reklama

Těžká cesta za lehčím čtvrtfinále začíná. Zápas s Norskem, to bývá drama

Češi vstřelili Švédsku čtyři góly. Jak jim to bude pálit proti dalšímu severskému týmu? Češi vstřelili Švédsku čtyři góly. Jak jim to bude pálit proti dalšímu severskému týmu? autor: Michal Eger
Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný. Dnes je třeba porazit Norsko s hvězdným Matsem Zuccarellem.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný.

Vždyť Češi už nečekaně porazili Rusy i Švédy, dva největší favority skupiny. Zbývá neztratit moc bodů se třemi papírově slabšími protivníky (Norsko, Dánsko, Kazachstán) a neoblíbeným Švýcarskem. 

"Musíme se soustředit sami na sebe, abychom nebyli zbytečně někde v oblacích," krotí euforii asistent trenéra Josef Jandač, neboť jistý ještě není ani postup.

Útočník Lukáš Kašpar ví, že na mistrovství světa nemůže ubrat rychlostní stupeň proti nikomu. Takzvaní outsideři nejsou výjimkou: "Ti kluci bruslí, jsou houževnatí. Snaží se o to víc než ti hráči, kteří jsou na ledě chytřejší a šikovnější. Doby, kdy tyhle týmy dostávaly desítky, jsou dávno pryč."

Furch bude čelit hvězdě Rangers

Podobné názory jsou slyšet z úst všech českých reprezentantů, nikdo nepronáší silácké řeči. Nejde jen o pózu, moskevská skupina je skutečně nebývale našlapaná. Týmy, které neodstartovaly suverénně, teď svádí boj o čtvrtfinále, případně o záchranu.

Respekt vzbuzují také soupisky budoucích soupeřů Česka. I Kazachstán, jenž pravidelně sestupuje z elitní skupiny, dal dohromady slušné mužstvo, jehož jádro tvoří hokejisté Astany z Kontinentální ligy. Další týmy přizvaly na pomoc posily ze zámořské NHL.

Proto je třeba nadále výborně bruslit a hýřit aktivitou. První výzva čeká partu Vladimíra Vůjtka dnes proti Norům, kteří sice padli s Dánskem, ale porazili Kazachstán i Švýcarsko. K slušným pěti bodům pomohli především hráči z domácí ligy a ze Švédska, ale činily se rovněž dvě opory zpoza oceánu.

Tou největší je jednoznačně Mats Zuccarello, Nor se sicilskými kořeny, který přitahuje ohromnou pozornost. V barvách newyorských Rangers letos posbíral 61 bodů (z Čechů byli lepší jen Jágr a Krejčí), přestože se v létě dával dohromady po těžkém zranění hlavy.

 

Česko vs. Norsko? Většinou drama

V norském dresu Zuccarello vždycky patřil ke klíčovým mužům, individuálně mu nejvíc vyšel šampionát před šesti lety. Tehdy mimochodem gólem načal šokující porážku Česka 2:3.

Z lavičky duelu přihlížel Josef Jandač, tehdejší asistent Vladimíra Růžičky: "Tam to ale nebylo jen o zápasu s Norskem, optimální jsme neměli ani předchozí utkání. Vstup do turnaje tehdy vypadal úplně jinak než teď. Už je to dávno pryč."

Od té doby Češi potkali Nory na velké akci třikrát. A výsledky? Výhry 4:3 po nájezdech, 7:0 a 1:0 čili jedna kanonáda a dvě těsné bitvy.

Co udělat, aby tentokrát nedošlo na drama? "Musíme se koncentrovat na první třetinu a podat vyrovnaný výkon ve všech třetinách, abychom nemuseli honit ztrátu jako proti Švédsku," říká Jandač. "Musíme k tomu přistoupit jako proti těm papírovým favoritům. Důležité je, abychom utkání s Norskem zvládli v hlavě."

Další překážku v cestě za ovládnutím skupiny postaví zítra Kazachstán. Mezitím bude pokračovat i petrohradská skupina, v níž zatím kralují Kanaďané a Finové. Nejvýraznějšími kandidáty na třetí příčku jsou Američané. Kdo skončí čtvrtý, je záhada. Velkou šanci ovšem má Francie a Německo, zato Slováci jsou v krizi.

Čtvrtfinálové párování je každopádně ještě daleko, dnes v 15:15 chtějí Češi zdolat houževnaté Nory. Zápas můžete sledovat v naší online reportáži.

reklama