Slováci dostali šest gólů a žehrají na sudí, dál jdou USA. V semifinále jsou i Němci

Craig Ramsay na MS 2021 Craig Ramsay na MS 2021 autor: Reuters
Hokejisté Spojených států amerických postoupili do semifinále mistrovství světa v Rize, porazili Slovensko 6:1. Mezi čtyři nejlepší týmy se dostalo i Německo, které zdolalo Švýcarsko 3:2 po nájezdech. Němci přitom vyrovnali teprve 44 vteřin před koncem třetí třetiny při power play.

Američané vykročili za jistotou účasti v zápasech o medaile hned během úvodní třetiny, kterou vyhráli 3:0. Všechny tři góly vstřelili mezi 14. a 20. minutou. Dvakrát se prosadili mezi střelce útočníci Colin Blackwell a Conor Garland. Po dvou nahrávkách posbírali obránce Christian Wolanin a útočníci Kevin Labanc, Eric Robinson a Trevor Moore.

Soupeř ale právem žehral na rozhodčí, kteří před jedním z gólů nepotrestali evidentní zásah americkou hokejkou do obličeje, v závěru pak měl za úmyslný úder holí do rozkroku dostat vyšší trest kapitán USA Brian Boyle. I on vyvázl bez potrestání.

Slováci, kteří hráli play off teprve podruhé od stříbra z MS 2012 v Helsinkách a Stockholmu, se prosadili až po polovině zápasu, kdy snížil na 1:3 Peter Cehlárik, jenž byl s 10 body (4+6) ze sedmi odehraných duelů nejproduktivnějším hráčem základních skupin. Stejně jako v roce 2013 však bylo nakonec čtvrtfinále jejich konečnou.

Němci se dostali mezi nejlepší čtyři týmy po jedenácti letech. Naposledy se jim to podařilo na domácím šampionátu v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem, kde nakonec skončili čtvrtí. Tři roky po zisku stříbra z olympijských her v Pchjongčchangu tak mají možnost bojovat o další cenný kov.

Švýcarům nestačilo ani dvoubrankové vedení, které zařídili obránce Ramon Untersander a útočník Fabian Herzog. Ztrátu smazali forvard Tom Kühnhackl a obránce Leon Gawanke, který se trefil 44 vteřin před koncem třetí třetiny při power play. V páté sérii rozstřelu dovršil obrat Marcel Noebels slavnou kličkou po vzoru Petera Forsberga.

Kanada je opět zlatá, bronz putuje do USA. Projděte si zápasy uplynulého MS Kanada je opět zlatá, bronz putuje do USA. Projděte si zápasy uplynulého MS Prohlédněte zde

Mistrovství světa v hokeji v Rize - čtvrtfinále:

USA - Slovensko 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 14. B. Boyle, 16. Blackwell (Labanc, Robinson), 20. Garland (T. Moore, Z. Jones), 37. Blackwell (Robinson, Labanc), 46. Chmelevski (Wolanin), 59. Garland (Wolanin, T. Moore) - 33. Cehlárik (Lantoši). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Tscherrig - Obwegeser (oba Švýc.), Merten (Něm.). Vyloučení: 3:3. Bez využití.

USA: Petersen - Wolanin, M. Roy, Z. Jones, Tennyson, Mackey, Hellickson, Ch. Wideman - Robertson, T. Moore, Garland - Donato, Drury, T. Thompson - Beniers, Blackwell, Labanc - Robinson, B. Boyle, Rooney - Chmelevski. Trenér: Jack Capuano.

Slovensko: Húska - Gernát, Kňažko, Rosandič, Nemec, Jánošík, Grman, Bučko, Ďaloga - Cehlárik, Hrivík, Lantoši - Studenič, Krištof, Slafkovský - Pospíšil, M. Roman, Kelemen - Buc, M. Sukeľ, Liška. Trenér: Craig Ramsay.

Švýcarsko - Německo 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 16. Untersander (Alatalo, Kurashev), 34. Herzog (Scherwey, Bertschy) - 38. Kühnhackl (Rieder, Nowak), 60. Gawanke (Kahun, Noebels), rozhodující sam. nájezd Noebels. Rozhodčí: Ansons (Lot.), Romansko - Lazarev, Šalagin (všichni Rus.). Vyloučení: 0:2, navíc Plachta (Něm.) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

Švýcarsko: Genoni - Moser, Untersander, Diaz, Mirco Müller, Loeffel, Siegenthaler, Alatalo - Ambühl, Hischier, Kurashev - Simion, Corvi, Hofmann - Meier, Vermin, Andrighetto - Herzog, Bertschy, Scherwey. Trenér: Patrick Fischer.

Německo: Niederberger - Moritz Müller, Seider, J. Müller, Wagner, Holzer, Nowak, Gawanke - L. Reichel, Noebels, Pföderl - Plachta, Kahun, Eisenschmid - Kühnhackl, Loibl, Rieder - Kastner, Bergmann, Peterka - Krämmer. Trenér: Toni Söderholm.