reklama

Češi v novém, Slováci ne. Bitva politiků s "paskvilem" vrátila na dresy státní znak

Dres hokejové reprezentace Slovenska s novým logem svazu. Dres hokejové reprezentace Slovenska s novým logem svazu. autor: hockeyslovakia.sk
Zatímco Česko odehraje hokejové mistrovství světa v dresech s kontroverzním logem svazu, domácím Slovákům stejný záměr nevyšel. Na hrudi budou mít stejně jako dřív státní znak.

Modernu zatrhl tlak politiků. Vládní Slovenská národná strana (SNS) dlouhodobě usiluje o to, aby uniformám nedominovalo nové logo svazu.

Parlament už dokonce schválil příslušnou novelu zákona o státních symbolech. Andrej Kiska ji sice zákonodárcům vrátil, ale Národní rada může prezidentovo veto prolomit opětovným schválením, což zřejmě učiní 9. května. Novela má pak začít platit v polovině května, tedy během světového šampionátu.

Slovenská reprezentace na definitivní rozhodnutí parlamentu čekat nebude. Má připravené obě varianty dresu, ale obleče tu tradiční se státním znakem.

"Je nám líto, že se to celé zpolitizovalo," řekl generální manažer mužstva Miroslav Šatan. "Bylo nám jedno, v jakých dresech nastoupíme. Chtěli jsme už mít klid a soustředit se na hokej, ne čekat na schválení zákona. Hráči během mistrovství nestojí o kontroverzní debaty v kabině, hospodách nebo parlamentu."

Nové logo ze slovenských dresů úplně nezmizelo, ve zmenšeném provedení zdobí ramena hokejistů.

Český hokej stejnou bouři nezažil, přitom v červnu minulého roku změnil identitu výrazněji. Místo státního znaku nosí reprezentanti na hrudi lva, v němž mnozí fanoušci vidí například logo švédského výrobce náklaďáků.

To u loga slovenského hokeje není pochyb, že vychází ze státního znaku. Místo modrého trojvrší jsou dominantním prvkem tři hokejky.

MS 2018, Slovensko-Francie: David Bondra slaví gól na 1:0 Tradiční dres Slovenska se státním znakem. Foto: Reuters

"Líbí se mi, že je ve znaku promítnuté vítězství v podobě vztyčených hokejek," kvitoval změnu útočník Marián Hossa.

Jenže veřejnost tak nadšená nebyla. V anketě deníku Pravda dalo novince palec dolů 80 procent hlasujících. Místopředseda SNS Anton Hrnko později rozjel tvrdou kritiku. "Nás, kteří fandíme slovenskému hokeji, nemile překvapila snaha vedení svazu nahradit státní znak na dresech tímto neuvěřitelným paskvilem. Já osobně i SNS uděláme všechno, abychom takovému prznění zabránili," napsal poslanec na své facebookové stránce, přičemž pohrozil svazu odebráním dotací.

Šéf slovenského hokeje Martin Kohút hájil novinku mimo jiné tím, že dresy s novým logem půjdou právně chránit, a tak přinesou do kasy více peněz. Podobně změnu své identity zdůvodňovali zástupci českého hokeje.

Spor o dotace se uklidnil poté, co slovenský svaz částečně ustoupil a na rukávy dresu přidal státní znak.

Hrnko a spol. však zcela spokojení nebyli a přišli s novelou, podle níž musí být státní znak na reprezentační uniformě nadřazený všem ostatním grafickým prvkům s výjimkou hráčova čísla. Pokud by Slováci i tak hráli s novým logem na hrudi, mohl by svaz dostat až desetitisícovou pokutu v eurech (zhruba čtvrt milionu korun).

Jelikož slovenský svaz nevěděl, jak boj s politiky vyklíčí, nechal si půl roku před domácím mistrovstvím světa vyrobil dvě varianty dresů. Jedné dominuje logo, druhé, té vítězné, státní znak. 

"To, co se teď děje, nám vůbec nedělá radost, jen přináší zvýšené náklady a spoustu problémů," řekl přes časem svazový šéf Kohút. Záměr, že slovenský hokej s novou identitou zbohatne, tak zatím nevychází.

Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Tak si Finové došli pro zlato a Češi pro bramboru. Projděte si výsledky MS v hokeji Prohlédněte zde
reklama