reklama

Ruský superútok nadchl NHL. Šipačov odmítl kvůli Vegas balík, Jágrův exkouč chce i Dadonova

Vadim Šipačov Vadim Šipačov autor: ČTK
Ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa narazí čeští hokejisté na Rusko, velkého favorita, který má plno útočných zbraní. Nebezpečí nehrozí jen od hvězdy NHL Nikity Kučerova. Možná ještě větší hrozbu představuje petrohradské komando, které v Evropě nemá konkurenci.

Praha - Střílet z každé pozice. Clonit brankáři. Dorážet. Poučky, jak v současném hokeji nejefektivněji útočit, jistě mají něco do sebe. Pořád ale existují hráči, kteří mohou trendy ignorovat, protože dokážou dovést puk takzvaně "do kuchyně". Zářným příkladem je lajna Jevgenij Dadonov - Vadim Šipačov - Nikita Gusev (případně Artěmij Panarin).

Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Švédsko slaví senzační zlato, Kanada bere stříbro, Rusové bronz. Projděte si program hokejového MS Prohlédněte zde

Když vyjedou na led, jako by vzdávali hold slavnému sovětskému komandu Krutov- Larionov- Makarov.

Je jedno, kde zrovna hrají. Strhující kousky předvádí jak na mistrovství světa, tak v Petrohradu, kde letos dohromady nastřádali neuvěřitelných 213 bodů. Dalších 61 přidali ve vyřazovacích bojích, čímž zásadně přispěli k zisku Gagarinova poháru.

V Kontinentální lize dominují natolik, že permanentně přitahují pozornost klubů zámořské NHL. Je dost možné, že po létě zůstane v Rusku jen Gusev.

Šipačov odmítl 20 milionů

Odchod už oznámil 30letý centr Šipačov, jenž podepsal dvouletý kontrakt s Vegas Golden Knights a bude brát 4,5 milionu dolarů ročně.

Odejít mohl i loni, ale nabídky Montrealu nebo Floridy odmítl. Nikam se nehrnul i proto, že od pohádkově bohatého Petrohradu dostal přidáno. Tentokrát ho nepřesvědčilo ani 20 milionů dolarů za čtyři roky služeb. Chtěl zkrátka okusit nejlepší soutěž planety, než bude příliš pozdě.

"Vyrostl v úžasného hráče," chválil Rusa George McPhee, generální manažer Golden Knights. "Myslím, že si tady zvykne rychle. Dřív sem přicházeli Larionov nebo Fetisov, kterým to trochu trvalo, ale pokud jde o poslední roky, hráči jako Panarin, Radulov a Zajcev podávali velmi dobré výkony hned. Jestli Vadim předvede něco podobného, budeme hodně rádi."

Ligový nováček z Las Vegas má zatím jen management, hokejisty teprve shání. Některé uloví při rozšiřovacím draftu, jiné na trhu.

Tohle v Petrohradu dokáže Šipačovova lajna s Dadonovem a Gusevem. YouTube

Ruský Crosby

I tak je jasné, že Šipačov má dost talentu, aby plnil roli prvního centra. "Jde pravděpodobně o nejlepšího tvůrce hry mimo NHL," napsal o něm oficiální web zámořské soutěže.

"Je to ruský Crosby," popsal Šipačova během loňského mistrovství Jevgenij Kuzněcov. Narážel hlavně na číslo 87, jež nosí oba hráči, přesto nejde o neuctivé srovnání. Centr sborné sice není tak všestranný, ale stejně jako opěvovaný Kanaďan brilantně čte hru, skvěle bruslí a rozdává fantastické přihrávky.

Budíček, hoši, už se hraje! Češi nezvládají začátky zápasů. A nevědí proč Budíček, hoši, už se hraje! Češi nezvládají začátky zápasů. A nevědí proč Čtěte zde

Z deseti zápasů minulého světového šampionátu vydoloval 18 bodů (6+12), teď je po sedmi kláních na čísle 12 (2+10). I díky spolupráci s Dadonovem a Gusevem, jenž v půlce skupinové fáze nahradil Panarina, dřívějšího člena petrohradského komanda.

Zatímco 24letý Gusev ještě nehodlá odcházet do NHL, kde na něj drží práva Tampa, o čtyři roky starší Dadonov má jiný názor. Podle ruských zdrojů jedná s několika kluby, mezi nimiž je i Vegas. Bude vedle Šipačova válet i za oceánem?

Gerard Gallant, kouč Golden Knights, který naposledy vedl Floridu s Jaromírem Jágrem, by byl rád. Agentuře R-Sport řekl: "Samozřejmě by bylo skvělé podepsat Dadonova, ale vím, že ho chce hodně klubů, takže uvidíme."

reklama