reklama

Předčasný odchod Rusů z ledu řeší i IIHF, sbornou čeká trest

Alexandr Ovečkin (zcela vpravo) byl jedním z mála, kteří na ledě chtěli zůstat Alexandr Ovečkin (zcela vpravo) byl jedním z mála, kteří na ledě chtěli zůstat Foto: Lukáš Bíba
René Fasel řekl, že jej rozhodnutí hráčů sborné opustit plochu O2 areny ještě před kanadskou hymnou zklamalo a jednání považuje za nedostatek respektu k soupeři.

Praha - Předčasný odchod hokejistů Ruska z ledu po skončení finálového zápasu mistrovství světa v Praze, ve kterém sborná prohrála s Kanadou 1:6, bude řešit i Mezinárodní hokejová federace (IIHF). Její šéf René Fasel řekl, že jej rozhodnutí hráčů sborné opustit plochu O2 areny ještě před kanadskou hymnou zklamalo a jednání považuje za nedostatek respektu k soupeři. Rusko podle jeho slov může čekat i trest.

"Po návratu z mistrovství světa to budeme řešit a požádáme o stanovisko i Ruskou hokejovou federaci. V IIHF platí pravidlo a příslušný trest bude vynesen," řekl Fasel pro agenturu TASS.

"Když jsem to viděl, bylo to pro mě obrovské zklamání. Za 29 šampionátů, na kterých jsem byl osobně přítomen, se nic takového nikdy nestalo. To, co udělal ruský tým, je absolutně nepřijatelné. Na ledě se při hře může stát cokoliv, ale nedostatek respektu k soupeři po jejím skončení nebudeme akceptovat," prohlásil Fasel.

Úprk vedl Kovalčuk

Ruští hokejisté po prohraném zápase převzali stříbrné medaile, podali si s kanadskými hráči ruce, ale na zbytek ceremoniálu na ledě nezůstali. Většina hráčů poté okamžitě zamířila do kabin, jen několik z nich v čele a Alexandrem Ovečkinem nebo Jevgenijem Malkinem zůstalo stát na ledě a bylo připraveno vyslechnout si i kanadskou hymnu. Kapitán týmu Ilja Kovalčuk ale poté pro ně přišel a odvedl je do útrob arény.

"Viděl jsem, jak se Ovečkin a Malkin snažil zastavit hráče, aby nešli do šatny. Nemůžeme z toho vinit hráče. Máme vedoucího týmu, trenéra nebo generálního manažera, kteří byli v té době na ledě a měli tomu zabránit," uvedl Fasel.

Šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak incident označil za nešťastnou shodu náhod. "Byla to jen organizační chyba. Ne neúcta k soupeři. Máme velký respekt k soupeři, podali jsme si s ním i ruce," řekl Treťjak. I ruská média však o incidentu referují jako o hanbě a ostudě. V různých internetových anketách počínání hokejistů odsoudili i čtenáři a odsoudil je i někdejší československý brankář Jiří Holeček, který prohlásil, že sovětští hokejisté by si něco podobného nikdy nedovolili (čtěte více zde).

Nad vystupováním členů ruského týmu se pozastavil také člen organizačního výboru MS a bývalý reprezentační brankář Petr Bříza. "Myslím, že vzali šampionát až příliš přemotivovaně. Přivezli s sebou do Prahy relativně hodně problémů, které tu vůbec nebyly. Osm týmů tu žilo velmi přátelsky, ale jakmile přijeli, zablokovali chodbu v hale, zvolili si jiný hotel, což pro nás bylo velmi vysoké bezpečnostní riziko. Těch věcí tam tedy bylo víc a vyvrcholilo to velikou ostudou jejich vlastní a nerespektem vůči soupeřům a celému mistrovství světa," řekl Bříza Rádiu Impuls.

reklama