17. 5. 2016 21:34
Ruský tým přejel Švédy 4:1 a vybojoval druhé místo ve skupině A.
Radost ruských hokejistů.
Radost ruských hokejistů. | Foto: Reuters

Moskva - Rusové vybojovali druhé místo v základní skupině domácího světového šampionátu. Sborná v závěrečném utkání skupiny A jednoznačným způsobem přehrála Švédsko 4:1 a ve čtvrtfinále se utká s Německem. Naopak Švédové budou muset o semifinále bojovat proti Kanadě.

Rusko podlehlo na úvod turnaje české reprezentaci, všechny další duely ale vyhrálo. Za šestým tříbodovým ziskem v řadě vykročili svěřenci trenéra Znaroka v 15. minutě, kdy otevřel skóre Dadonov. Sborná byla střelecky aktivnější a svoji snahu přetavila ještě v první třetině v druhý gól.

Přestože si Markström připsal řadu dobrých zákroků, ve 22. minutě kapituloval potřetí, když jej překonal Dacjuk. Kapitán Ruska se v polovině zápasu podílel i na brance Ljubimova a bylo rozhodnuto.

Hned v úvodu třetí třetiny sice v přesilovce snížil obránce Ekholm, který se prosadil hned ve svém premiérovém duelu na turnaji, žádné drama se ale nekonalo. Švédové měli oproti soupeři, který již zřejmě šetřil síly na play off, lehce navrch, další gól však vstřelit nedokázali.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

Rusko - Švédsko 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Dadonov (Panarin, Šipačov), 18. Panarin (Šipačov, Marčenko), 22. Dacjuk (Zajcev), 30. Ljubimov (Mozjakin, Dacjuk) - 42. Ekholm (Larsson, Wennberg). Rozhodčí: Kubuš (SR), Rantala (Fin.) - Chartrand-Piche (Kan.), McIntyre (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.181.

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Orlov - Širokov, Kuzněcov, Ovečkin - Mozjakin, Dacjuk, Sannikov - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, Ekholm, Fransson, E. Gustafsson II, Fantenberg, Lindholm - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Burakovsky - Sundström, Ritola, Klasen - Norman, Sjögren, Lundberg. Trenér: Pär Marts.

Lotyšsko - Norsko 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Indrašis (Galvinš) - 17. K. Olimb (Rosseli Olsen), 21. Holös (Martinsen, Zuccarello), 21. Johannesen. Rozhodčí: Gebei (Maď.), Mayer (USA) - Lederer (ČR), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 3:8, navíc Rosseli Olsen (Nor.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6037.

Lotyšsko: Merzlikins (21. Masalskis) - Sotnieks, Galvinš, Cibulskis, Jerofejevs, M. Širokovs, Freibergs, Siksna - Daugavinš, Džerinš, Bukarts - Keninš, Girgensons, A. Širokovs - Abols, Indrašis, Meija - Pavlovs, Bičevskis, Skvorcovs - E. Kulda. Trenér: Leonids Beresnevs.

Norsko: Söberg - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödegaard - Zuccarello, Haga, Martinsen - M. Olimb, K. A. Olimb, Rosseli Olsen - Ask, K. Forsberg, Röymark - Trettenes, Stene, Roest - Dahlström. Trenér: Roy Johansen