Před začátkem play-off jsem měl několik favoritů. Ani jeden už ve hře není, takže tomu evidentně hodně rozumím. Tipoval jsem, že Chicago, LA nebo Washington půjdou do finále. Teď to vidím na St. Louis.

Ještě zpátky do Ruska. Koho byste přál českému týmu do čtvrtfinále?

Německo, Slovensko i USA jsou hodně hratelní. Je to asi jedno. Na všechny máme.

reklama