reklama

Po olympijském stříbru přišlo zklamání. Němci si čtvrtfinále nezahrají, fandit budou Čechům

Němečtí hokejisté po olympijském stříbru další cennou medaili nepřidají. Tedy alespoň letos. Němečtí hokejisté po olympijském stříbru další cennou medaili nepřidají. Tedy alespoň letos. autor: Reuters
V únoru letošního roku na hokejovém turnaji pod pěti kruhy uhranuli celý svět. Němci po pohádkové jízdě došli až do finále, ve kterém nebyli daleko od senzačního titulu, nakonec ale brali neméně cenné olympijské stříbro. Vysokými ambicemi se netajili ani na MS v Dánsku, to však pro ně skončilo velkým propadákem. I přes nedělní výhru nad Finskem.

Herning (od našeho zpravodaje) - Po pěti odehraných duelech měli Němci na svém kontě pouhých pět bodů a do té doby jedinou výhru nad outsiderem z Koreje. Proti Finsku se sice vytáhli a zvítězili v prodloužení, postup do čtvrtfinále díky tomu ale nezachránili. "Je to velká škoda," shodují se hokejisté, kteří před čtvrt rokem dosáhli na historický úspěch své země.

Kdyby Němci zahráli podobně jako s Finy proti všem soupeřům, o postup se strachovat nemuseli. "Hodně nás dostali v zápase pod tlak, ale myslím si, že jsme si to proti nim vybojovali. Museli jsme strašně makat. Důležité bylo, že jsme neměli tolik trestných minut, ubránili jsme se a hlavně náš brankář nás podržel. Měl asi 40 zákroků, takže klobouk dolů před ním," komentoval duel se Seveřany Dominik Kahun.

Právě Kahun, který před nedávnem podepsal dvouletou smlouvu s Chicago Blackhawks, připravil vítěznou akci celého duelu. "Já spíš vždycky nahrávám, naštěstí jsem tu nahrávku naznačil už docela brzo a ten obránce šel na jedno koleno, takže jsem ho mohl objet a se štěstím to tam padlo," popsal poslední akci duelu. Němci sice mohli oslavit dva body, poté však v jejich řadách zavládl smutek. Postup do čtvrtfinále se konat nebude.

Tlak? Na olympiádu myslet nechtěli

Němečtí hokejisté moc dobře věděli, že o postup přišli v zápasech se soupeři, s nimiž by bodovat měli. "Hráli jsme s Dány a Nory, v obou zápasech se šlo na nájezdy, oba jsme prohráli. Kdybychom je vyhráli, tak máme z těch zápasů čtyři body. Pak jsme porazili Koreu, teď Finy, takže ty body by tam byly. Je to škoda," tvrdí Kahun.

Silnějším soupeřům se přitom Němci dokázali dostat pod kůži. "To je přesně náš cíl. Už na olympiádě jsme dokázali, že s těmi velkými týmy umíme hrát a dokážeme je potrápit. Škoda že to přišlo tak pozdě," litoval Kahun.

Pohodová vítězství klamou a nemusí jen pomoct. Do zápasu o všechno půjdou Češi z tréninku Pohodová vítězství klamou a nemusí jen pomoct. Do zápasu o všechno půjdou Češi z tréninku Čtěte zde

Po již zmíněné olympijské senzační jízdě tak přišel znovu tvrdý pád na zem. Hokejová veřejnost od Němců čekala víc. "Řekli jsme si, že na olympiádu nebudeme myslet. Sice je to hezké a budeme ji mít v hlavě celý život, ale tady jsou jiné týmy a náš tým je taky jiný. Fanoušci asi čekali trošku víc, ale my si říkali, že nemusíme být pod tlakem, že jsme pořád menší tým," nedělal si hlavu z neúspěchu.

Mezi německým týmem z olympiády a tím, který hraje na současném MS, přitom Kahun vidí podstatný rozdíl hlavně ve zkušenostech. "Myslím si, že jsme mladší, a to hlavně v útoku. Máme strašně mladý útok, ale je to super pro německý hokej, protože ti kluci budou do budoucna určitě mít dobrou roli v týmu," dívá se směrem do budoucnosti rodák z Plané u Mariánských Lázní, který plynně ovládá češtinu.

Uvira: Měli jsme jiné mužstvo

Podobně těžce nesl vyřazení také Kahunův útočný kolega Sebastian Uvira, který je pro změnu rodák z Opavy. "Je to velká škoda, že jsme nepostoupili, ale ukázali jsme zase dobrý charakter. Jsem rád, že mám první vítězství na MS v dresu národního týmu. Jsem šťastný, že jsme aspoň vyhráli. Je to super porazit Finy, aspoň budou mít Kanaďané před námi respekt," řekl krátce po utkání.

Také Uvira litoval nepovedených utkání proti papírově slabším soupeřům, které Němci nezvládli. "Nejsme sice ve čtvrtfinále, ale porazili jsme Finy a v úterý jdeme na Kanadu. Kdybychom vyhráli první dva zápasy, tak to mohlo být jiné. Penalty jsou padesát na padesát. Škoda, ale s tím už se nic nedá dělat," doplnil Uvira, který podobně jako Kahun nemá problémy s češtinou.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

To on pocit zodpovědnosti po stříbru z olympiády pociťoval, byť reprezentoval poprvé. "Je jasné, že na nás byl větší tlak. Ale hodně hráčů na olympiádě nehrálo, jsme mladé mužstvo. Chceme turnaj dohrát tak, abychom Německu udělali dobré jméno. Zklamání tam vždycky je, když nepostoupíš do play-off. Proti Norsku a Dánsku se rozhodlo, tím bych to zakončil," uzavřel smutně hokejista, který má v Česku stále své kamarády, za nimiž pravidelně dojíždí.

Oba budou držet palce Čechům

Teď Uvira bude fandit české reprezentaci, zvláště pak Radku Faksovi. "Přeju Čechům, ať se dostanou daleko. My už se tam nedostaneme, takže Čechům přeju všechno nejlepší. Mým kamarádům napíšu, ať se jim daří. Faksíka znám moc dobře, je to dobrý kamarád, vyrůstali jsme společně. Znám ho velice dobře, už jsem mu napsal. Rád bych si proti němu zahrál, je to vynikající hráč. Vím, že jsem taky dobrý hráč, a rád bych mu to chtěl ukázat. Třeba příští rok," věří německý forvard.

A co Dominik Kahun? "Jasně, kromě toho, když s nimi hrajeme, vždycky fandím Čechům. Mám tam kámoše, Dominika Kubalíka znám moc dobře, přeji mu to a doufám, že vyhraje," doplňuje dvaadvacetiletý šikula, který zažil přelomový rok ve své kariéře. Ta se po přesunu do zámoří může ubírat strmě vzhůru.

Němci mají za sebou historicky úspěšnou sezonu, olympijské stříbro už se nikdy nemusí opakovat. Na MS to však z jejich strany nebylo ono. Příliš mnoho odpovědnosti padlo na hvězdného Leona Draisaitla, ten však sám tým z bryndy nevytáhl. Němci se tak s turnajem, na kterém vyzkoušeli několik nových mladých nadějí, v úterý rozloučí. Jedno je však jasné - do budoucna se s nimi musí počítat.

reklama