reklama

Extraligové kvarteto táhne Lotyše do čtvrtfinále. Pojďte hrát do Čech, lákají spoluhráče

Kristians Rubins slaví gól v síti Kanady. Kristians Rubins slaví gól v síti Kanady. autor: Reuters
Nepředváděli žádné zázračné výkony, přesto se zvedli a bojují o postup. Hra i výsledky Lotyšů na letošním MS gradují, pobaltský celek v mohutném finiši dohání ztracené body. Nyní na něj čeká déjà vu loňského šampionátu, kdy v přímém zápase o postup podlehl domácím Němcům. Letos proti Dánům prahne po odplatě.

Herning (od našeho zpravodaje) - Měla to být jednoznačná záležitost, otázkou bylo jen o kolik branek. Lotyši do duelu s Kanadou vstupovali v roli outsiderů, přesto zámořského soupeře místy přehrávali a nakonec uzmuli hodně cenný bod za prohru v prodloužení. Ten nakonec v postupové matematice může mít cenu zlata. Teď jen zbývá Lotyšům o den později v rozhodujícím zápase jakkoliv, klidně v prodloužení či nájezdech, porazit Dány. Vítěz bere vše, poražený na turnaji končí.

"Byl to těžký zápas a náš gólman předváděl neuvěřitelné zákroky. Opět jsme předvedli dobrou týmovou hru a dotáhli to až do prodloužení. Jsme trošku zklamaní, že jsme tímto způsobem prohráli druhý zápas - proti Kanadě i Americe (2:3 v prodloužení). Ukázali jsme opět dobrý charakter, tým bojoval, dřel, jsem velmi hrdý na každého hráče, co se mnou sedí v kabině. Na každou věc, kterou jsme proti Kanadě předvedli," řekl po duelu s javorovými listy Rihards Bukarts.

Muž, který letošní sezonu začínal ve Zlíně, přitom zažíval smíšené pocity. Lotyši byli s bodem spokojeni, přesto cítili, že mohli dosáhnout na víc. Těšit ho ale může, že lotyšské výkony mají jednoznačně vzestupnou tendenci. Od debaklu s Finskem po vyrovnané duely s USA a právě Kanadou. "Soustředíme se pouze sami na sebe. Chceme předvádět svou hru a dělat všechny nastavené věci správně. Musíme se toho držet a věřím, že uspějeme," doplňuje Bukarts.

Všichni hráči si vzpomenou na loňský rok v Kolíně nad Rýnem, kde Lotyši v rozhodujícím zápase skupiny padli v samostatných nájezdech s domácími Němci. "Přijeli jsme sem hrát hokej, chceme ukázat to nejlepší, co v nás je. Proti Dánsku nás čeká (možná) poslední zápas a moc se na něj těšíme. Už před rokem jsme byli ve stejné situaci a prohráli jsme na nájezdy. Byli jsme gól od čtvrtfinále, teď se situace opakuje a uděláme vše proto, abychom to dokázali.

Abols: V úterý znovu, ano?

S předváděnou hrou je spokojen také jeho útočný parťák Rodrigo Abols. "Můžeme si odnést spoustu pozitiv z utkání s Kanadou, teď na chvíli od hokeje trošku vypneme, připravíme se, tělo si odpočine a ráno budeme připraveni. Doufám, že se v úterý tu s vámi budu stát znovu a budu se na vás usmívat," prohlásil po náročném utkání s Kanadou.

Pro oba celky začnou dnes ve 20:15 vyřazovací boje takovým malým předkolem. "Věřím, že to bude napínavý zápas, určitě bude vyprodáno, je to jenom jeden zápas. Vítěz bere vše, poražený jede domů. Dánové mají nadané hráče, technicky dobře vybavené, mají dobré přesilovky. Musíme zůstat stejně disciplinovaní jako proti Kanadě," poukazuje na sílu soupeře v přesilových hrách.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde

"Mají hráče jako Nielsen či Jensen, kteří jsou opravdu hodně nebezpeční, hlavně v přesilovkách. Nevěnuju Dánsku tolik pozornosti, popravdě ani neznám moc jejich soupisku, naši kouči nás na duel určitě dobře připraví a v úterý se budeme soustředit na zápas," dodává na adresu svého příštího soupeře Abols.

Pojďte hrát do Česka, láká spoluhráče Freibergs

Lotyši se jako tým s průběhem turnajem semkli, čemuž pomáhá i extraligové kvarteto z Hradce, respektive Zlína. Roberts Bukarts vede tým coby kapitán. "Všichni hrají obětavě, blokují střely a vytváří to pravou týmovou chemii," vyzdvihuje vůdce Lotyšů. To Andris Džerinš i přes zranění ve druhém utkání vstřelil nesmírně důležité branky proti USA a také Německu.

Generálka na čtvrtfinále nevyšla podle plánu. Hrajeme složitě, vědí Češi. Hyka si přeje Finy Generálka na čtvrtfinále nevyšla podle plánu. Hrajeme složitě, vědí Češi. Hyka si přeje Finy Čtěte zde

Oba mají v týmu jasně dané role. A co s nimi bude po šampionátu? "Teď jsme tady pro nároďák a myslíme pouze na něj. Čeká nás nejdůležitější zápas turnaje," shodují se oba útočníci, kteří se prosadili na letošním MS už dvakrát.

Bukarstův spoluhráč ze Zlína Ralfs Freibergs má v týmu jiné úkoly, zastává černou obrannou práci. I on si ale turnaj užívá. "Je to úžasné. Opravdu mám radost, když mohu obléknout národní dres a reprezentovat svou zemi," vypráví. V Česku našel během první sezóny pohodu, kterou si přenesl i na turnaj v Dánsku. "Už jsem všem klukům z nároďáku říkal, ať jdou hrát do Česka," dodává.

Lotyši mají jedinečnou možnost dovršit svůj turnajový comeback, proklouznout do čtvrtfinále a někteří z nich si říci o lepší angažmá - například v extralize. Potřebují k tomu však zastavit domácí reprezentaci před vyprodaným publikem. Touha po loňském vyřazení je větší, šance jsou vyrovnané. Vítěz bere vše, poraženému zbudou oči pro pláč.

reklama