Slováci Finy jen potrápili, Rusové spustili kanonádu

9. 5. 2015 22:40
Rusko rozstřílelo sedmibrankovým rozdílem Bělorusko. Finové vyhráli nad Slovenskem 3:0
Radost finských hokejistů
Radost finských hokejistů | Foto: Reuters

Ostrava - Dlouho to vypadalo na překvapivý výsledek ve skupině hokejové mistrovství světa, ale nakonec Slovensko prohrála s Finskem 0:3. Všechny tři góly tým Suomi nastřílel v posledních devíti minutách a jako první tým po válce na šampionátu vyhráli čtyři zápasy po sobě bez obdržené branky.

Slováci dvě kola před koncem základní části ztrácejí na postupové čtvrté místo tři body.

Vůjtek litoval zahozených šancí

"Dneska jsme odehráli nejlepší zápas proti silnému soupeři. Měli jsme některé příležitosti, kterými jsme mohli to utkání rozhodnout. Bohužel se nám to nepovedlo, zápas tak v závěru rozhodl finský tým," řekl slovenský trenér Vladimír Vůjtek.

Výbuch s Norskem způsobil zemětřesení ve slovenské sestavě. Kouč Vůjtek vrátil z civilu na led kapitána Kopeckého a proházel složení tří útočných formací, ale jeho tým byl převážně nucen přihlížet akcím skvěle bruslícího soupeře.

Tatar sice po finském zaváhání ve středním pásmu už v prvním střídání spálil brejk z pravé strany, ale pak Seveřané do hlavní role utkání obsadili slovenského brankáře Laca. Chvílemi drželi soupeře jako pod zámkem a při Salmelově šanci v osmé minutě lapil Laco skoro jistý gól.

Za Rinneho zaskočil mladík Saros

Finská série bez obdržené branky měla živnou půdu pro své pokračování, přestože gólman Pekka Rinne místo útoku na absolutní rekord šampionátu v neprůstřelnosti bojoval na hotelu s chřipkou. Jeho dvacetiletý záskok Saros sice ve 12. minutě pustil kotouč za záda, ale rozhodčí Jurčův gól kvůli hře vysokou holí neuznali.

Slováci se těžko dostávali do tlaku a nepomohli si ani v přesilovkách. Bez efektu hráli i 25 sekund proti třem. Jejich chvíle přicházely po brejcích. Bližňák se ve 32. minutě hnal v oslabení sám na branku, ale blafákem na Sarose nevyzrál. "To byly situace, které musíte využít, když s takovým silným soupeřem jako Finsko chcete uspět. My jsme si ale v přesilovce pět na tři nevytvořili ani střeleckou příležitost," řekl Vůjtek.

Ironií osudu schytali Vůjtkovi svěřenci rozhodující úder v třetím dějství, když zvedli hlavu a srovnali krok. Donskoi devět minut před koncem tečoval puk těsně před Lacem, který zrovna chytal bez hole, ale faul na brankáře Slováci reklamovali marně. V závěru naopak ještě dvakrát inkasovali z hole Aaltonena a do prázdné branky i od Komarova.

Rusové se dotáhli na Američany

Ruští hokejisté rozebrali obranu Běloruska a po výsledku 7:0 se bodově dotáhli na vedoucí tým skupiny B USA. Obhájci titulu si připsali vysokou výhru symbolicky na státní svátek Den vítězství, kterým si 9. května Rusko připomíná konec druhé světové války. Góly vstřelilo sedm různých hráčů, brankář Sergej Bobrovskij si nepřipsal nulu, protože byl v 57. minutě střídán.

První změnu skóre učinil Ilja Kovalčuk, který minulé utkání nedohrál. Ruský kanonýr při přečíslení dva na jednoho signalizoval přihrávku, místo toho ale našel skulinku mezi betony gólmana Lalanda. Nebezpeční byli i Bělorusové, ale výborně chytající Bobrovskij vyřešil vše včetně trestného střílení Děmkova.

Po vyrovnané první třetině existovalo v dalším průběhu na ledě jen jedno mužstvo. Po individuálních akcích zvýšili skóre Tarasenko a Panarin. Mezi jejich trefami se prosadil ještě i v přesilové hře Šipačov, který potrestal tvrdý zákrok Andreje Kosticyna na hlavu Tichonova. Po třetím inkasovaném gólu byl ze hry stažen brankář Lalande, jenž při střídání zamířil rovnou do šatny.

Rusové pod vlivem vysokého vedení působili suverénním dojmem, kontrolovali hru a pohodlně zvyšovali náskok. Nejdříve uspěl z trestného střílení Širokov, po něm v přesilové hře po další hezké samostatné akci přidal šestý zásah Dadonov, konečnou podobu výsledku dal Malkin, který na turnaji skóroval poprvé. Bělorusko vyslalo na ruskou branku jen 13 střel, ale o nulu připravilo Bobrovského překvapivé střídání, kdy v 57. minutě přenechal místo Chudobinovi.

Dánové se přiblížili záchraně

Hokejisté Dánska porazili v severském derby Norsko 4:1 a připsali si ve skupině B první výhru. Tříbodovým ziskem se Dánové výrazně přiblížili záchraně, jejich soupeř ztratil šanci na postup do čtvrtfinále. Rozdílovým faktorem v utkání byly přesilové hry, v nichž vítězný tým od nerozhodného stavu 1:1 udeřil dvakrát.

Oba týmy na svůj první gól nečekaly dlouho. Už po necelých dvou minutách otevřel skóre střelou od modré čáry dánský obránce Nicholas Jensen, na jeho trefu vzápětí odpověděl Ken Andre Olimb přesnou ranou z mezikruží. Skvělou příležitost strhnout vedení na stranu Norů promarnil ze samostatného úniku Roest a soupeř kontroval v poslední minutě, kdy se v přesilové hře trefil Nielsen.

Polovina prostřední části se nesla ve znamení zvýšené aktivity Norů. Marně ale dobývali branku výborného Dahma, který navíc týmu vybojoval početní výhodu, když ho fauloval Bonsaksen. A Dánové zásluhou Storma přetavili i druhou přesilovku v utkání v gól. Třetí trefa jim evidentně prospěla a před odchodem do kabin měli ještě další šance na zvýšení náskoku.

V závěrečném dějství se Norové opět snažili tlačit dopředu, ale nebyli schopni si vytvořit souvislejší tlak. Nepřálo jim ani štěstí, když se jedna rána otřela o tyč a puk na brankovišti promáchl Rosseli Olsen. Z protiútoku pak pohlednou akci celého útoku zakončil v pojistkový gól Jakobsen. Norové potřebovali alespoň bod k udržení si naděje na play off, i proto se odhodlali už v čase 55:33 k power play. Skóre už se ale nezměnilo.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Rusko - Bělorusko 7:0 (1:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 10. Kovalčuk (Kuljomin, Anisimov), 22. Tarasenko (Anisimov, Medvěděv), 30. Šipačov (Panarin, Dadonov), 33. Panarin (Šipačin, Mironov), 43. Širokov z trestného střílení, 45. Dadonov (Malkin, Kovalčuk), 52. Malkin (Tarasenko, Mozjakin). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Stricker (Švýc.) - Dahmen (Švéd.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 2:4, navíc A. Kosticyn (Běl.) 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8363.

Rusko: Bobrovskij (57. Chudobin) - Bělov, Jakovlev, Čudinov, Medveděv, Antipin, Kulikov, Mironov - Panarin, Dadonov, Šipačov - Tarasenko, Kovalčuk, Anisimov - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Tichonov, Plotnikov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.

Bělorusko: Lalande (30. Brikun) - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Lisovec, Ustiněnko - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov. Trenér: Dave Lewis.

Finsko - Slovensko 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky:
51. Donskoi (Lindell, J. Jokinen), 56. Aaltonen (Pesonen, Kemppainen), 60. Komarov. Rozhodčí: Olenin (Rus.), Vinnerborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Mills (Kan.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Finsko: Saros - Lepistö, Hietanen, Lindell, Salmela, Ohtamaa, Jaakola, Jokipakka, Mäntylä - Komarov, Kontiola, Ruutu - Barkov, J. Jokinen, Donskoi - Louhivaara, Immonen, Pihlström - Aaltonen, Kemppainen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Mikuš, Ďaloga, Jurčina, Sersen, Jánošík - Gáborík, Surový, Tatar - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Pánik, Bližňák, Bartovič - Kopecký, Daňo, Miklík. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Dánsko - Norsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 2. N. Jensen (A. Poulsen), 20. Nielsen (Jakobsen, Madsen), 34. Storm (J. Jensen, Nielsen), 52. Jakobsen (Hardt, Madsen) - K. Olimb (Rosseli Olsen, Bonsaksen). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Gofman (Rus.) - Lederer (ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:4, využití: 2:0. Diváci: 7316.

Dánsko: Dahm - Nielsen, O. Lauridsen, Kristensen, J. B. Jensen, Boedker, N. Jensen - Hardt, Jakobsen, Madsen - O. Bjorkstrand, J. Jensen, P. Bjorkstrand - M. Poulsen, Green, Storm - Starkov, A. Poulsen, Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Norsko: Haugen - Höllos, Nörstebö, Trygg, Tollefsen, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Ask, Thoresen - Rosseli Olsen, K. Olimb, Martinsen - Forsberg, Bastiansen, Dahlström - Röymark, Stene, Roest - Trettenes. Trenér: Roy Johansen.

1. Rusko 5 4 0 0 1 25:11 12
2. Finsko 5 4 0 0 1 16:5 12
3. USA 5 4 0 0 1 14:9 12
4. Bělorusko 5 3 0 1 1 15:14 10
5. Slovensko 5 1 2 0 2 11:11 7
6. Norsko 6 2 0 0 4 10:20 6