reklama

Šampionát se blíží a v NHL moc možností není. Kdo přijede?

Martin Hanzal reprezentuje rád, jenže na domácí mistrovství světa nepřijede. Vyřadilo ho zranění. Martin Hanzal reprezentuje rád, jenže na domácí mistrovství světa nepřijede. Vyřadilo ho zranění. autor: Reuters
Vladimír Růžička začíná skládat tým pro mistrovství světa v Praze. Po zranění Martina Hanzala přišel o silného centra a klíčovým bekům zase hrozí výměna do lepších týmu. Kdo vůbec může přijet z NHL?

Analýza - Vladimír Růžička už píše na papír první jména a dává dohromady tým, který bude v květnu v Praze bojovat o medaili na mistrovství světa. Brzy bude volat Ameriku a vytáčet čísla opor, se kterými jistě počítá. Nejdůležitější období pro skládání nominace začíná, pro Růžičku bude také nejtěžší.

Do začátku šampionátu zbývají dva měsíce a pár dnů a všechny české zápasy jsou už teď beznadějně vyprodány. Očekávání jsou obrovská, jenže výběr hráčů, kteří se je pokusí naplnit, se rok od roku zužuje. Jinými slovy: Vladimír Růžička má v porovnání s minulostí k dispozici podstatně méně opravdu špičkových hokejistů.

Že opravdu není z čeho brát, už trenér naznačil v tomto rozhovoru (čtěte ZDE). A nominací Martina Ručinského na poslední dvojzápas s Rusy to jen potvrdil.

Hokejová legenda, které bude během mistrovství světa už 44 let, je živým důkazem toho, že trenéři musejí před domácím vrcholem sahat do těch nejposlednějších možných rezerv. Jinak to ale nepůjde.

Ručinský. Zkušený veterán patří bohužel k nejlepším

Ručinský s největší pravděpodobností pojede i na šampionát. Nebude v týmu jen kvůli zkušenostem. Ale taky proto, že navzdory jeho věku nikoho lepšího trenéři k dispozici nemají. Taková je smutná realita.

Už příští pondělí proto nad jmény letošních reprezentantů zasedne celý realizační tým. A hned ve středu 25. února do zámoří odletí asistent trenéra Jaroslav Špaček oslovit první navržené hokejisty v zámoří. Po něm se do Ameriky vydá na poslední pohovory ještě Slavomír Lener.

S blížícím se začátkem šampionátu se ale okruh hvězd zužuje i tam. V tuto chvíli je téměř jisté, že hlavní kostru týmu vytvoří hráči z Evropy a posil z NHL bude patrně jen několik. Kolik to bude, zřejmě určí až první kolo Stanley Cupu.

Proč? Češi v NHL stárnou a je jich rok od roku stále méně. A letos, jako naschvál, navíc ti nejlepší z nich působí v týmech, které mají před Stanley Cupem vysoké ambice. V době, kdy se bude v Praze hrát o vysněný kov, bude hodně z nich zaneprázdněno boji v play off. A to navíc další české hvězdy ještě mohou postupně odpadat.

Hanzal se zranil, dalším "hrozí" výměna

První špatná zpráva přilétla v pátek. Útočník Martin Hanzal přijde kvůli operaci zad o zbytek sezony, a tedy i o šampionát. Oporám defenzívy Marku Židlickému i Zbyňku Michálkovi zase reálně hrozí výměna do jiného týmu s ambicemi na pohár, stejně jako české legendě Jaromíru Jágrovi.

Pro reprezentaci proto bude kromě prvního kola Stanley Cupu naprosto klíčové také datum 2. března. To se v zámoří uzavřou přestupy a Růžička bude vědět, jak (ne)dobře na tom je.

V tuto chvíli může zatím počítat se superstar Jakubem Voráčkem. Ten se od začátku sezony pere o čelo kanadského bodování celé soutěže, ale jeho Philadelphia navzdory tomu na play off stále ztrácí. Bohužel je Voráček jeden z mála elitních Čechů, kteří jsou před turnajem v Praze zaprvé ve formě a zadruhé v pozici, kdy jim nic nebude bránit přijet.

I když se situace z českého pohledu moc dobře nejeví, trenér vypadá v klidu a byl i poté, co zámoří informovalo o zranění Hanzala. Češi přitom moc centrů, jako je on, nemají. Obr Hanzal se nebojí postavit před bránu, je obrovsky silný na buly a navíc je ochoten hrát i na méně důležitých postech týmu. To už několikrát ukázal. Jeho zranění je velká škoda.

"Nedá se nic dělat. Ještě nevím, jak vážné jeho zranění je, ale že by mi to komplikovalo plány? To vám neřeknu. Hokej je tvrdá hra a zranění k němu patří, nic víc k tomu nemám co říct. Prostě budeme hrát s těmi, které budeme mít k dispozici," snažil se trenér zůstávat nad věcí.

Salák v bráně. Kdo mu bude krýt záda?

Otázkou je, jestli nejsou namístě kvůli velkým ambicím spíše obavy. Jak totiž následující analýza potenciálních posil z NHL napovídá, možností není moc. Trenér prý bude nominaci úzkostlivě tajit až do jejího zveřejnění, už teď se dá ale několik postů v týmu s určitostí rozklíčovat. Tak se na ně pojďme podívat.

Gólmani: Klíčová pozice, na které stojí a padá úspěch týmu. Adeptů je několik, ale aspirant na roli týmové jedničky je teď zřejmě jediný. A je z Evropy. Alexander Salák. Teď je otázkou, kdo jej doplní.

Ve hře je další duo z Evropy Jakub Kovář a Pavel Francouz, ale také posily z NHL. Ty jsou však jen v rovině teorie. Ondřej Pavelec patrně bude hrát s Winnipegem stejně jako Petr Mrázek s Detroitem o Stanley Cup, Michal Neuvirth zase bude pro šampionát volný, jenže v Buffalu moc nechytá a navíc mu končí v NHL smlouva. I to může jeho účast v Praze negativně ovlivnit.

Strach o elitní beky. Nemá je kdo nahradit

Obrana: Řada, ve které Čechy tlačí bota nejvíc, a možná bude ještě hůř. Dva elitní beci Marek Židlický a Zbyněk Michálek jsou v týmech mimo boj o play off, jenže se v NHL hlasitě mluví o jejich výměně. New Jersey před koncem smlouvy zřejmě bude chtít za Židlického něco získat, stejně jako Arizona za Michálka. V jeho případě už se také otevřeně psalo o zájmu Tampy Bay.

Pokud o oba klíčové zadáky Češi výměnami do silných týmů přijdou, bude to pro defenzivu pohroma. 2. březen je proto z jejich pohledu pro Růžičku naprosto klíčový termín.

Kdo ještě může přijet místo nich? Volný bude z obránců jen Roman Polák. Michal Rozsíval působí v silném Chicagu, a až vypadne ze Stanley Cupu, bude jednat o nové smlouvě. Jan Hejda už ukončil reprezentační kariéru (ledaže by jej Růžička ještě k návratu přemluvil), Michal Jordán zase v Carolině vůbec nehraje. A Kindla, který byl loni v Minsku, mohou brzdit stejně jako Andreje Šustra klubové povinnosti v play off.

Útok: Otázka klíčového útočníka je vyřešena. Bude jím snad hvězda NHL Jakub Voráček, aspirant na vítězství v kanadském bodování soutěže. Téměř jisté je, že nepřijede Jaromír Jágr. Nejenže ukončil reprezentační kariéru, v zámoří mají experti jeho výměnu z New Jersey za hotovou věc.

Voráček přijet může. Další hvězdy z útoku ne

O tom, že se útok nebude skládat kolem Jaromíra Jágra, svědčí i plány zabudovat do kádru zkušenosti Martina Ručinského. To je možná dobře. Od Jágra se i navzdory tomu, že mu o víkendu bylo 43 let, stále očekávají góly a nahrávky, očekává se prostě, že bude nejlepší. Je středem pozornosti a tým se mu musí naprosto ve všem podřídit. I poslední šampionát ukázal, že to poslední léta spíše nefunguje.

Martin Ručinský nic z toho potřebovat nebude. Jeho zkušenosti se budou hodit, ale góly bude místo něj muset obstarávat Voráček a spol., což legenda Litvínova jistě ráda přijme.

Růžička má po zranění Hanzala dva jasné centry, kterým nejvíce věří. Jsou to Vladimír Sobotka a Jiří Novotný, jistou účast by měl mít i jeden z nejlepších hokejistů KHL Jan Kovář a Roman Červenka, který se přitom letos trápí. Až po nich jsou na řadě možné posily z NHL, jenže i tam nejlepší čeští útočníci působí v týmech, které se připravují na play off a chtějí v něm úspěch.

V tuto chvíli to vypadá, že k dispozici nebude Jiří Hudler, David Krejčí, Tomáš Hertl, Ondřej Palát, Radim Vrbata, ani Michael Frolík. A lepší útočníky z Čech momentálně v zámoří nenajdete, pokud tedy berete v potaz jejich letošní formu. 

K dispozici by mohl být Patrik Eliáš a Martin Havlát (jenže s těmi Růžička od počátku spíše nepočítal), Aleš Hemský, Milan Michálek, Martin Erat, Jiří Tlustý či Tomáš Fleischmann zase letos zůstávají ve svých klubech daleko za očekáváním. Posledním třem navíc vyprší stejně jako Havlátovi v létě kontrakt.

Možná i proto Růžička veřejně prohlásil, že oslovení hokejisté z NHL nemají v týmu místo jisté. A budou se o něj muset rvát v přípravě. 

Základní část NHL končí v polovině dubna a kromě hráčů, kterým v tu dobu skončí sezona, mohou šampionát stihnout ještě borci, kteří neprojdou sítem prvního kola Stanley Cupu. Ale ani tady trenéři nemají žádnou jistotu, třeba nebude Čech volný ani jeden.

reklama