Švýcaři znovu ztratili, Dány porazili až v prodloužení

Aktualizováno 10. 5. 2016 21:37
Hokejisté Švýcarska se ani na třetí pokus nedočkali na MS plného bodového zisku. Dány sice porazili 3:2, ale stalo se tak až gólem v prodloužení.
Švýcarská radost z první výhry na tomto šampionátu byla velká..
Švýcarská radost z první výhry na tomto šampionátu byla velká.. | Foto: Reuters

Moskva - Hokejisté Švýcarska se ani na třetí pokus nedočkali na MS ve skupině A plného bodového zisku. Dány sice porazili  3:2, ale stalo se tak až gólem v prodloužení. Hráči Norska porazili Kazachstán 4:2 a po prvním tříbodovém zisku na mistrovství světa se posunuli na čtvrté místo základní skupiny A.

Duel Švýcarů s Dánskem rozhodl v čase 64:08 obránce Eric Blum. Dánové přitom po dvou gólech v přesilových hrách vedli ještě v polovině třetí třetiny 2:0.

"Je dobře, že jsme to nevzdali, ale musíme začínat lépe. Nemůže takhle pořád dotahovat," řekl útočník Nino Niederreitter, který se na obratu podílel gólem a asistencí.

Švýcaři stříleli, soupeř dával góly

Švýcaři předešlé dva zápasy na turnaji prohráli po nájezdech nebo v prodloužení a věděli tak, že ke zvýšení šance na postup do čtvrtfinále potřebují vyhrát.

Odpovídala tomu i střelecká aktivita v první třetině, v níž si dánský gólman Dahm připsal 16 zákroků. Překonat jej ale Švýcaři nedokázali. Naopak sami hned dvakrát v oslabení inkasovali. V 8. minutě otevřel skóre Storm; 66 sekund před koncem úvodní dvacetiminutovky jej napodobil Ehlers, jenž překonal Berru podruhé.

Častá vyloučení komplikovala švýcarským hráčům hru i nadále, ve druhé části hráli 48 sekund jen ve třech. Dánové však zejména díky jistému Berrovi třetí branku nedali. Hodně blízko byl Eller, trefil však jen tyč.

Nory oslabilo zranění Jensena

Ve 44. minutě Dánové ztratili svého elitního beka Jespera B. Jensena, který zůstal po souboji s Ambühlem u mantinelu ležet na ledě a musel být odvezen na nosítkách. Poté ztratili i vítězství.

Zranění Jespera J. Jensena:

O čtyři minuty později se snažili snížit Niederretier s Moserem, Dahm však závar před svoji brankou vyřešil. Deset minut před koncem zápasu již dánského gólmana překonal Weber a zdramatizoval zápas. A stejně jako v předchozích duelech na turnaji dokázali Švýcaři manko smazat a vyrovnat, v 59. minutě se o to zasloužil Niederreiter. V prodloužení obrat dokonal Blum.

Outsideři myslí na play off

Čtvrteční soupeř české reprezentace z Norska měl výraznou střeleckou převahu, o výhře však definitivně rozhodl až při závěrečné power play soupeře. Kazachům k úspěchu nepomohly ani dvě využité přesilové hry.

Souboj dvou týmů, které byly ve vyrovnané moskevské skupině stále ve hře o postup do čtvrtfinále, začal lépe pro Nory. Ve 4. minutě otevřel skóre krátce po skončení přesilové hry Johannesen. Vzápětí mohl přidat další gól Bastiansen, Kolesnikova v kazašské brance ale nepřekonal. I díky tomu mohl v 7. minutě, čtyři sekundy před koncem přesilovky, vyrovnat Dawes.

Oba celky následně nevyužily řady početních výhod, skóre se změnilo až ve 34. minutě, kdy se prosadil Ken Andre Olimb. Kazachstán ale následně potvrdil, že je zatím nejúspěšnějším týmem na MS ve využívání přesilových her. O vyrovnání se postarala další zámořská posila týmu kouče Nazarova Bochenski.

Norsko však dokázalo ještě ve druhé třetině odpovědět, vedení na stranu Seveřanů vrátil druhý z bratrů Olimbů Mathis, který překonal Kolesnika po individuální akci. Gól útočníka Düsseldorfu se ukázal jako klíčový, Kazachstán totiž už vyrovnat nedokázal a navíc při závěrečném risku bez brankáře inkasoval počtvrté.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Moskva):

Švýcarsko - Dánsko 3:2 v prodl. (0:2, 0:0, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 50. Weber (Moser, Niederreiter), 58. Niederreiter (Moser, Diaz), 65. Blum (Ambühl) - 8. Storm (Nicholaus Jensen, Nielsen), 19. Ehlers (Eller, J. Hansen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin - Otmachov (oba Rus.), Chartrand-Piche (Kan.). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 5962.

Švýcarsko: Berra (40:07-40:29 Mayer) - Du Bois, Geering, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger - Ambühl, Hollenstein, Walser - Hofmann, Niederreiter, Moser - Schappi, M. Wieser, Andrighetto - Martschini, Trachsler, D. Wieser - Walker. Trenér: Patrick Fischer.

Dánsko: Dahm - J. Jensen, Nicholas Jensen, Boedker, Lassen, Nielsen, O. Lauridsen - Ehlers, J. Hansen, Eller - Storm, Nicklas Jensen, Madsen - Bjorkstrand, Christensen, Green - Starkov, Poulsen, Bau Hansen. Trenér: Jan Karlsson.

Kazachstán - Norsko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Dawes (Boyd, Semjonov), 36. Bochenski (Savčenko, Dawes) - 4. Johannesen (Forsberg), 34. K. Olimb (Nörstrebö, Rosseli Olsen), 39. M. Olimb (K. Olimb, Holös), 58. Zuccarello (Haugen). Rozhodčí: Mayer (USA), Öhlund - Pihlblad (oba Švéd.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. Diváci: 7384.

Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza - Dawes, Bochenski, Boyd - Starčenko, Rymarjev, Ivanov - Chuďakov, Krasnoslobodcev, Puškarjov - Panšin, Solarjov, Markelov. Trenér: Andrej Nazarov.

Norsko: Haugen - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödergaard - Bastiansen, Zuccarello, Martinsen - K. Olimb, M. Olimb, Rosseli Olsen - Röymark, Forsberg, Valkvae Olsen - Dahlström, Trettenes, Stene - Ask. Trenér: Roy Johansen.