reklama

Dacjuk nabízí, Kaprizov skóruje. Rudá mašina se rozjela, ze soupeřů si zatím dělá kužely

V první formaci s Pavlem Dacjukem hraje jednadvacetiletý Kirill Kaprizov. V první formaci s Pavlem Dacjukem hraje jednadvacetiletý Kirill Kaprizov. autor: Luboš Vácha
Rusové zahájili hokejový šampionát impozantně, Francii a Rakousko smetli 7:0 a hrají v ohromné pohodě. Pavel Dacjuk góly připravuje, mladík Kirill Kaprizov je střílí. Sborná touží po olympiádě ovládnout turnaj, v němž čeká na zlato už čtyři roky.

Kodaň (od našeho zpravodaje) - První dny hokejového šampionátu přinášejí tradičně překvapivé výsledky na úkor hlavních favoritů. Ne tak letošní mistrovství v Dánsku, kde sice Rakušané okradli o bod Švýcary, ale o den později podlehli Rusům 0:7. Stejně jako předtím Francouzi.

Sborná se v zápasech proti slabším soupeřům s ničím nepáře, podobně jako vloni v Kolíně je ničí krátkými přihrávkami a smrtícími kombinacemi v přesilovkách. Ale nejen v nich. Francouzi faulovali čtyřikrát a dostali v oslabení tři góly. Vyloučení Claireauxe 27 sekund před koncem už Rusové potrestat nestihli.

Rakušané si na nedovolené zákroky dávali pozor, faulovali jen jednou a oslabení ustáli. Jenže obdrželi sedm branek při hře pět na pět. Rusové z nich na ledě místy dělali kužely, ale nevzbuzovali pocit, že hrají na půl plynu. "Na každého se připravujeme svědomitě," řekl Jevgenij Dadonov.

Ten nastupoval před rokem v jedné formaci se spoluhráči z Petrohradu Gusevem a Šipačovem. Druhý z nich letos na mistrovství není, Gusev na první start zatím čeká. Místo nich září hlavně dvojice z CSKA Moskva, Michail Grigorenko a autor rozhodující olympijské trefy Kirill Kaprizov.

Jednadvacetiletý Kaprizov dostal místo na křídle v elitní řadě právě vedle Dadonova a legendárního Dacjuka. Z parádní spolupráce vytěžil tři góly, dvě nahrávky a po dvou zápasech vede kanadské bodování šampionátu.

Frustrace Slováků po derby: V prodloužení jsme si neškrtli. S dřívějším stylem bychom prohráli 0:8 Frustrace Slováků po derby: V prodloužení jsme si neškrtli. S dřívějším stylem bychom prohráli 0:8 Čtěte zde

Rodák z Novokuzněcku, na kterého má v NHL práva Minnesota, zářil už na olympiádě a v Dánsku jen potvrzuje pověst nastupující ruské hvězdy. "Hlavně v první třetině jsme měli spoustu šancí, mohli jsme dát další góly," prohlásil Kaprizov trochu kriticky po drtivé výhře nad Rakouskem.

Nesmíme příliš hledět na skóre, ví Grigorenko

Co přesně stojí za dominancí sborné, však prozradit nechtěl. "Vycházíme z toho, co máme nacvičené. Ale nic víc vám vysvětlovat nebudu, nechci to vytrubovat do světa," obořil se útočník CSKA na ruské novináře.

Rusové dobře ví, že v turnaji narazí na mnohem těžší soupeře, ale ani na úvod turnaje nechtějí nic podcenit. Zvlášť po olympijském výpadku proti Slovákům. "Nesmíme tolik hledět na to, že vítězíme velkými rozdíly. Stále se musíme koncentrovat na sebe," uvedl autor dvou gólů Grigorenko.

Sborná dává zapomenout na ne úplně povedenou přípravu a podivné odvolání trenéra Olega Znaroka, první velkou akci pod vedením Ilji Vorobjova zvládají zatím dobře. Na rozdíl od olympijského turnaje hrají zase se zlatou orlicí na dresu a po utkání poslouchají národní hymnu.

"Pro všechny Rusy to znamená opravdu mnoho, ani já nejsem výjimka. Je to velmi příjemné," odvětil Kaprizov na otázku, co pro něj symboly znamenají. Potřetí by si měli Rusové na modré čáře zazpívat zase zítra po střetnutí s Bělorusy, kteří dosud vypadají v Kodani rozhodně nejhůře.

Pokud rudá mašina smázne i třetího soupeře a třeba zapíše třetí čisté konto, půjde do čtvrtečního duelu proti českému týmu pořádně rozjetá.

Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Titul obhájili Švédové. Projděte si program, výsledky a statistiky šampionátu Prohlédněte zde
reklama