Šampionát bez fanfár. Paříž není baštou hokeje. Velká média o MS nepíší, běžné Francouze nezajímá

Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 5. 2017 6:20
Český tým si dnes poprvé zatrénuje v dějišti MS, ve Francii se šampionát koná poprvé po 66 letech. Natěšená na příjezd hokejových hvězd z celého světa ale Paříž rozhodně není. Desetimilionovou metropoli tenhle sport nezajímá. O vrcholné akci sezony proto dosud nepíší ani velká francouzská média. Že se tady bude hrát za pár dnů špičkový hokej, nepoznáte ani v ulicích kolem stadionu.
Francouzská reprezentace poslední senzaci na MS předvedla před čtyřmi lety. Letos by postup do čtvrtfinále potřebovala zopakovat. Mimo jiné hlavně proto, aby i Paříž poznala, že je hokej fajn sport.
Francouzská reprezentace poslední senzaci na MS předvedla před čtyřmi lety. Letos by postup do čtvrtfinále potřebovala zopakovat. Mimo jiné hlavně proto, aby i Paříž poznala, že je hokej fajn sport. | Foto: Reuters

Paříž (od našeho zpravodaje) - Na webových stránkách největších zpravodajských serverů ve Francii byste mohli kolečkem myši rolovat dolů donekonečna. A stejně byste se o hokejovém mistrovství světa nedočetli vůbec nic. Francouze tahle akce nezajímá.

Alespoň to mohli zjistit ve středu večer po příletu do Paříže i čeští hokejisté, kteří si dnes v AccorHotels areně na břehu řeky Seiny poprvé zatrénují. A spolu s nimi i zatím poslední posily z NHL - útočník Montrealu Tomáš Plekanec a fantom Bostonu David Pastrňák.

Zatímco druhá část turnaje v Kolíně hlásí na většinu velkých zápasů vyprodáno a Německo pomalu začíná žít hokejovou horečkou jako naposledy před sedmi lety, devět z deseti Pařížanů (a možná i víc) podle všeho netuší, že se takhle velká akce v jejich městě vůbec koná.

Po turnajích ve vyblázněné Moskvě, Praze či Minsku se letos bude rvát reprezentace o medaili podle všeho v mnohem komornějších kulisách. Ve městě, které kvůli hokeji své tempo nezastaví.

Až zítra večer Češi rozehrají turnaj super šlágrem dvou favoritů s Kanadou, hlediště stadionu pro 14 500 diváků podle všeho zdaleka nebude zaplněné. Jiné, podstatně méně atraktivní zápasy se budou hrát před pustými tribunami. To je při pohledu na předprodej lístků už teď víceméně jasné.

Šampionát letos pořádá hokejově stále ještě zaostalá země ve městě, které toho o nejrychlejší kolektivní hře moc neví. A první dojmy z místa dávají tušit, že na atmosféře to bude znát.

"Francie není hokejová země, je to vyloženě minoritní sport ve velkých médiích na pokraji zájmu. Samozřejmě se v zemi najdou místa, hlavně v Alpských oblastech, kde je hokej sportem číslo jedna. Paříž ale baštou hokeje rozhodně není, ani tam nehraje žádný klub na vrcholové úrovni. Sám jsem zvědavý, jak bude mistrovství světa vypadat," říká Jan Procházka, bývalý videotrenér české reprezentace.

Proč se tedy nehrálo v horách? Protože tam Francouzi nemají žádnou arénu schopnou akci podobného formátu pokrýt.

Jeden z asistentů Aloise Hadamczika, který byl třeba u poslední bronzové medaile v Helsinkách, moc dobře ví, o čem mluví. Ve Francii poslední dva roky trénoval. A proto se mohl na vlastní kůži přesvědčit, že většina Francouzů ani pořádně nezná pravidla pro ně velmi exotického sportu.

144 stadionů, 4 hráči v NHL. Žádný klub v Paříži

Namístě je tedy doplnit několik údajů o francouzském a (ne)pařížském hokeji, jehož směrem se v příštích dvou týdnech budou upírat zraky natěšených českých fanoušků u televizních obrazovek:

Francie, možná překvapivě, deset let za sebou nespadla z elitní skupiny a prožívá vůbec nejúspěšnější éru ve své hokejové historii. Tu korunoval úspěch na šampionátu v Helsinkách 2013, kde Les Bleus šokovali zázračným vítězstvím v základní skupině. Symbolicky v Den vítězství - největšího ruského státního svátku - porazili sbornou 2:1 a postarali se o jednu z největších senzací v historii MS. Do čtvrtfinále ale postoupili až o rok později v Minsku.

Z českého pohledu bývají zápasy s Francií zpravidla velice jednoznačnou záležitostí, až na jednu poměrně nedávnou výjimku. Na MS 2014 v Minsku Češi porazili Francii 5:4 až v prodloužení. Jediná prohra s tímto hokejovým trpaslíkem se datuje do roku 1996.

Zájem o hokej ve Francii se soustřeďuje především do horských oblastí podél východních hranic se Švýcarskem a Itálií. Například v Paříži, kde se mistrovství světa koná, neexistuje ani jeden profesionální klub hrající elitní francouzské soutěže. Jinými slovy: tady hokej nezajímá vůbec nikoho.

Že je hokej v zemi na pokraji zájmu, potvrzuje i letmý náhled do francouzských médií. Největší francouzský sportovní deník L'Équipe pro lední hokej dokonce nemá vytvořenou ani samostatnou rubriku. O šampionátu, který v Paříži o víkendu vypukne, napsal od pondělí do středy večer jeden jediný článek.

Ve Francii je postaveno 144 hokejových stadionů, to je pouze o dvacet méně než v Česku. Parametry pro to, hostit mistrovství světa, má ale pouze AccorHotels arena v Paříži. Ta má kapacitu 14 500 míst a byla postavena k úplně jiným účelům.

Navzdory tomu všemu letos čtyři Francouzi naskočili do NHL. Tři z nich - Yohan Auvitu (New Jersey), Pierre-Edouard Bellemare (Philadelphia) a Antoine Roussel (Dallas) - budou zemi reprezentovat i na letošním šampionátu.

Srovnání francouzského a českého hokeje podle údajů Mezinárodní hokejové federace IIHF:

Francie Česko
Počet registrovaných hokejistů 21 451 109 103
Počet rozhodčích 113 4 901
Počet ledových ploch 144 169
Průměrná návštěvnost na zápasy nejvyšší ligové soutěže 1 886 5 178

Jak se propagoval hokej? Hrál se na Eiffelovce

"Francouzská hokejová federace dávala obrovský důraz na přípravy. Vyvinuli tomu veškeré úsilí a berou turnaj velice vážně. V posledních dvou třech letech se ve Francii úroveň hokeje zvedá, má obrovský a dosud nevyužitý potenciál. A to nejen tím, jak je ta země veliká, ale i vzhledem k tomu, kolik mají stadionů. Pro francouzský hokej je tohle mistrovství světa velice důležité," míní Procházka.

Mistrovství světa se Francouzi mimo jiné snažili propagovat tak, že loni na vrcholu Eiffelové věže v centru Paříže postavili mini ledovou plochu, kde si mohly hokej vyzkoušet třeba děti. Kdo ale nyní vyrazí z letiště do města a v něm se bude pohybovat třeba hromadnou dopravou, o akci se nemá šanci dozvědět. Paříž zkrátka turnajem nežije, lidé jím žít nejspíš vůbec nechtějí.

Když v roce 2013 skončil turnaj ve Stockholmu, Švédy zavalila kvůli ostudnému nezájmu tamních fanoušků kritika celého hokejového světa. Zklamaný byl i šéf Mezinárodní hokejové federace IIHF René Fasel. Několikrát prohlásil, že už nikdy nechce vidět šampionát před tak prázdnými tribunami. A že pro něj byla tahle volba pořadatelství velkým ponaučením.

Uběhly čtyři roky, během nich i dvě fantastické akce v Minsku a Praze, které svou návštěvností posouvaly historické rekordy, a komorní atmosféra hrozí letos znovu. Desetimilionová Paříž je možná multikulturní aglomerací, jenže, jak už bylo řečeno, lední hokej je nejspíš tím úplně posledním, co by zdejší obyvatele zajímalo.

Pořadatelé šampionátu předpokládali, že na stadiony v Německu i Paříži dohromady zavítá 500 až 600 tisíc diváků. Právě pařížská část turnaje ale může jejich plány výrazně zkomplikovat, a to i s ohledem na nečekanou politickou situaci v zemi.

Bouřlivý šampionát? Bez dobrých výsledků Francie ne

Zahraniční turisty, kteří se měli z velké části na návštěvnosti podílet, může odradit třeba hrozba teroristických útoků, kvůli které pořadatelé zrušili fanouškovské vesnice u arény, tedy prakticky jediné místo, na kterém mohla Paříž žít hokejem.

V průběhu šampionátu, už tuto neděli, navíc ve Francii proběhne druhé kolo prezidentských voleb, které již nyní v zemi jitří napětí. Nepokoje v ulicích Paříže vypukly už minulý týden po vyhlášení výsledků prvního kola. Je tak velkou otázkou, kolik fanoušků nakonec na turnaj dorazí.

"Myslím si, že z pohledu francouzských fanoušků to moc bouřlivé mistrovství nebude. Jsou emotivní, takže bude strašně záležet, jak Francie zahájí turnaj. Na začátku se o to možná budou zajímat, hokej v Paříži je pro ně něco nového, třeba se na něj budou chtít jít podívat. Když Francouzi chytnou začátek, udělají dobré výsledky, může zájem o hokej explodovat a výrazně narůst. Ale jestli se budou držet tam, kde je jejich reálná kvalita, brzy opadne," říká Procházka.

O titul hokejových mistrů světa se bude ve Francii hrát poprvé od roku 1968, kdy se uděloval zároveň s olympijskými medailemi v Grenoblu. Samotná Paříž hostila MS naposledy před 66 lety.

 

Právě se děje

Další zprávy