reklama

Vulgární gesto vůči Slovákům. Hvězdný Bělorus neunesl prohru, teď se kaje

Běloruští hokejisté slaví gól do sítě Slováků. Běloruští hokejisté slaví gól do sítě Slováků. autor: Reuters
Na hokejovém mistrovství světa v Rize vřou emoce i bez diváků v ochozech. Nervy neudržel hvězdný Bělorus Jegor Šarangovič, který očastoval Slováky vulgárním gestem.

Riga (od našeho zpravodaje) - Stalo se tak poté, co v předposlední minutě neproměnil trestné střílení. Mohl snížit na 3:4 a dát Bělorusům šanci na zvrat, ale Branislava Konráda, jinak oporu Olomouce, nepřekonal.

Když pak projížděl kolem slovenské střídačky, ukázal radujícím se soupeřům zdvižený prostředníček.

"Reagoval jsem na provokaci ze slovenské strany," hájil se kapitán po utkání, které Slováci nakonec vyhráli 5:2. "Také jsem byl frustrovaný, protože jsem neproměnil nájezd. Teď mě to mrzí a chtěl bych se slovenským hráčům omluvit. Neměl jsem to dělat."

Následně se kál i na sociální síti. "Není to odraz toho, jaký jsem hráč a člověk," napsal. "Jako kapitán se musím držet vyšších standardů jak na ledě, tak mimo něj. Zklamal jsem náš tým, trenéry a fanoušky. Je mi to trapné."

Šarangovič přijel do Rigy jako největší běloruská hvězda. V NHL letos odehrál 54 zápasů, v nichž nastřádal 30 bodů (16+14). Byl třetím nejproduktivnějším hráčem New Jersey za Pavlem Zachou a jedničkou předposledního draftu Jackem Hughesem.

Na světovém šampionátu dospělých je už počtvrté, přestože je mu teprve 22 let. Dostal kapitánské céčko. Má reprezentaci vytlačit do čtvrtfinále.

Proti Slovensku o sobě dal vědět i jinak než jen neproměněným nájezdem a následnou urážkou. Vstřelil dva góly, i když ten první z poloviny zápasu rozhodčí neuznali kvůli postavení hráče v brankovišti.

Slováci o vítězství prakticky rozhodli už v první třetině, kdy vstřelili tři rychlé góly. Později vedli už 4:0. Kdyby ale Šarangovič proměnil nájezd, ještě by se o výhru hodně strachovali.

"Hráli jsme jako dva týmy," prohlásil kanadský kouč slovenské reprezentace Craig Ramsay. "Ten první byl v úvodu opravdu dobrý. Bruslili jsme, útočili, hráli zodpovědně a využívali přesilovky. Ale potom jsme se začali bavit. Vymýšleli jsme zbytečné akce a ztráceli puky."

Slováci mají na turnaji druhý nejmladší tým, jehož součástí jsou také 17letí mladíci Šimon Němec a Juraj Slafkovský.

"Ukázali jsme jistou nezkušenost, nechali se pobláznit," podotkl Ramsay. "Druhý inkasovaný gól byl dokonalý příklad. Chceme od hráčů, aby hráli rychle a byli agresivní, ale jsou chvíle, kdy musíte trochu zpomalit a hrát s rozumem." 

Šarangovič ukázal slovenské střídačce zdvižený prostředníček:

reklama