Slováci hledají týmového ducha. Odčiní včerejší blamáž proti Bělorusku?

Lukáš Caha Lukáš Caha
11. 5. 2016 12:05
Slovenskému národnímu týmu na světovém šampionátu v Rusku teče do bot. Po úterní blamáži s Německem musí výběr Zdena Cígera zvítězit dnes nad Běloruskem.
Slovensko se po zápasech s Maďarskem a Francií radovalo. Pak schytalo debakl od Němců | Foto: Reuters

Brno - Slováci zažili vstup do turnaje, jako už dlouho nepamatují. Na úvod porazili svého velkého soka z Maďarska a následně si výsledkově smlsli i nad Francií. Výkony však nebyly zrovna oslnivé a týmu Zdena Cígera trvalo, než našli na outsidery ten správný recept.

"Jsem nadšený, že máme po dvou zápasech šest bodů a skóre 9:2. Kdyby to bylo naopak, byl bych hodně zklamaný," těšilo ještě v neděli trenéra Zdena Cígera v rozhovoru pro sme.sk.

Pak ale přišlo vystřízlivění. V úterý čekal na naše východní sousedy další ze slabších soupeřů petrohradské skupiny - Německo. Slováci začali dobře. Po první třetině zaslouženě vedli 1:0, od přestávky ale jako by na led nastoupil vyměněný tým. Ten, který netáhl za jeden provaz.

Cíger: Energie vyhasla, nastalo ticho

Němci, jež považovali utkání se slovenskou reprezentací za "malé" finále, slabiny svého soka využili a ve třetí dvacetiminutovce v rozmezí deseti minut poslali za gólmana Konráda tři puky. Na začátku třetí dvacetiminutovky přidali čtvrtou branku a to byl pro Slováky již polibek smrti. Konrád vystartoval na střídačku a mezi tyče pustil raději Júliuse Hudáčka. Ani ten však blamáž neodvrátil a šest minut před koncem inkasoval na konečných 1:5.

"Týmový duch absolutně vyhasl. Můžeme po sobě křičet, můžu tam všechno rozbít, ale to mužstvo se už nenastartuje. Neumí se sebrat a dát se do kupy. Zůstane jen ticho. A ta energie? Katastrofa," citoval server topky.sk Cígera po nečekané prohře.

Všechny slovenské hvězdy v čele s útočníkem Martinem Réwayem v utkání propadli. Hráčům chyběl pohyb, psychická odolnost a po duelu si stěžovali na celkovou únavu.

"To je tedy nechci vidět v zápase s Běloruskem, když jsou vyčerpaní už teď. Je to jejich problém. Tohle si musejí pohlídat sami. Já za ně bruslit nemůžu," pokračoval Cíger, jenž převzal trenérskou štafetu od Vladimíra Vůjtka po loňském šampionátu v Praze a Ostravě.

Pak přijdou Kanada, Finsko a USA

Na Slováky čeká ve středu odpoledne Bělorusko, které v Petrohradu ještě nebodovalo. Jestliže chce Cígerův výběr pomýšlet na postup do čtvrtfinále, musí bezpodmínečně vyhrát. Pak už to bude mít jen těžší a těžší. Postupně se střetne se suverénní Kanadou, Finskem a Spojenými státy.

"Hrajeme dál, ač z toho posledního zápasu nejsme nadšení. Odčinit to můžeme jedině výhrou nad Běloruskem," dodal šestačtyřicetiletý Cíger. Tomu bude ve zbytku turnaje chybět Tomáš Hrnka, jenž utrpěl zranění ramene a odletěl domů. Otazník visí i nad startem útočníka Marka Daňa.

Slovenská reprezentace je momentálně na třetím místě své skupiny. Na paty jí však šlape Francie i Německo.