reklama

Nemůžeme se chovat jako opice. Pořadatelé MS se omluvili za pískot při hymně Kanady

Smutný Tomáš Tatar po zápase Slovensko - Kanada na MS 2019 Smutný Tomáš Tatar po zápase Slovensko - Kanada na MS 2019 autor: Reuters
Možná nejlepší zápas dosavadního průběhu hokejového mistrovství světa vejde do povědomí hlavně kvůli ostudě slovenských fanoušků, kteří vypískali kanadskou hymnu.

Bratislava (od našeho spolupracovníka) - Nebývalou hořkost pocítily v pondělí večer také stovky domácích nadšenců v bratislavské fanzóně. Kanada vyhrála strhující klání nad Slovenskem 6:5 gólem z předposlední vteřiny.

Co však v Košicích následovalo, do spořádaného sportovního představení nepatří.

Fanoušci hromadně spílali rozhodčím, přičemž na led létaly rozličné předměty včetně plastových lahví a mincí. Někteří diváci poté začali házet, co měli po ruce, přímo na vítězné Kanaďany. Těm následně hrála hymna, ale pomalu ji ani neslyšeli. Tak silný byl pískot z ochozů košického stadionu.

Kapitán zámořské velmoci Kyle Turris reagoval na nesportovní chování nevěřícnými úšklebky. Střelec rozhodující trefy Mark Stone pak diplomaticky mluvil o "vášnivých fanoušcích".

Slovenští reprezentanti chování publika částečně chápali. Sami vztekem lámali hokejky. Cítili křivdu. "Doufám, že rozhodčí dostanou pokutu," uvedl 39letý veterán Ladislav Nagy.

"Sudí v závěru vyloučili Erika Černáka (v čase 58:46 za podražení, pozn. red.) a potom Dávid Buc dostal krosček, ale nepískalo se," popsal příčinu rozhořčených reakcí útočník Tomáš Tatar. "Lidé byli frustrovaní, s tím nic nenaděláte. Nebudu lhát, cítili jsme to stejně," připojil.

"Na konci utkání bychom měli respektovat hymnu," řekl kanadský trenér Slováků Craig Ramsay, načež ale dodal: "Chápu, že takhle divoký zápas vyvolal emoce. Přiznám se, že kdybych tam nahoře seděl já, asi by to se mnou taky lomcovalo. Fanoušci pro nás dělají všechno a tohle je hodně zklamalo."

Vesměs všichni slovenští reprezentanti děkovali divákům za podporu, ovšem někteří hodnotili nesportovní chování přísněji.

Takhle košický stadion vypískal kanadskou hymnu:

"Věřím, že frustrace se dá překonat i jinak," prohlásil forvard Marko Daňo. "Tohle do sportu nepatří a navíc je to nebezpečné. Hozený předmět může zranit hráče nebo i někoho v hledišti, pokud nedoletí na led," doplnil.

"Děkujeme za podporu, ale tohle je hanba. Ukažte trochu respektu!" vzkázal fanouškům přes Instagram útočník Richard Pánik.

Obránce Martin Fehérváry přidal: "Reakce diváků se mi nelíbila. Každý cítil křivdu, ale nemůžeme se chovat jako opice a házet na led flašky a další předměty. Musíme porážku přijmout se vztyčenou hlavou."

Na sociálních sítích to schytal i střelec vítězné branky Mark Stone

Na profile Marka Stonea sa pár mentálnych atlétov riadne opustilo...🤦‍♂️ Od: www.hokejportal.sk

Zveřejnil(a) SLOVENSKO ZIJE HOKEJOM ! dne 14. May 2019

V úterý celý incident odsoudil i šéf organizačního výboru mistrovství světa Igor Nemeček. "Je to naprosto nepřijatelné. Musíme akceptovat výsledek, ať je jakýkoli. Ráno jsem napsal omluvný dopis vedení kanadského týmu za pískání během hymny, protože to je nepřijatelné v jakékoli zemi. Věřím, že omluvu přijmou a že už se to nebude opakovat," uvedl podle agentury TASR Nemeček.

Slováci zkraje domácího šampionátu překvapili výhrou nad USA, ale pak podlehli Finsku. Proti Kanadě vedli 2:0 a 4:2, ale nakonec nemají ani bod. V divokém závěru přitom sami mohli rozhodnout. Svoji přesilovku zhruba pět minut před koncem ale nevyužili.

reklama