Slováci po zmrtvýchvstání v poslední třetině vydřeli bod, Lotyšsko slavilo třetí výhru

Aktualizováno 9. 5. 2017 22:55
Slovenští hokejisté se Švýcaři prohrávali už 0:3, přesto se jely nájezdy. Lotyši vedou po třech odehraných zápasech tabulku skupiny A bez ztráty bodu.
Po dramatickém závěru zápasu měli víc důvodu k radosti Dánové.
Po dramatickém závěru zápasu měli víc důvodu k radosti Dánové. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - I když hokejisté Slovenska v zápase mistrovství světa prohrávali s týmem Dánska už 0:3, nakonec v základní skupině A v Kolíně nad Rýnem slavili aspŇ bod po porážce po nájezdech.

Po zisku dvou bodů na úvod s Italy a prohře s Lotyšskem dostaly Slovenské ambice na postup do play off další trhlinu.

Tým kouče Zdena Cígera měl třígólové manko od konce druhé části, přesto se vrátil do hry trefami Martina Gernáta, Mária Bližňáka a Michela Miklíka, jenž vyrovnal v 52. minutě. Prodloužení nerozhodlo a v nájezdech skóroval jako jediný Morten Green.

Lotyši udrželi stoprocentní bilanci i po svém třetím utkání  porazili Itálii těsně 2:1, když svou druhou úterní trefou rozhodl vyrovnaný zápas až v čase 58:41 Andris Džerinš. Italové mají nadále jen bod z duelu se Slováky.

Dvě třetiny plné zmaru

Tým kouče Zdena Cígera měl třígólové manko od konce druhé části, přesto se vrátil do hry trefami Martina Gernáta, Mária Bližňáka a Michela Miklíka, jenž vyrovnal v 52. minutě. Prodloužení nerozhodlo a v nájezdech skóroval jako jediný ve třetí sérii Morten Green, jenž měl v té době na kontě už dvě asistence.

Slováci nerozehráli duel o důležité body dobře. Hned zkraje nevyužili své šance Ehlers a na druhé straně Haščák. Pak ale následovala série tří oslabení slovenského výběru, proložená jedním prohřeškem Dánů, a posledního hříšníka Libora Hudáčka poslal předčasně zpět do hry Hardt.

Druhá třetina prohloubila slovenskou beznaděj. Russell přidal ve 25. minutě zblízka druhý gól po dokonalé přihrávce Bau Hansena. Julius Hudáček se pak sice vyznamenal proti Madsenovi, ale třetí trefu ve své síti tím jen o něco odložil. V čase 39:57 se po přečíslení dvou na jednoho zapsal snadno mezi střelce ranou do odkryté branky Poulsen.

Slováky spasilo kontroverzní rozhodnutí sudích

Slováci však jakoby během druhé přestávky zapomněli na předchozí dvě třetiny a s vervou se vydali za obratem. Už po 82 vteřinách je nabudil gólový nápřah Gernáta od modré čáry, jenž se trefil přesně pod Dahmovu lapačku. Na začátku 47. minuty navíc využil početní výhodu Bližňák.

Libor Hudáček pak sice v obrovské šanci nepřehodil lapačku ležícího Dahma, ale nedlouho poté Nicholas B. Jensen fauloval vysokou holí, dostal k menšímu trestu jeden navrch a Miklík se už po 14 vteřinách přesilovky skvěle trefil - 3:3.

"Je trochu zklamáním, že jsme promarnili vedení 3:0. Nejhorší ze všeho pro nás bylo, jak snadno jsme je ve třetí třetině nechali dát gól a pustili je tím zpátky do hry. Ale máme dva body, jsme zase zpátky v turnaji a můžeme se od toho odrazit," řekl dánský forvard Julian Jakobsen.

Ve druhé části trestu mohlo být opět vše jinak, neboť Mikuš chyboval na modré čáře, Jakobsen z úniku sice nepřekonal slovenského gólmana, ale vracející se Mikuš vleže dovezl puk za brankovou čáru. Naštěstí pro Slováky u toho vychýlil i branku a po konzultaci se sudím u videa nebyl gól uznán.

Rozhodnout mohl Madsen, ale zakončil přímo do klečícího Hudáčka. Ten pak vychytal i Poulsena. V prodloužení měli velké příležitosti Slováci, jenže Miklík nedal a Kudrna nedokázal zakončit po objetí do prázdné branky. V nájezdech po čtyřech neúspěšných hráčích proměnil svůj pokus Green a Dravecký rozezvučel jen brankovou konstrukci.

Vše podstatné před rozhodujícím okamžikem zápasu Lotyšsko - Itálie se vešlo do úvodních 12 minut a devíti vteřin. Ve čtvrté minutě získal ve středním pásmu kotouč Insam, následně na sebe vzal koncovku přečíslení dvou na jednoho a parádní ranou pod horní tyč překonal Merzlikinse.

V desáté minutě měl velkou příležitost k vyrovnání Roberts Bukarts. Útočník extraligového Zlína se dostal až před italského gólmana Andrease Bernarda, ale nedokázal ho překonat ani na dva pokusy.

Na konci 12. minuty fauloval Morini a Lotyšům stačilo k využití jediné početní výhody, kterou v utkání měli, pouze 21 vteřin. Galvinšovu střelu bez přípravy od modré čáry stihl těsně před brankovištěm sklepnout clonící Džerinš a usměrnil puk mezi betony Andrease Bernarda.

Jenže místo toho, aby favorizované Lotyše, kteří soupeře zjevně nebrali příliš vážně, vyrovnání nabudilo, začala pravá hokejová nuda. Před polovinou zápasu z ní vyčnívaly snad jen příležitosti, které měli v krátkém sledu za sebou Traversa a Scandella, ale Merzlikins je vychytal.

Když už zápas spěl k prodloužení, nabil Roberts Bukarts na kruh pro vhazování Džerinšovi a ten procedil kotouč za záda Andrease Bernarda. Italové okamžitě sáhli k power play, ale bez úspěchu.

"Jak jsme hráli ve třetí třetině, tak musíme hrát celý zápas. Proslov, jež jsme měli dnes před třetí třetinou, bude asi muset být před zápasem. Ale to, co jsme si řekli, asi není do médií. Ve třetí části jsme už měli krev v očích a konečně se i vrhali do střel. Tak to má vypadat," ocenil zlepšení svého týmu Július Hudáček pro server hokej.sk.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Itálie - Lotyšsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Insam (Traversa) - 13. Džerinš (Galvinš, Daugavinš), 59. Džerinš (Roberts Bukarts). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Wehrli (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 6332.

Itálie: Andreas Bernard - T. Larkin, Zanatta, Hofer, Helfer, Egger, Marchetti, Glira - Scandella, Morini, Frigo - Insam, Anton Bernard, Traversa - D. Kostner, Andergassen, S. Kostner - Gander, Goi, Lambacher. Trenér: Stephan Mair.

Lotyšsko: Merzlikins - Sotnieks, A. Kulda, Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinskis - Daugavinš, Džerinš, Roberts Bukarts - Indrašis, Sprukts, Rihards Bukarts - Skvorcovs, Girgensons, Keninš - Meija, Blugers, Bičevskis. Trenér: Bob Hartley.

Slovensko - Dánsko 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 0:2, 3:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 42. Gernát (Miklík, Haščák), 47. Bližňák (Haščák, Dravecký), 52. Miklík (Čerešňák, Dravecký) - 17. Hardt (Storm, Green), 25. Russell (Bau Hansen, O. Lauridsen), 40. Poulsen (O. Lauridsen, Green), rozhodující sam. nájezd Green. Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Linde (Švéd.) - Leermakers (Niz.), Oliver (USA). Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 4454.

Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Čajkovský, Jánošík, Čerešňák, Mikuš, Gernát, Šedivý, Trška - Skokan, Zigo, Dravecký - Miklík, Bližňák, Haščák - Kudrna, Cingel, L. Hudáček - Hrnka, Šťastný, Skalický. Trenér: Zdeno Cíger.

Dánsko: Dahm - N. B. Jensen, J. B. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, od 21. navíc Bruggisser - Ehlers, Regin, Madsen - Storm, Jakobsen, Hardt - Poulsen, Green, Christensen - Bau Hansen, Aagaard, Russell. Trenér: Jan Karlsson.