Poslední slovenská naděje zhasla. Američané porazili Němce a mají jisté čtvrtfinále

Aktualizováno 19. 5. 2019 22:42
Hokejisté Spojených států amerických porazili ve svém šestém zápase na mistrovství světa v Košicích Německo 3:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Dnešní výsledek zároveň znamenal konec postupových šancí pro domácí Slovensko. Američané o páté výhře v řadě rozhodli dvěma góly vstřelenými ve třetí třetině. V druhém utkání skupiny A potvrdili Finové roli favorita a porazili Francii 3:0.
James van Riemsdyk slaví gól v zápase USA - Německo na MS 2019.
James van Riemsdyk slaví gól v zápase USA - Německo na MS 2019. | Foto: Reuters

"Splnili jsme první cíl na šampionátu. Byl to pro nás velký zápas a zajímavá konfrontace. Němci hráli velmi dobře, zachytal jim brankář a měli podporu diváků," řekl Dylan Larkin, který se na výhře podílel vítězným gólem. "Před zápasem s Dánskem jsme věděli, že potřebujeme k postupu dvě vítězství, a jsme rádi, že jsme jich dosáhli ještě před závěrečným zápasem s Kanadou," dodal útočník Detroitu.

Němci v sobotu utrpěli debakl s Kanadou, dnes ale odehráli mnohem lepší utkání. Ve 12. minutě se dostali do vedení, když otevřel skóre Tiffels. Američané byli mírně střelecky aktivnější a o necelé dvě minuty později se jim podařilo vyrovnat, když Van Riemsdyk chytře tečoval Kellerovo nahození od modré čáry.

V 25. minutě byl blízko vedoucímu gólu Eichel, brankář Niederberger ale jeho samostatný nájezd zlikvidoval. Šance ale měli také Němci, které ve Steel areně mocně podporovali slovenští fanoušci. Plachtova střela ale skončila jen na tyčce.

"Podali jsme nejlepší výkon na turnaji. Hráli jsme kompaktně jako celek a ukázali jsme, že můžeme konkurovat nejlepším týmům," řekl německý obránce Korbinian Holzer. "Poučili jsme se ze soboty," doplnil jej kapitán Moritz Müller.

Klíčový moment přišel v 50. minutě, kdy se Van Riemsdyk změnil v nahrávače a krásnou přihrávkou našel najíždějícího Larkina, jenž posunul tým USA do vedení. Výhru favorita podtrhl gólem v přesilové hře Eichel.

Finové si poradili i s Francií

Do čela skupiny A se v neděli vyhoupli Finové, kteří přehráli Francii 3:0. Francie je se ziskem jednoho bodu sedmá a v pondělí ji čeká souboj s Velkou Británií o udržení mezi elitou. Finové podruhé za sebou neinkasovali, čisté konto si tentokrát připsal Kevin Lankinen.

Finové zároveň získali jistotu, že neskončí horší než druzí a čtvrtfinále budou hrát v Košicích. "Což je fajn. Soupeř bude muset sedět pět hodin ve vlaku z Bratislavy a cestovat, zatímco my můžeme v klidu odpočívat. Samozřejmě to nevyřeší zápas, ale je to malá výhoda a my ji rádi přijmeme," řekl trenér Jukka Jalonen.

Favorizovaní Seveřané měli v první třetině výraznou převahu, z 20 střel však dokázali brankáře Hardyho překonat jen jednou. Skóre otevřel v 10. minutě Kiviranta, který pět sekund po skončení přesilové hry usměrnil za francouzského gólmana Lindbohmovu přihrávku.

Pesonen a Jokiharju poté trefili tyč, druhý gól Finové přidali až ve druhé části, kdy se prosadil Mikkola. V oslabení mohl snížit Di Dio Balsamo, Lankinen si ale s jeho zakončením poradil.

"Je to má první nula na mistrovství i v sezoně, takže jsem za ni rád. Ukazuje to ale hlavně, že jsme dobře bránili," řekl Lankinen, který si připsal celkem 21 úspěšných zákroků.

Finové nakonec bez větších problémů dovedli utkání do vítězného konce. Francouzi sice lehce zvýšili produkci střel, velké šance si však nedokázali vytvořit ani v početní výhodě. O závěrečnou branku duelu se nakonec postaral Sallinen, jenž překonal Hardyho vydařenou bekhendovou střelou z prostoru mezi kruhy.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Německo - USA 1:2 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Tiffels (Draisaitl) - 14. J. van Riemsdyk (Keller, Martinez), 51. D. Larkin (J. van Riemsdyk, Martinez), 57. Eichel (P. Kane, Suter). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Staňo (SR) - Sormunen (Fin.), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 6293.

Německo: Niederberger - M. Müller, Holzer, Seidenberg, Nowak, Reul, Schopper, J. Müller - Kahun, Draisaitl, Tiffels - Mauer, Hager, Ehliz - Eisenschmid, Michaelis, Plachta - Loibl, Noebels, Bergmann. Trenér: Toni Söderholm.

USA: Schneider - R. Suter, Martinez, Hanifin, Skjei, Fox, Q. Hughes - P. Kane, White, DeBrincat - Keller, D. Larkin, J. van Riemsdyk - Kreider, Eichel, J. Hughes - D. Ryan, Glendening, Vatrano - Kunin. Trenér: Jeff Blashill.

Francie - Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Kiviranta (P. Lindbohm, Tyrväinen), 22. Mikkola (Pesonen, Kaski), 53. Sallinen (Savinainen, Kuusela). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Schukies (Něm.) - Dalton (Brit.), Šišlo (Rus.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 4682.

Francie: Hardy - Hecquefeuille, Dame-Malka, Chakiachvili, Thiry, Janil, Manavian, Crinon - Rech, Guttig, Texier - Fleury, Claireaux, T. Bozon - Bertrand, Valier, Treille - Berthon, Ritz, Perret - di Dio Balsamo. Trenér: Philippe Bozon.

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Ojamäki - Pesonen, Manninen, Kakko - Savinainen, Sallinen, Kuusela - Kiviranta, Tyrväinen, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.