Slovensko má druhou výhru ve skupině, o vítězství nad Francií se strachovalo do posledních sekund

10. 5. 2018 18:32
Slováci po Rakušanech vydřeli výhru i nad Francií, kterou porazili 3:1. Znovu přitom zápas definitivně zlomili až v power play soupeře.
Slováci se radují z druhé tříbodové výhry
Slováci se radují z druhé tříbodové výhry | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Hokejisté Slovenska porazili ve svém čtvrtém zápase na mistrovství světa v Kodani Francii 3:1 a druhou výhrou zvýšili své šance na postup do čtvrtfinále. Gólem a dvěma asistencemi se na tom podílel útočník Dávid Buc. Slováci mají aktuálně sedm bodů a jsou čtvrtí ve skupině A, Francie je se třemi body šestá.

"Pětatřicet minut jsme hráli slušný hokej, vedli jsme 2:0. Inkasovaný gól nás ale přibrzdil a ve třetí třetině jsme se už více soustředili na obranu. Prakticky až do poslední minuty. Vyšlo nám to a vítězství je vzpruha do dalších zápasů," řekl Buc.

Do slovenské branky se vrátil uzdravený Čiliak, moc práce ale neměl. V 5. minutě se sice Treilleho střela otřela o brankovou konstrukci, zaměstnanější byl však Hardy.

Skóre se poprvé změnilo v 6. minutě, kdy přečíslení dva na jednoho vzorově zakončil Bondra. Slováci poté nevyužili tři přesilové hry, ve 23. minutě ale zvýšili. Hardyho překonal pohotově dorážející Buc.

Čiliak čekal na první zákrok ve druhé třetině až do první francouzské přesilovky. V ní neinkasoval, ale ve 34. minutě ho prostřelil Claireaux a zdramatizoval duel. Vyrovnat se ale Francouzům nepodařilo, i když ve třetí části měli několik slibných šancí. "Marek Čiliak podal dobrý výkon, i když na něj neletělo moc střel, což je pro brankáře vždy těžké," řekl trenér Craig Ramsay.

Poslední slovo měl nakonec při power play soupeře povýšené vyloučením Marcinka obránce Čajkovský. Krátce předtím skóroval i Nagy, rozhodčí však jeho branku po přezkoumání odvolali.

"Závěr byl těžký, ale nakonec jsme to zvládli," oddechl si Čajkovský. "Vítězství nás určitě povzbudí a před zápasy se silnými soupeři budeme klidnější. Švédové jsou velmi techničtí a výborní bruslaři. Nemusíme se jich ale bát, jen musíme hrát zodpovědně," dodal urostlý obránce a poukázal k sobotnímu utkání.

Francouzi litovali zbytečných chyb. "Makali jsme 60 minut, ale opět jsme zaplatili za naše chyby. Pořád se opakuje to samé a platíme za to. Mohli jsme mít body, ale nemáme nic. Musíme se soustředit od začátku do konce. Dnes jsme to neudělali a zaplatili jsme za to," řekl obránce Yohann Auvitu.

Mistrovství světa v hokeji v Dánsku:

Skupina A (Kodaň):

Slovensko - Francie 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Bondra (Buc, Svitana), 23. Buc (Svitana, Bondra), 60. Čajkovský (Buc) - 34. Claireaux (Perret, Janil). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Jeřábek (ČR) - Jensen (Dán.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5855.

Sestavy:

Slovensko: Čiliak - Čajkovský, Sekera, Ďaloga, Graňák, Jaroš, Fehérváry, Jánošík, Grman - Jurčo, Krištof, Nagy - Bakoš, Hovorka, Haščák - Svitana, Buc, Bondra - Kudrna, Marcinko, Cingel. Trenér: Craig Ramsay.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Chakiachvili, Janil, Raux - Fleury, S. Da Costa, Rech - T. Da Costa, Guttig, Treille - Claireaux, Texier, Douay - Perret, Ritz, Leclerc - Lamperier. Trenér: Dave Henderson.